A szovjet / orosz légvédelem miért "fejlettebb" a NATO-éhoz képest?
A szovjetek / oroszok a Tunguszkától kezdve az SA-6-osokon és az SA-11-eseken keresztül az Sz-300-asokig sokféle légvédelmi platformot használnak, addig a NATO-ban "csak" Patriot és 1-2 régebbi I-Hawk létezik.
Aki nem ismerné a haditechnikát, annak úgy írható le, hogy a rövid és alacsony hatótávú csöves és rakétás légvedelemtől kezdve a középhatótávú és magasságú rendszereken át a nagyhatótávú rendszerekig minden megtalálható náluk, a nehézbombázó méretű céloktól kezdve az alacsonyan és gyorsan repülő robotrepülőkig minden lehetséges légi célpont ellen készülve, addig a Patriot, nem is beszélve az ősrégi Hawk-ról vadászbombázók és ballisztikus rakéták ellen valók, "közepes" hatótávon, erősen korlátozott hatékonyságúak.
#20:
Miért van olyan érzésem, hogy érdemi vitázás helyett csak a kötekedés és a mocskos ruszkizás hajt tégedet ?
Ha próbálnád objektíven megnézni a Szovjet / Orosz harceszközök leszereplését, láthatnád, hogy Repülőknél MiG-21-esek és 23-asok, Harckocsiknál T-55-ös és 62-es csodák és Légvédelmi rendszereknél is hasonló ezeréves, menthetetlenül elavult darabokat lőttek le vagy ki, amihez hozzájárult az Arabok és hasonlók súlyos ostobasága, addig Szu-27-es, T-80-as vagy SA-11-es leszerepléséről nemigen fogsz hallani.
A háború nem feltétlenül egy fair dolog, hogy hasonlóan képzett ellenfelek és modern harceszközök vannak egymás ellen, ezt el lehet játszani az Amerikaiakkal is, hiába kapnak a Szaúdiak M1A2 Abrams-eket, de alulképzett, ostoba személyzet kezeli őket és csökkentett harcértékű exportverziók, amikből nem csak a Szegényített Uránium, hanem más Kompozitos páncélzat is súlyosan hiányzik, így sorra lövik ki őket a mezítlábas és alultáplált Jemeniek.
Sosem értettem, hogy hogy lehet örömködni ill. gyerekes és torzított (cherry picking) szimpátiaversenyt rendezni az Orosz ill. Amerikai harceszközök lebőgése kapcsán.
Anno az amerikaiak is használtak légvédelmi rakétákat. A Nike család, aminek a legnagyobb tagjai ballisztikus rakéták ellen is bevethetőek voltak, pont honi légvédelemre készült. Igaz, nem volt egy nagy sikersztori. A flotta mindig is használt légvédelmi rakétákat, náluk a lépcsőzetesség elve érvényesült.(És érvényesül a mai napig). Vagyis a Sea Sparrow volt a kis hatósugarú rakéta, a Standardok pedig a közepesek és nagyok. Illetve, ott volt a jókora Tartar/Talos rendszer is. Eredetileg kétkarú és egykarú rakétaindítókról vetették be őket cirkálók. A Navy azért is erőltette a rakétákat, mert a világháború tapasztalatai után olyan fegyvereket akart, amik egy találattal leszednek még egy öngyilkos repülőgépet is.(Kamikaze). Szintén ott voltak már az OTO-Melara korszak előtt a 76-os ágyúk, 50-es és 70-es kaliberhosszal, nagyobb hajókon a 127-es ágyúk, és a jó öreg 40 millis Bofors is sokáig szolgálatban állt náluk. Igazából a Vulcan Phalanx rendszer megjelenésével vonták ki a Boforsokat. Illetve a régi, világháborús hajók is elavultak és kivonásra kerültek közben. Közben erősítésnek jött a Stringer, illetve a RAM rakéta. Az SM-6 pedig már ballisztikus rakéta elhárításra is alkalmas.(Ugye, a célpontok nem a támadó repülők, hanem a támadó hajó elleni rakéták most már...)
Az Army pedig azért nem fordított annyi gondot a légvédelemre, mert a koreai háború óta nem kaptak légi támadást. Amit kaptak, azt a saját gépek dobták le rájuk tévedésből...
A légierő alkalmazása során pedig eleve más volt a doktrína. Az amerikai repülőgépeknek önállóan, más fegyvernemek támogatása nélkül kellett megoldani a feladatokat. Már a világháborúban is nagy hatósugarú bombázások mentek, illetve a flotta gépeinek is önállóan kellett megkeresniük az ellenséges hordozókat. Szóval a nagy hatósugár, a nagy teljesítményű radar, a navigáció, a légi utántöltés, a nehéz fegyverzet alapkövetelmény lettek. Illetve, támogatást is csak más repülőktől kaptak, szóval így lett az AWACS, a légi utántöltő gép, a Wild weasel, a zavaró gép, a drón, etc. A szovjet doktrína más volt. A vadászgépek feladata az ellenséges repülők elfogása volt, a légvédelem rakétáinak hatósugarán túl, a légvédelemmel együttműködve. A csapásmérést pedig a tüzérség öklének meghosszabbításaként képzelték el. Ezért volt a legsikeresebb szovjet vadászgép a Mig-21. Nem kellett nagy hatósugarú radar, hiszen a földről folyamatosan irányították.(Pórázon vezették őket, komoly navigációs rendszer sem kellett). Azért cseszegetik a Mig-23-at, sőt a Mig-29 típust is nemzetközi szinten, mert hiába adtak a pilóták kezébe egy nagyobb teljesítményű radarral felszerelt gépet jelentősebb BWR(beyond visual range) kapacitással, ha a doktrína nem változott!(Ettől kezdve volt fölösleges a megépült gép ABBAN a formában...) Még a kilencvenes években is póráz rendszerrel vezették célra a 29-eseket, meg is volt döbbenve a nemzetközi szaksajtó, hiszen akkor már lehetett látogatni a volt szovjet térségbe.
Persze, jött a pénzhiány, szóval ha rá is jöttek közben a megoldásra, azért az amerikai katonai költségvetés töredékéből ne várjunk nagy csodát.
Akkor egy rövid lista, milyen SAM rendszerekkel rendelkezik a NATO a Patriot-on kívül:
- THAAD
- NASAMS
- RIM-161
- SAMPT
- Aster
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!