A második világháborúban a brit hadsereg mennyire számított erősnek?
Szárazföldi hadereje viszonylag csekély volt, harcértéke közepes. A németek elöl lényegében mindenhol elfutottak az első időkben. (Norvég, francia-belga, görög, afrikai hadszíntér) Inkább a légierő és a flotta volt az erőssége, főleg az elején.
Később meg a méret miatt háttérbe szorultak az amerikaiak mögé.
A Matilda II tankjaik jók voltak, azokat nehezen lőtték ki a németek. (Csak kevés volt belőle.)
A háború elején pedig talán a Spitfire számított a legmenőbb vadászgépnek (később már nem)
Erősek voltak.Két fronton harcoltak , egyszerre Japánnal és Németországgal.
Akkor még megvolt a brit gyarmatbirodalom , övék volt India ( indiai brit hadsereg ), Malájföld , Kenya stb , több milliós hadseregük volt , csak rosszul használták.
Probléma volt , hogy önhittek voltak , rossz stratégiát követtek ,maradiak voltak , nem fejlesztettek , pl. lebecsülték a tengeralattjárókat , plusz az egész német hadsereget ( pl. a német tengerészekről azt mondták ,hogy egy gumikacsát sem tudnának elnavigálni egy fürdőkádban , meg hogy a Japán légierő gépei papírból vannak ).
A múltban éltek , a gyarmati haseregeiknek egyszerűen nem volt kedve harcolni ( arra voltak jók , hogy puskatussal lecsapjanak egy maláj lázadozót , de a harc már nem ment nekik) , a Japánok Malájföldön tízezer fős veszteséggel szétvertek 90e brit katonát.
Nagy -Britannia 1930 - ban még a világ vezető hatalma volt , a háború miatt kezdtek el lecsúszni , az USA vette át a szerepüket.
A háború első 2 évében egyáltalán nem harcoltak Japánnal, komoly szövetségeseik voltak (franciák pl), de mégse mentek semmire a németek ellen. Aztán ugyanúgy nem mentek semmire a japánok elen, Szingapúr minden idők legnagyobb brit harctéri fiaskója. A szovjetek nélkül soha nem győzték le volna Németországot, a jenkik nélkül meg Japánt.
A Hood zászlóshajójukat a Bismarck egy lövéssel elintézte. Ez szimbolikus volt.
Elméletileg a brit hadsereg jó volt. Az első hadsereg volt a világon, amely elmondhatta, hogy teljesen gépesítve van. A nem gyarmati fele legalább is. Igaz, akkor még nem azt jelentette a gépesítés, mint ma, vagyis, hogy minden katona lövészpáncélosban vagy akár teherautóban ül. A gyalogságnak még tényleg sokszor kellett gyalogolni, de nehézfegyvereket, géppuskákat, ágyúkat már gépek vitték-húzták. Ezenkívül volt egy jó légierejük, és a világ egyik legnagyobb flottája.
Persze, ha a dolgok mögé néztünk, már kezdődtek a bajok.
A gyarmati katonák motivációja, képzettsége és színvonala nagyon szóródott. Sokuknak-érthetően-semmi kedve sem volt harcolni...
Rengeteg vezető pozíciót azért töltöttek még mindig be emberek, mert Lordok voltak, kérdéses katonai képzettséggel. Sok vén bolond is ült a vezérkarban, akiken alig lehetett átverni a lényegi fejlesztéseket.
Pl, kétfedeles vadászokat erőltettek gyártásba(Gladiator) pedig a spanyol polgárháborúban látszott, hogy az egyfedelesé a jövő. Gyarmati bombázótípusaik voltak. Pl. Battle, blenheim. Arra voltak jók, hogy az öklét rázó beduinra bombácskákat dobáljanak, bármely vadászgép vagy légvédelmi gépágyú elsöpörte őket. A légvédelem-a szárazföldi és a flotta is még az első világháború után gyártott vackokból állt. A 40mm Bofors gépágyú svéd licensz volt, a 20millis Oerlikon svájci...kezdetben csigatáras géppuskákkal tervezték a csapatok légvédelmét...
A tankjaikban volt pl WC(!) hogy ki se kelljen szállni egy gyarmati rendteremtéskor. Viszont a gyarmatokra szánt könnyű tankokon csak géppuska volt. A nagyobb tankok meg vagy hússzal cammogtak, mert az első VH lövészárok taposóira tettek egy tornyot. Churchill tank, még a testen körbefutó lánctalp is stimmel! Még jó, hogy a TOG gyártásba sem került. A cirkáló tankokon meg nem volt páncél. Illetve, a kétfontos harckocsi ágyúhoz repeszlőszer is csak 42-től? Addigra már más ágyúk is voltak.
A német tankok se voltak kezdetbenjobbak, viszont ők ténylegesen modern hadseregek elleni hadviselésre készültek.
A tüzérség mindenféle első VH-s vackot használt. Modern tarack volt a 84 millis(25 fontos) és a 140 millis. A németek, amcsik, szovjetek 105, 122, 150-152-155 millis ágyúkat használtak hadosztály szinten. A brit tüzérséget valami agymenés miatt csak az ellenség zavarására készítették fel, mert a nagy háború tapasztalatai miatt úgy vélték, lerombolni nem tudja a védelmet...
A flotta nagy létszámába rengeteg elavult hajótípus is tartozott, amelyek csak arra voltak jók, hogy az elleséges téjé kapitányok vagy stuka/torpedóvető pilóták kitüntetésben részesüljenek az elsüllyesztésük miatt...
Kezdetben géppisztolyt em akartak a katonák kezébe adni, mert gyáván lövöldözni kezdenek huligán módjára, elszórják a golyót.
El kell ismerni, a brit-kanadai hadiipar nagy melót végzett a folyamatos fejlesztésekkel, új típusok bevezetésésvel, illetve megtanultak modern hadseregként gondolkodni, de az amerikai segítség (és a szovjet véráldozatok) nélkül nagy bajban lettek volna...
"Akkor még megvolt a brit gyarmatbirodalom , övék volt India ( indiai brit hadsereg ), Malájföld , Kenya stb , több milliós hadseregük volt , csak rosszul használták."
Azért ez nem ilyen egyszerűen működött, már nem az az egységes birodalom volt, ahol a Brit Parlamentben dől el minden.
Nem véletlenül az El-alameini csatát tartják a Brit Birodalom utolsó csatájának. Szerintem méltó lezárása volt egy nagy korszaknak.
3-as:
,,több milliós hadseregük volt , csak rosszul használták."
Szerintem az akkori logisztikával nem is volt könnyű megoldani hogy a birodalom különböző csücskeiből csak úgy hozzák-vigyék a csapataikat. Pl:ha jól tudom a szingapúri csatában az is gond volt hogy nemigen tudtak Britanniából katonákat átdobni mert a nagy részüket otthon kellett tartani egy esetleges német invázió ellen vagy Rommel ellen volt rájuk szükség. A japánok ellen többnyire motiválatlan,rosszul képzett indiai katonák jutottak.
Szóval ezek szerint az volt a fő probléma hogy nem volt elég haladó szellemű a vezetőség ?
A brit fegyveres erők (hadsereg, légierő, haditengerészet)a II. világháboró egyik legerősebb hadviselő felévé tették Nagy-Britanniát.
Mellesleg az Amerikai Egyesült Államok után kicsivel lemaradva a brit hadikiadások voltak a legmagasabbak. Az Egyesült Államaok 1945-ös árfolyamon 101 milliárd angol font sterlinget, a britek pedig 100 milliárd font sterlinget költöttek a világháborúban.
A konkrét erősorrend a nagyhatalmak között a II. világháborúban a tengeren, levegőben és szárazföldön így nézett ki:
Haditengerészet:
1. Amerikai Egyesült Államok
2. Nagy-Britannia (1942-ig az első)
3. Japán
4. Olaszország / Franciaország
5. Németország
6. Szovjetunió
Légierő:
1. Amerikai Eygesült Államok
2. Nagy-Britannia
3. Németország
4. Szovjetunió
5. Japán
6. Olaszország
7. Franciaország
Szárazföldi hadsereg:
1. Szovjetunió
2. Amerikai Egyesült Államok
3. Németorsszág
4. Nagy-Britannia
5. Franciaország
6. Japán
7. Olaszország
Pénzbeli hadikiadások:
1. Amerikai Egyesült Államok
2. Nagy-Britannia
3. Németország
4. Szovjetunió
5. Japán
6. Olaszország
7. Franciaország
Tehát a II. világháború során a hadviselő államok közül a britek rendelkeztek a második legerősebb flottával és légierővel, valamint a negyedik legerősebb szárazföldi hadsereggel. A brit haditengerészet 1942-ig az első volt a világon, akkor adta át a vezető helyüket az amerikainak.
Mopat kommentjére válaszul:
A brit légvédelem korszerű lövegparkkal rendelkezett a II. világháborúban. A 3.7 hüvelykes (94 mm)légvédelmi ágyút 1937-től gyártották, összesen 10 000 darab készült belőle.
A hadihajók nehéz légvédelmi tüzérsége is korszerűnek tekinthető, sőt a legkorszerűbbnek a világon, a 102 mm, 113 mm és 135 mm-es modern, nagy kaliberhosszúságú lövegekkel és a HACS tűzvezető berendezéssel.
A 40 mm-es Bofors gépágyúkat pedig a britek mellett nemcsak az amerikaiak, de a tengelyhatalmak is fő típusként rendszeresítették. A 20 mm-es Oerlikon gépágyút a britek mellett Japán és Németország is alaklmazta, például a Bf-109 és a Zero vadászgépek fegyverzeteként.
A brit tüzérséget illető kritika is megalapozatlan, a 25 fontos tarack mellett a fő típusak az új és modern konstrukciójú a 4.5 hüvelykes (113 mm) és az 5.5 hüvelykeslövegek. Az 5.5 hüvelykes nehézágyúból 5000 darab készült.
Az sem igaz, hogy a britek a kétfedeles vadászokat favorizálták az egyfedelűekkel szemben. A példának felhozott Gloster Gladiator egy kisszériás (747 db készült), a II. világháborúban már csak mellékhadszíntereken és segédcélokra igénybe vett típus volt.
A fő vadásztípus 1937-től az egyfedelű Hawker Hurricane, melyből 14 583 db épült. 1938-tól pedig már megkezdték a legendás Supermarine Spifire gyártását. Ezekkel a gépekkel győzték le a Luftwaffét az angliai csatában.
A brit Royal Air Force, szemben a németekkel, a II. világháborúban a nehéz, stratégiai nehézbombázókat favorizálta a Luftwaffe közepes, taktikai bombázóival szemben. A német elképzelés bizonyult tévútnak.
Nem szabad megfeledkezni az olyan döntő brit katonai innovációkról, mint a radar, illetve a szonár (ASDIC).
A brit tankokról: a cirkáló típusú harckocsiknak is van páncélzatuk, csak vékonyabb. A Churchill tank pedig nem egy első világháborús páncélos, kiegészítve egy lövegtoronnyal, hanem teljesen új konstrukció. A briteknél két irányban fejlesztették a harckocsikat, a cirkáló típusú könnyű tankok, és a gyalogsági típusú, erős páncélzatú tankok irányában. A cirkálótank valóban tévútnak bizonyult.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!