A római falanxnak milyen gyengesége volt, hogyha szinte tökéletes harcmodornak tűnik?
Gondolom a római teknősbéka formációra gondolsz.
Amúgy ez az alakzat arra szolgált hogy amíg az ellenség ezzel foglalkozik addig az íjjászok bátran íjzáport tudtak szórni rájuk mivel felülről is védve voltak a sajátjaik. Ez nyílt terepen remekül működött de az erdős mocsaras terepen már több volt a hátránya az ilyen taktikának mint az előnye
Volt római falanx. Ugyanis, amikor Róma még csak egy volt az Itáliában tatálható számtalan királyság közül, akkor még ők is falanxban harcoltak. És a görögökéhez hasonló felszerelésben! Akkor ez volt a legjobb. Amikor kezdtek terjeszkedni Itáliában, rájöttek, hogy a hatalmas, tagolatlan, akár több ezer emberből álló falanx értelmetlen egy kis hegyvidéki törzs ellen, nem is lehet így felállni. Szóval, jöttek a manipulusok. Ez 120 fő, három sorban. Ekkor a légiók vegyes formációk voltak, azaz könnyű és nehéz gyalogság volt vegyesen. Majd megjelentek a cohorsok. Lehet, hogy már a pun háborúkban, de Marius katonai reformjaiban már a centuria/cohors/legio rendszer lett rögzítve.
Amúgy mindenféle távolharci fegyvernek ki volt téve. Már amit a pilumok dobási távolságán kívülről lehetett használni. Hajítógép, ballista, vagy legurított kövek, farönkök-több mázsás görgeteget már nem bírt ki a pajzsfal. Ha egyben maradtak, jó célpontot adtak, ha meg szétfutottak-amit nem is tudott volna 480, egy tömegbe tömörült ember. A római lovasság futottak még kategória volt. A könnyű, íjász/parittyás gyalogság meg auxilia, vagyis mindenféle nem rómaiból toborzott segéderő, hát, komoly helyzetben kérdéses volt a megbízhatóságuk.
Mindennél nagyobb hátrányvolt, hogy a római sereg olyan jól kiképzett, fegyelmezett harcosokat igényelt, akik olyan 25 évig folyamatosan katonáskodtak. Ezt gyakorolták, stb. Nem pedig mondjuk földet műveltek, majd hadi helyzetben összeálltak valamiféle sereggé. (Mondjuk, rengeteg utat, hidat,stb azért ügyesen fel tudtak ők építeni békeidőben is, bár egy utász katonának ez csak gyakorlás...)Nagyon komoly gazdasági erő kellett, hogy több tízezer/százezer ember folyamatosan ki legyen vonva a termelő munkából. Ezt az állam pénzelte. A végén persze egyre kevésbé tudták ők is megtenni ezt. A középkorban meg senki!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!