Két világháború közti magyar csendőröknek melyik puskájuk lehetett a Mannlicher m95-ből a régi első világháborús hosszú változat, vagy az újabb rövidebb karabély?
Szerintem két verzió lehetett:
a.,
az eredetileg 1906-ban rendszeresített Mannlicher.
b,
ami megmaradt a háború után abból gazdálkodtak.
Mivel a csendőrség viszonylag jól ellátott szervezetnek számított (a rendőrséghez képest) ezért szerintem inkább az eredetileg is rendszeresített "hosszú" volt rendszeresítve. (képeken is ez van többségében)
Ö, igazából eredetileg az m95 volt rendszeresítve, majd amikor már rendelkezésre állt, akkortól a mannlicher alapú M31 és M34 is. Nem honvédségi szuronyt használtak, hanem készült külön a csendőrségnek saját változat.
Voltak gyalogcsendőri szablyák is, de csak 1918-ig, illetve a lovas csendőrök és tisztek is saját csendőrségi szablyatípust használtak, 1945-ig. A lovas és tiszti állomány revolvert kapott, majd ismétlő pisztolyt, utoljára a Frommer 29M-et.
Az első világháborúig béketöltényt használtak. Nem gondoltam volna, hogy már ekkor is volt ilyen-ez a lövedék nagyot durrant és erős villanással lőtt. Figyelmeztető lövésnél ijesztőbb volt, ugye. Illetve becsapódáskor nem átment az ellenségen, hanem bukdácsolt, roncsolt, és messze nem repült olyan messzire, mint a normál puskagolyó, hogy ne okozzon sérülést az egyszerű járókelőknek mondjuk egy kilométerrel odébb-mai rendvédelmi szerveknél ez gyakori sőt általános követelmény...1918-ig használták.
A tábori csendőrök már géppisztolyt és golyószórót is kaptak. Sőt a világháború alatt még a frontról kikopott Ansaldo kisharckocsikat is.
Jó összefoglaló a témában:
Alul még további négy rész van...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!