Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A jelenleg a világon használt...

A jelenleg a világon használt vadászrepülőgépek közül csak a Lockheed Martin’s F-35 Lightning II képes helyből felszállni és leszállni?

Figyelt kérdés

2017. okt. 24. 17:35
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%
Inkább fordítva volt a dolog. Az autópályákat alakították ki úgy, hogy alkalmas legyen leszállópályának. Az M7 nem véletlenül volt betonból, 70 cm alappal, szándékosan kialakítva több km egyenes szakaszokkal. De pontosan a ruszkik voltak a mesterei a füves pályákról felszálló repülőknek. A mai napig a legtöbb vadászuk, vadászbombázójuk csökkentett felszállósúllyal alkalmas füves pályás felszállásra, tábori körülmények közötti szervizelésre. Ehhez azért elégstrapabíró futóművekre van szükség, meg rövid felszállóútra.
2017. okt. 31. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Mopat ***** válasza:

Igazából a 67-es háború bizonyította be, hogy milyen sebezhetőek a modern légierők. Addig ugyanis úgy gondolták, hogy az utolsó bokortanya is atomcsapást szenved, tehát a legjobb dolog, ha a repülőket csak úgy kint tartjuk a szabadban és baj esetén gyorsan felszállnak. Aztán kiderült, azért nem ártana védeni is a gépeket, bár a kifutót nem volt hová eldugni. A negyedik generációs gépek jobb szárnymechanizációt kaptak, rövidebb futópályával is beérik, a fel és leszálló sebesség is kisebb. Néhány típus meg gyárilag is jó füves reptérre. A szu-24/25 első futóján van egy burkolat, hogy ne verje fel a koszt a kerék és így ne szívja be a hajtómű. A Warthogon meg ezért van fent a hajtómű, etc.

Egyébként messze a legmacerásabb alváltozat az F-35B, megint egy új megoldás a helyből felszálláshoz,(nehogy a jelenlegi szakembergárda tapasztalatai egy az egyben menjenek át...) több alkatrész...

2017. nov. 2. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
Szerintem a jövő szuperszonikus vadászrepülőgépeinél már nélkülözhetetlen funkció lesz a helyből felszállási és leszállási képesség. Azok a légierők akik, minél előbb, minél több, ilyen tulajdonságú gépet fognak tudni hadrendbe állítani, óriási előnyben lesznek azokkal szemben akiknek csak olyan vadászgépeik vannak amink csak kifutópályáról képesek felszállni.
2017. nov. 2. 17:20
 14/14 anonim ***** válasza:

Szerintem szimplán nincs igazad kérdező.


Ez a gondolkodásmód már lefutott a korábbi években, semmi nem lett belőle és azóta is a hagyományos gépek uralják a mezőnyt.


Alapvetően ott kezdődik a probléma, hogy egy ilyen gép sokkal drágább mint amit átlag országok megengedhetnek maguknak. Alapból +1 hajtómű, lásd F-35, több mozgó alkatrész, nagyobb terhelések. Cserébe kisebb teherbírás.


Ráadásul ezeket a gépeket üzemeltetni is kell. Ahhoz komoly logisztika, kiszolgálás, tárolás kell. Nem annyi a történet hogy leszáll a mezőre oszt jó napot. Egy 20-30 gépes kötelékhez kell legalább ugyanennyi pilóta, több 100 fő kiszolgáló személyzet, akik csak a gépeket kezelik. Kell még 100 fő akik az adminisztratív munkát és emberek kiszolgálását végzik. Orvos, szakács, bármi. Kellenek raktárak, azt is őrizni kell, az egész egységet védeni kell. Meg kell oldani a logisztikát, utánpótlásokat.


Ha 1 helyre vannak telepítve a gépek, akkor nagyobb légicsapás esetén ugyanúgy védtelenek, a mai világban már a bunkerekbe rejtett gépeket is pikk-pakk el tudják kapni.. Ha szét vannak telepítve akkor pedig egy rémálommá válik a harcra készség biztosítása.


Régen is a füves pályák, helyből felszállás, 24 órás készültség is azért volt prioritás mert mindent elsöprő atomháborúra készültek, ahol mindenkinek 1 dobása van. A mai világ azért nem ilyen, sokkal nagyobb a hangsúly az asszimetrikus hadviselésen és a légi támogatás folyamatos biztosításán.


Az ilyen típusú gépeknek jól láthatóan a partraszálló, inváziós egységeknél van szerepe, mert relatív kis méretű hajókon sok elfér belőlük.

2017. nov. 2. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!