Miért rohanták le Iránt a II. Világháborúban?
Nem értem,hiszen Irán jó kapcsolatokat ápolt Németországgal,de mindvégig semleges volt,sok ezer zsidót megmentettek,igaz,hogy nem adta ki a német civileket,de csak azért,hogy ne romoljon meg a viszonya Hitlerrel.
Ha tényleg az lett volna az elsődleges indok,hogy utánpótlást vigyenek a szovjeteknek,akkor simán kompromisszumot köthettek volna,de ehelyett lerohantak egy semleges országot. Bezzeg,amikor a szovjetek és a nácik megnemtámadási szerződést írtak alá egymással és közösen leamortizálták a szövetséges Lengyelországot,akkor a fejüket se biccentették,nem vádolták meg Sztálint,hogy összedolgozik Hitlerrel.
Ezzel az erővel akár a szintén semleges Svájcot is megszállhatták volna,mivel anyagilag támogatták a nácikat,igaz,a szövetségeseket is.
Eléggé képmutató dolog,hogy "jófiúknak" állítják be magukat,közben meg semleges országok civil lakosságából csinálnak füstölt húst.
És akkor még fel lehetne hozni Drezda bombázását is,ami nem volt stratégiai jelentőségű,csak poénból öltek meg 50000 német civilt.
"Az invázió célja az volt, hogy megszerezzék az iráni olajmezőket, illetve, hogy biztosítsák a Szovjetunióba tartó szövetséges utánpótlási vonalakat, melyeken keresztül hadifelszerelést tudnak juttatni a keleti frontra, a tengelyhatalmak csapatai ellen küzdő szovjeteknek."
ennyike
Rendben van,én is tudom. De megállapodást nem tudtak volna felajánlani?
Hiszen semleges országról van szó.
Amikor Németországot kellett volna megtámadni 39-ben,akkor nem tettek semmit.
"De megállapodást nem tudtak volna felajánlani?"
Tudtak volna de mért állapodjanak meg ha el is tiporhatják őket? A britek gyarmatbirodalommal rendelkeztek ergó náluk még rabszolgarendszer volt a megszokott nem a partnerrendszer
"Hiszen semleges országról van szó."
Második világégésbe senkit nem izgatott semmilyen semlegesség (Svájc kivétel de ott is voltak próbálkozások spitereket és bfeket is lőttek le a svájci légvédelmi lövegek)
"Amikor Németországot kellett volna megtámadni 39-ben,akkor nem tettek semmit."
Németország katonai hatalom volt Irán meg nem
A katonai megszállás halálbiztos szövetséges (akkor brit-szovjet) ellenőrzést jelentett Irán fölött.
Az iráni olajmezők amúgy brit tulajdonban voltak (Anglo-Iranian Oil Company). Irán megszállása nemcsak a Szovjetunióval biztosította a közvetlen összeköttetést, hanem magával Brit Indiával is az angolok számára.
Stratégiai szempontból kockázatos lett volna a jó német kapcsolatokkal rendelkező Iránt nem semlegesíteni.
Korábban Irak esetében London már egyszer megégette magát. Az addig brit félgyarmatnak tekitett iraki kormány ugyanis támadást intézett az országban lévő angol támaszpontok ellen és ehhez német katonai segítséget kért és kapott. Egy hónapig tartottak a harcok, mielőtt a britek bevették Bagdadot.
Irán esetében nem akartak ilyesmit megkockáztatni.
Kompromisszumot is kötöttek, az iráni sah (császár)Reza Pahlavi le kellett mondjon és száműzték, de a britek és a szovjetek megengedték, hogy a fia, Mohammed Reza Pahlavi kövesse őt a teheráni trónon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!