Olaszország milyen elven állt át az antanthoz az 1. világháborúban?
Az első világháború a terjeszkedés miatt tört ki. Az Osztrák-Magyar Monarchia a balkánon akart terjeszkedni, ami orosz érdekszféra volt, Németország és Olaszország pedig gyarmatokat akart.
A két legnagyobb gyarmatbirodalom Anglia és Franciaország. Logikus, hogy maguktól nem fognak lemondani a gyarmatokról. Németország szembe is száll velük, elkezdenek harcolni, majd 1916-ban gondol egyet Olaszország és az antant oldalán száll be a háborúba. De ezt mégis hogy gondolta? Az egész háború a terjeszkedésről és a gyarmatokról szólt. A németek tudták hogy csak erővel vehetik el, a franciák és az angolok pedig ( meglepő módon ) nem akarták odaadni. Mit hitt Olaszország? Hogy majd ha segít, akkor csakúgy gyarmatokat kap, Franciaország és Anglia pedig csakúgy lemond a gyarmatai egy részéről?
Eleve Olaszország nem is járt volna jól a központi hatalmakkal 3 fő okból:
1. Két ellenségük már központ barát volt(Osztrák-Magyar királyság és az Oszmán birodalom).
2.Ha ők nyertek volna,Olaszország túl sok területi jutalmat nem kapott volna.
3.A háború után a vesztes hatalmakat gazdasági válság érintette,a győztes oldalokon meg senki Olaszország kapott.
2-es
De,megkapták Dél-Tilort,Isztriát,Zadart és Splitet.
3# "Képzeld el hogyan jártak volna a központi hatalmak oldalán!"
Pont ezt képzeltem el. Az olaszok nagyon elbaszarintották, hogy 1915-ben az antant oldalán léptek be. 1915-ben egy olasz-osztrák-magyar hadsereg Olaszország irányából megtámadva Franciaországot, pár hónap alatt térdre kényszeríthette volna. Ez még nem egy totális háború volt, ahol a másik elpusztítása volt a cél. Ha az olaszok és a németek elfoglalják Franciaországot, akkor azzal (tisztességes) békét kötnek, utána az angoloknak sem lett volna sok értelme tovább harcolni. Az oroszokat pedig utána már el tudták volna intézni keleten. Valószínűleg sokmillió emberéletbe, újabb extra milliók szenvedésébe és a háború elhúzódásába került az, hogy Olaszország a "rossz" oldalon lépett be a háborúba.
"1915-ben egy olasz-osztrák-magyar hadsereg Olaszország irányából megtámadva Franciaországot, pár hónap alatt térdre kényszeríthette volna. "
Óriási tévedés. A franciáknak hatalmas védműveik voltak a déli hegyvidékes határon az Alpokban, ők is készültek egy olasz támadásra. Még sokszoros túlerővel szemben is ők számítottak volna esélyesnek a magaslati előnyös poziciók miatt.
A 2. Világháborúban Mussolini Olaszországa pont azt csinálta amit te javasolsz, hadat üzent a franciáknak és pont itt támadott, aminek elég nagy veszteség lett a vége és alig foglaltak el valamit. Amikor Franciaország hivatalosan letette a fegyvert akkor szűntek csak meg a harcok.
Olaszország meg csak a mi szempontunkból lépett be rossz oldalon, nekik sokkal több követelésük volt a Monarchiával szemben mint Franciaországgal szemben. Dél Tirolt, Szlovéniát és a komplett Dalmát tengerpartot akarták.
olaszok gyenge katonai hatalom volt mind a két világégésbe
alig volt győzelmük, még 10X es túlerőben is kikaptak az alulfegyverzett angoloktól
hitlernek is be kellett avatkoznia görögöknél mert az olaszok nem hogy lenyomták őket de elkezdték visszatolni a görög erők őket
olaszok hazárdjátékot játszottak, mindig arra húztak aki győztesnek tűnt
"még 10X es túlerőben is kikaptak az alulfegyverzett angoloktól"
Az angolok nem voltak alul fegyverezve, a szárazföldi csapataiknak sokkal jobb felszerelésük volt (tankok, fegyverek) mint az olaszoknak. Mussolini inkább a légierőre és a tengeri flottára költött nagyon sokat, egy új Római Birodalomról álmodozott ezért az elsődleges célja a britek Földközi Tengeri uralmának megtörése volt és Hitler is szabad kezet adott neki ebben a régióban. Viszont a gyenge olasz gazdaság nem bírt el egy egyidőben zajló szárazföldi és tengeri totális háborút, ezért az olasz szárazföldi hadsereg jelentősen lemaradt a modernizálásban. A gyenge mentalitás mellett ez volt a másik oka az olasz hadsereg impotenciájának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!