Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A középkori ágyúk ennyire...

A középkori ágyúk ennyire gyengék voltak?

Figyelt kérdés
Voltam az egri várban. A tetejénél 2 méter vastag kőfal volt. Ilyen vastag falat egy rpg átüt. Mégis hogy lehet az, hogy az ágyúzáport túlélte? Nyilván alul vastagabbak a falak, de mégis ilyen gyengék voltak az akkori ágyúk? A puskapor égési sebessége 400 m/s, akkoriban gondolom nem volt túl jó minőségű, de a 300 m/s égési sebességet bizonyára akkor is elérhette. Megemeltem egy ágyúgolyót, kb. 10 kiló darabja. Mire a falhoz ér egy ilyen, mindössze 200 m/s sebességgel számolva (ilyen sebességnél azért látható is egy ekkora golyó) is 200 ezer joule energiával csapódik be. Ezért ez elég nagy romboló erő. Elgondolkodtatott, hogy ezek az ágyúkhoz mérten vékonyka falak, hogy bírták ki az ágyúzást? Nekem két dolog jut eszembe: 1. az ólomgolyók egyszerűen szétfröccsentek célba éréskor, 2. nehéz ágyúgolyóból nem tudtak magukkal sokat cipelni, az ágyúk csövei hamar amortizálódtak, és ha nem számozott golyókat használnak, elég hamar lecsökken az ágyú ereje.
2016. máj. 17. 21:49
1 2
 11/15 TappancsMancs ***** válasza:

A Nevickei vár esete más okból romos. Általában az erődöket, várakat és várkastélyokat többször is felújították, hozzáépítettek már anno is. Új falak, bástyák, épületek, tetőzetek kerültek rájuk ahogy a vártervezés fejlődött a védelmi igényekkel. Bővítették őket az eredeti várfalat meghagyva amiből belső fal lett és köré egy még egyet építettek, akár sima és vizes árkokkal is. A várak így folyamatosan alakultak, ma régészek ki tudják kutatni, gondolom építészekkel és szakértőkkel karöltve, hogy melyik volt az eredeti vár és mikor mit építettek hozzá.


A Nevickei várat II. Rákóczi György elfoglalta és leromboltatta az azóta áll romosan.


Az ágyúk csak vésőbb lettek olyanok amik úgymond "rendesen" lebontották a kőfalakat. Nem volt jellemző a kezdeti ágyúkra ez, azok csak a lőtéren szerepeltek "hatásosan". A cső rész belül nem volt még elég jó így hatótávban és célzásban is kezdetlegesek voltak. Később voltak 20 cm vagy nagyobb ágyúgolyók is jobb ágyúkkal, azok már bontottak is, de nem volt jellemző az ilyen várfoglalás.


Amúgy előfordultak hogy az elhagyott várat helyiek kőanyagnak elhordták vagy a puszta erózió miatt omlottak össze.

2016. máj. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 TappancsMancs ***** válasza:
2016. máj. 18. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Látom te is ismered a Nevickei várat. :-D

Igen,Rákóczi foglalta el,de annak a várnak a védelmét is le kellett valahogy bontani.

2016. máj. 18. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
A középkori-ostrom- ágyúk, vas vagy kőgolyókat lőttek. Ezek lassan rombolták a kiszemelt kőfalat. Általában egy kiszemelt, gyengének vélt falszakaszt (soha nem egy egész várat) napokig, vagy hetekig lőttél, mire az leomlott.
2016. máj. 18. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Egyébként eszembe jutott a középsulis történelem, ott elmondták, hogy van egy belső vár, és egy külső vár is általában. Az utóbbi, az egri vár esetében csak volt. Gondolom az a fal jóval erősebb volt, mint a mostani.
2016. máj. 28. 20:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!