A középkori ágyúk ennyire gyengék voltak?
Figyelt kérdés
Voltam az egri várban. A tetejénél 2 méter vastag kőfal volt. Ilyen vastag falat egy rpg átüt. Mégis hogy lehet az, hogy az ágyúzáport túlélte? Nyilván alul vastagabbak a falak, de mégis ilyen gyengék voltak az akkori ágyúk? A puskapor égési sebessége 400 m/s, akkoriban gondolom nem volt túl jó minőségű, de a 300 m/s égési sebességet bizonyára akkor is elérhette. Megemeltem egy ágyúgolyót, kb. 10 kiló darabja. Mire a falhoz ér egy ilyen, mindössze 200 m/s sebességgel számolva (ilyen sebességnél azért látható is egy ekkora golyó) is 200 ezer joule energiával csapódik be. Ezért ez elég nagy romboló erő. Elgondolkodtatott, hogy ezek az ágyúkhoz mérten vékonyka falak, hogy bírták ki az ágyúzást? Nekem két dolog jut eszembe: 1. az ólomgolyók egyszerűen szétfröccsentek célba éréskor, 2. nehéz ágyúgolyóból nem tudtak magukkal sokat cipelni, az ágyúk csövei hamar amortizálódtak, és ha nem számozott golyókat használnak, elég hamar lecsökken az ágyú ereje.2016. máj. 17. 21:49
1/15 anonim válasza:
Az ágyú anyaga, az öntöttvas volt a gyenge láncszem, az könnyen felrobbant, ha túladagolták a puskaport.
2/15 anonim válasza:
ólmot szerintem nem nagyon használtak az általad felvázolt okoból kifolyólag. azonban rpg-hez ne hasonlítsd az akkori ágyúlövedékeket, mert azok tömör fém golyók voltak, az rpg meg aknavetőgránátok és tüzérségi lövedékek viszont robbanótöltetet tartalmaznak, tehát a sebesség és tömeg együttesén kívül még külön rombolóerővel is rendelkezik.
3/15 anonim válasza:
Az egri vár falai riolittufából vannak, ami elég puha kőzet, gyakorlatilag szétporlad, amint becsapódik az ágyúgolyó, amivel el is nyeli a lövedék energiáját. Hasonló ez ahhoz, mint amikor az autó karosszériáját úgy tervezik, hogy ütközéskor gyűrődjön minél jobban össze.
4/15 MZ.per.X válasza:
Az RPG sem feltétlenül "üti át", tekintve hogy elég vastag egy ilyen fal, sokszor 2 kőfal között homokkal kitöltve, aminek elég nagy elnyerő ereje van. Ráadásul egy RPG.nél nem a becsapódás ereje számít, hanem az egész kialakítása olyan, hogy becsódáskor előrefelé fejt ki koncentrált robbanó hatást, ezzel átütve a páncélzatot.
5/15 anonim válasza:
A sebességnél valamit nagyon félreértesz. Az égési sebesség nem azonos a golyó sebességével.
6/15 TappancsMancs válasza:
Az rpg robbanó töltet nélkül lepattanna a 2m vastag várfalról hogy a kőfal nem is sóhajtana.
7/15 A kérdező kommentje:
5.: Nyilván nem lesz gyorsabb a golyó, mint az égési sebesség.
6.: Megfelelő töltettel gondoltam. Rpg 27-nek 75 cm a páncélátütő képessége. Persze az is lehet, hogy nem érne túl sokat, mert nem erre találták ki. Pl. a egy vadászpuska lövedéke nem megy át egy homokos vödrön, egy sima íj, ami 50-ed annyi energiával rendelkezik, az meg átviszi.
2016. máj. 17. 23:34
8/15 Gugu Gabor válasza:
Rpg működési elve:
Nem hiszem hogy van értelme összevetni egy középkori ágyúval.
Egyébként igen a mai fegyverekkel összevetve tényleg ennyire gyengék voltak.
9/15 anonim válasza:
Azt is tegyük hozzá, hogy az ilyen "páncéltörő rakéták" , mint az RPG működési elvük miatt leginkább a fém alkatrészekre hatásosak. A második töltetből induló fémtest gyakorlatilag egy pontban megolvasztja és átégeti a fémet. Na most ezt beleküldöd egy két méteres várfalba, amiben esetleg még homok is van... az az életben nem fog átolvadni :D
10/15 anonim válasza:
Ha látnád a Kárpátaljai Nevickei várat,nem mondanád ezt.Az egész vár csak egy várrom,szét van lőve stb.Csak egy torony áll a vár déli részén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!