Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért nézik le teljesen az...

Jeffrey Spender kérdése:

Miért nézik le teljesen az orosz haderőt?

Figyelt kérdés
Két véglet uralkodik a témában, egyik, hogy könnyen bedarálná az USA-t és nyugat-európai szövetségeseit taktikai atom nélkül, a másik véglet meg hogy a második világháború óta nemigen fejlődtek és ebből következően egyedül az EU ellen is csúnyán leszerepelnének mint ahogy a második világháborúban a németek ellen (ne zavarjon senkit, hogy győztek, de milyen áron). Az elßő véglet a napokban meg lett magyarázva, így ez a másik véglet, a túlzott leminősítés érdekelne.
2016. jan. 18. 20:30
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Reális képet akkor kapnánk, hogyha a nehézfegyvereket összeengednénk, mint például a páncélosokat. Ezen kívül viszont számítana a katonák kiképzése és ilyen téren viszont nem vagyok túl informált, nem tudom, hogy az oroszokat mennyire képzik ki különböző harci területre vagy csak egy alap kiképzést kapnak. Amúgy végső soron úgyis a katonai vezetők fognak dönteni, erre legjobb példa a Hatnapos háború és a Jóm kippúri háború.
2016. jan. 18. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Nem tudom, ismered-e az ősi bölcsességet, de a háborúhoz három dolog kell. Pénz, pénz és még több pénz. Itt nagyjából összevetheted az orosz haderőt a NATO tagországokéval: [link]
2016. jan. 18. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem egy valamivel nagyobb mint egymilliós haderőt lenézni ostobaság (nem beszélve az atomarzenáljáról), azonban itt inkább az a probléma, hogy sokan ész nélkül magasztalják őket.

Tény viszont az, hogy az orosz haderő a 80-as években elveszítette a fegyverkezési versenyt. Technológiailag és gazdaságilag is lemaradt. Az orosz gazdaság miatt egészen a 2000-es évek közepéig komoly fejlesztés nem történt. Azóta több programot meghirdettek, azonban a tervek többsége késik. Vagy azért, mert a költségvetés megcsappan, vagy azért, mert a tervezett eszköz nem készült el időre.

Ettől függetlenül jelenleg a világ második legerősebb hadereje, a NATO ellen viszont esélytelen. (és ezt ők is tudják).

2016. jan. 18. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"egyedül az EU ellen is csúnyán leszerepelnének"

Ez így igaz. Nem becsülöm le őket, igen jelentős erőt képviselnek, de azért tudni kell, hogy igenb nagy különbségek vannak, amelyek a haderő teljesítőképességét alapvetően befolyásolják:


1. Az oroszok 145 millióan vannak, a haderő létszáma 3 millió fő, ebből aktív 1 millió. Mozgósítható lakosságuk kb 35 millió fő, ebből tényleges szolgálatra alkalmas kb 20 millió. Katonai költségvetésük nagyjából évi 98 milliárd dollár. Az ország GDP-je kb 2000 milliárd dollár.


2. Az EU lakossága nagyjából 507 millió fő, az aktív haderő létszáma nem könnyen megállapítható, mert a NATO tagjaként jelenik meg. Ha komolyan veszem a NATO alapokmányát (és miért ne venném komolyan), akkor a NATO haderő létszáma 4,1 millió, mozgósítható kb 40-45 millió, melyből hadra fogható kb 30 millió. A NATO katonai költségvetése évi 550 milliárd dollár, csak az EU GDP-je évi 14000 milliárd dollár, az USA-val együtt évi 30000 milliárd dollár.


A számadatok alapján létszámban az EU (NATO) kb 4-szeres túlerőben van (USA nélkül 3-szoros), gazdaságilag pedig 8-szoros teljesítményű. És bár egy gyors háborúban a haderő létszáma, ütőképessége számít, egy elhúzódó háború esetén gazdaság teljesítőképessége a fontosabb.


Az oroszok mindkét téren messze elmaradnak az EU-tól.



"mint ahogy a második világháborúban a németek ellen (ne zavarjon senkit, hogy győztek, de milyen áron)"


A szovjetek nem a tényleges katonai erejüknek, hanem a létszámuknak, és a gazdasági erőforrásaiknak köszönhették a győzelmüket (meg persze a katonai szövetségnek...) Nem a Szovjetunió győzte le a németeket, hanem az a katonai szövetség, melynek akkor tagja volt például az az USA, amelyik most egy esetleges szembenálláskor már csak a NATO tagsága miatt is Oroszországgal szemben helyezkedne el.


[link]

[link]

2016. jan. 18. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Ez a "lenézés" általában pont azoknak szól akik túlzottan istenítik.

Tény hogy leszólni sem lehet őket, de azért messze nincs akkora erejük, mint amilyennek sokan beállítják.

2016. jan. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
71%

A "lenézés" gondolom azt jeleni nálad, hogy nem látjuk mi is veled együtt az orosz hadsereget a világ legcsodálatosabb, leglegyőzhetetlenebb, legszuperebb és legjobban felszerelt haderejének.

Nos, hadd világosítsalak fel: tényleg nem, mert nem azok.

Erről ennyit.

2016. jan. 18. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
52%

Ez a "lenézés" szerintem is csak egy válaszreakció az orosz haderő túlmisztifikálására.


Ha visszakeresel a kérdések közt, akkor találni fogsz kérdéseket, fegyverekről, repülőkről, haderőről és az egyik oldal mindig megpróbál olyan értelmes dolgokkal előállni, mint statisztika, műszaki adatok, egyszerű következtetések. A másik oldal általában semmi cáfolatot nem tud mondani, csak azt hogy hülyeség és akkor is ez a jó. :D


Egy idő után ez kiváltja ezt a reakciót, amit te lenézésnek hívsz.


Mint írtam, sokan még a régi rendszer beli agymosás miatt máig azt fújják, hogy jajj de komoly az a haderő - ami egyébként részben igaz. A korábbi hozzászólásban láthattál gazdasági adatokat, és ha végigböngészed a 80-as 90-es évek gazdasági adatait akkor sok minden mást is látni fogsz.


Például azt, hogy a Szovjetunió szétesésekor és a 90-es évek eleji államcsőd idején lényegében semmire nem volt pénze az oroszoknak, nem hogy a haderőre. Azzal kb mindenki egyetért, hogy a nyugat, de főleg az USA a 60-as évek végétől teljesen más szemléletben fegyverkezett, mint az oroszok és a nagy vízen túl borzasztóan felgyorsultak a fejlesztések. A 80-as évekre az oroszok ilyen téren már jelentős hátrányban voltak ( és nem azért, mert az ottani mérnökök hülyék voltak, hanem mert mindenféle irányítás felülről ment és ott nem ritkán csak dilettáns idióták voltak ), aminek még jobban betettek a pénzügyi gondok.

Gondolj csak bele abba, hogy milyen fontos a pénz szerepe pusztán csak a kiképzésnél. Az amcsiknál egy Nemzeti Gárdás tartalékos pilóta is beletekert az F16-ba évente 150-200 repült órát, egy légierős pilóta 250-350 óra között, míg nálunk ugyanekkor jó ha meg volt Mig29-en az 50-65 óra és nagyon sokáig az oroszoknál sem jutott ennél több. Egy bombázó gyakorlatnak, egy rakétás éleslövészetnek milliós vagy tízmilliós költségei vannak - dollárban.


Amikor én voltam alapkiképzésen jutott 4 tár lőszer az AKba, ellőtted, értékelték, király. Kész vagy a harcra. Ezen felül eldobtam 2db kézigránátot meg háromszor kitáraztam a PA-t :D Nyilván, baromi eredményesek lettünk volna egy éles harchelyzetben...


Olyan bonyolult technikáknál, ahol méregdrága a harcanyag de gyakorlatot csak felhasználással lehet szerezni pénz meg nincs...


Pont a gazdasági okok miatt technikai és felkészültségbeli lemaradásban volt jó 20 évig a nagy medve. Ezt lehet szépíteni, de felesleges.

2016. jan. 19. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Én egyetlen két cáfolatot mondok az utolsó hozzászólónak meg mindenkinek aki lenézi az oroszokat, meg a mindenkori haderejüket. Ami mindent megcáfol.


Az első cáfolat: A világ akkori legmodernebb és legerősebb hadserege, amely mellesleg a legnagyobb létszámú volt akkoriban, egy bizonyos Bonaparte Napóleon vezényletével hadba vonult, a kopottas és elégtelen haderővel rendelkező mélyszegény Oroszország ellen. Aki kíváncsi a történet végére olvasson utána.


Második cáfolat. Majdnem napra pontosan 129 évvel később, az akkori kor egyik legnagyobb létszámú, legjobban kiképzett, legmodernebb fegyverekkel ellátott hadereje egy Adolf Hitler nevű pasas vezetésével hadba vonult Oroszország ellen. Hogy mi lett a vége, az nagyjából közismert.


Amióta világ a világ az oroszokat mindig mindenki lenézte. De az orszokkal kapcsolatban kettő nagyon nagyon fontos dolgot kell látni.


Az egyik az, hogy az oroszok a történelmük során és abból kifolyólag, nemcsak társadalmilag, már-már genetikai szinten (átvitt értelemben) hozzáedződtek a nyomor szinte minden formájához. Ezt egyetlen nyugati ország tudja elmondani magáról.


A másik, és a kérdést tekintve ez a fontosabb, hogy a legvéresebb mészárlásokba és még annál is esztelenebb rombolásokba torkolló háborúkat az oroszok vívták meg, méghozzá győztesen.


Hogy milyen áron? Kedves kérdező az oroszok számára ez nem nagy ár, ezt egy pillanatig ne hidd.


A NATO pedig ma nem más, mint az USA túl nagy harcértéket nem képviselő segédcsapatinak a gyűjtőhelye. Az amerikai haderőn kívül a teljes NATO haderő semmit nem érne az oroszok ellen. Elkölthetik azok a csillagos eget is fegyverekre, mint ahogy az oroszok ellen a történelem során már sokan elköltötték a csillagos eget.


És a mai orosz szárazföldi haderő erősebb az amerikainál. Lehet jönni hogy a T-72 így bezzeg a az M1 úgy, meg a Bradley amúgy, meg a Javelin rakéta, meg a többi. De ilyenje van az oroszoknak is, egy olyan légvédelemmel megspékelve, amin egy légy nem repül át ha nem akarják. Ugyanis az orosz integrált légvédelem, nem csak jobb, de modernebb is nyugati társainál. Aki forrást követel, az meg használja a guglit.

2016. jan. 19. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

1, én nem nézem le az orosz haderőt, ilyet nem is írtam sehol.


2, Azért Napóleon seregének utánpótlás problémáit ne hasonlítsuk már 2016-hoz :D


3, Ha Hitler nem két fronton harcol a fél világgal, akkor jó eséllyel bedarálta volna az oroszokat. Azt az orosz haderőt, ami részben brit és amerikai ellátmányból és hadianyaggal harcolt.


Ez az orosz technika modernebb a nyugatinál számomra kb akkor elbukott, amikor a MIG29-ben intelDX procikat pakoltak. :D

Persze én elhiszem a forrás nélküli legendákat, meg mendemondákat, az csúcsszuper légvédelmet, a mindent felülmúló képességű repülőgéptipusokat, még azokat is amikből összesen 4-5 épült és az üzemeltetési tapasztalat konvergál a nullához.. :D

De felőlem legyen úgy, nekem igazból mindegy.

2016. jan. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

@73-as és McClane


Napóleont nem az orosz katonák verték meg, hanem a tél és a logisztikai problémák, és végül döntési képességeit negatív irányúan befolyásolói betegségei, mint a depresszió, az aranyérproblémák, a gyomorfekély. Hitler idejére a tél és a logisztikai problémákat ki lehetett küszöbölni, csak Hitler tábornokainál "jobban tudta" a dolgokat, illetve Hitlert véglegesen nem a tél és a logisztikai problémák győzték le, hanem hogy


- a szovjetek megállás nélkül tudták ontani a harckocsijaikat és más dolgaikat

- a frontvonalról értékes egységeket kellett elvonni megszálló, partizán/gerillavadász feladatokra és jelentéktelen célpontok elleni hadakozásra, mint Leningrád ostromára

- Hitler hátráltatta a tábornokai által támogatott "csodafegyvereket", mint az StG44-es néven ismertté vált Mkb 42 (H)-t, ami már 1942-ben készen állt az addigi Kar98k, MP40 és G41 tolózáras puskák, géppisztolyok és félautomata karabélyok váltására a gyártósoron



Az első pontnál le kellett volna bombázni a Moszkva környéki erőműveket, amin alapult az egész szovjet ipar 75%-a, de legalább kétharmada, nem 1945 februárjában kellett volna ráeszmélni és egy kudarcra ítélt erőlködéssel próbálkozni, hanem legkésőbb 1943-ban szétkapni, amikor még ereje teljében volt a Luftwaffe. A második pontnál barátkozni kellett volna az ukránokkal, így minimálisan partizánkodtak/gerilláskodtak volna, a tábornokok, Kleist és Guderian elfogadták volna az ukránok jelentkezését, de Hitler "jobban tudta" a tábornokainál. Az, hogy a Kaukázusban barátkoztak a türkménekkel és társaikkal, nem segített, mert ők nem voltak milliónyian, mint az ukránok. És a harmadik pontot nem ismétlem, azt akkor megmagyaráztam.


A két / háromfrontos (ha harmadiknak vesszük Észak-Afrikát és az olasz frontot) is megnyerhette volna, ha Hitler az egészet hagyja a tábornokaira, akik mind az egységek tologatásához, mind a fegyverprototípusok képességeihez és más fontos hadműveleti tényezőkhöz sokkalta jobban értettek, mint Hitler és a vezérkara, akik már 25 éve leszereltek és csak nagyon koráig jutottak, kivéve a volt pilóta Göring, de ő meg szétmorfiumozta az agyát és ő is döntésképtelen lett, mint Hitler.


Észak-Afrikában is a Tigrisek a Kasserine-hágóig kergették a Sherman-eket, az utánpótlási vonalak elnyúlása után kellett megállniuk és visszavonulniuk. Ha legalább Gibraltárt megszerzik, akkor sikerre vihették volna Észak-Afrikát, a valóságban is az angolok Gibraltáron keresztül látták el az észak-afrikai csapataikat.


A szovjeteknek nyújtott angol-amerikai támogatás elhanyagolható volt, a szovjet hadigépezet max. 10%-át alkották angol-amerikai repülők, harckocsik és más fegyverek.

2016. jan. 19. 22:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!