Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A huszárságot a magyarok...

A huszárságot a magyarok találták ki?

Figyelt kérdés
Mit jelent a huszár hadviselés, a magyar lovasíjász könnyűlovas múlt ihlette? Vagy milyen előzményekből alakult ki a hadviselési "evolúció" során?

2015. aug. 16. 11:03
 1/6 anonim ***** válasza:

"A huszár, mint lovas katona neve, 1458-ra, Mátyás király korába nyúlik vissza, amikor a király rendelkezése szerint húsz telkenként egy lovas katona kiállítására kötelezte alattvalóit."


[link]

2015. aug. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A magyar huszár kifejezés megragadt nemzetközileg is mert a magyar huszárok olyan jól csinálták a dolgukat, hogy ez az egész világon elterjedt. De maga a könnyűlovas hadviselési forma nyilván nem tőlünk származik, már Magyarország létrejötte vagy egyáltalán a népvádőrlás megkezdése előtt több ezer évvel létezett már könnyűlovas fegyvernem.
2015. aug. 16. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
45%
Magyar eredetű a szó, de a lengyel testvéreink járatták tökélyre, az angol winged hussar megnevezés az ő könnyűlovasságukra vonatkozik.
2015. aug. 16. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A könnyűlovas harcmodornak Magyarországon mély gyökerei vannak, és sok előzménye van. Ugye alapjáraton a honfoglalás korától kezdve a magyar harcmodornak egyik alapeleme a könnyűlovas-íjász hadviselés, ami nem veszett ki a keresztény államalapítás után sem. A magyar hadsereg soha nem volt teljes egészében nyugati típusú, igaz, volt egy lovagi, nehézlovas mag, de a haderő nagyrésze mindig könnyűlovas katonákból állt. Ott voltak még a kun és a székely könnyűlovasok is, akik továbbra is lovasíjászok voltak, és a nomád taktika szerint harcoltak elég sokáig.


De igazából nem is az előzmény a lényeg, mert 1526 után valószínűleg ki is veszett volna ez a magyar hadviselésből előbb-utóbb. Az, hogy a könnyűlovas taktika továbbra is megmaradt, és a magyar harcászat alapját képezte, a török kornak "köszönhető", ha szabad így kifejeznem magam. Az oszmán hadviselés ugyanis szintén nagy hangsúlyt fektetett a könnyűlovas harcmodorra, ami ellen csak hasonló taktikával lehetett sikerrel felvenni a kesztyűt, és ezt a magyar hadviselés meg is oldotta. Igazából a török korban alakult ki az a harcmodor, ami a későbbi huszárság alapja lett. Tehát olyan könnyűlovasok, akiknek nem az a fő profiljuk, hogy szemből lerohanják az ellenséget és nyílt mezőn ütköznek meg az ellenséggel - hanem legjobban inkább az utánpótlási vonalak elvágása, átkaroló, gyors hadműveletek lebonyolítása, felderítés, ütközet után üldözés - és ilyenek voltak a feladatai. És ezek egy hadseregben elég fontos feladatok voltak, így rengeteg nyugat-európai uralkodó fogadott fel magyar könnyűlovasságot a 17-18-19. században, olyan is előfordult, hogy a francia király és a Habsburg császárok amikor egymás ellen háborúztak, magyar huszárok harcoltak magyar huszárok ellen, mert mindkét uralkodót szolgáltak huszárok... A franciák egyébként kísérleteztek is francia könnyűlovasság létrehozására magyar mintára (a francia huszárok ruhája is hasonló zsinórozott volt, mint a magyar csak kék volt :D). De igazából a harcmodor mesterei a magyarok voltak, illetve más közép és kelet európai területek népei, így a lengyelek, az ukrán kozákok, az orosz (doni) kozákok, valamint az oszmánok is jól alkalmazták ezt a könnyűlovas harcmodort.

2015. aug. 16. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Hülyeség, a magyarok a tizenkilencárságot találták ki, csak időközben találtak hozzá még egyet az egyik bokorban.
2015. aug. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ahogy az első írta. Innen van a nevük Húsz-ár vagyis húsz jobbágytelek ára.


A huszár hadviselés helyett inkább a harcmodor kifelyezést használnám. Ez pedig nem más mint az adott kor "könyűlovas" harcmodora.


A kialakulásuk pedig a török magyar háborúk eredménye.

Az "ihelthez" pedig az ősmagyar lovasíjász harcmodor már elfeledett volt, inkább a török szpáhik felszerelése adta az ötletet, a harcmodort pedig a célszerűség alakította.

2015. aug. 16. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!