Miért tesznek sokan úgy, hogy hiba volt a második világháborúban csatlakozni a Szovjetunió elleni offenzívához?
Ekkor egyébként már az összes kelet-európai ország csatlakozott Hitlerhez, mi voltunk az utolsók. A Szovjetunió elleni hadjáratban egész Európa részt vett, még spanyol, norvég, svéd, holland önkéntesek is képviseltették zászlójukat. Véletlen? Mindenki antikommunista lelkületű volt, továbbá a Vörös Hadsereget modern hadviselésre alkalmatlan csürhének tekintették, joggal, a kis Finnországot nem volt képes legyűrni, sőt, aránytalan veszteségekkel "győzött" a Téli háborúban (25.000 finn halott 1.000.000 szovjet katonaveszteséggel szemben). A kommunisták ellen mentünk harcolni, és nem az oroszok ellen. Ha Hitler hallgat hadvezéreire, a Szovjetunió összeomlott volna.
A másik meg hogy Sztálin legkésőbb 1941 végén megindította volna európai offenzíváját, ez ma már a történészetben elismert tény. Jobb lett volna, ha itt, hazai földön hullanak a katonák, mint ott, ezzel időt nyerve, ha csak néhány évet is, az otthon maradt nőknek és gyerekeknek?
"A másik meg hogy Sztálin legkésőbb 1941 végén megindította volna európai offenzíváját, ez ma már a történészetben elismert tény."
Hol?
Igazából ha visszatekintesz a történelemben alapból látod, hogy hiba volt, vagy nem?
Az akkori korban is sokan tisztában voltak vele, hogy ezt a "csürhét" nem olyan könnyű legyőzni. Igen, sokan kommunisták ellen mentek harcolni, de oroszokat a szovjeteket ölték.
A Sztálin féle offenzíva pontos ideje pedig nem tény, hanem utólagos találgatás.
Mert utólag már látjuk a következményeket. A Szovjetunió elleni háború mindkét fél részéről óriási emberveszteséggel járt, a háborút elvesztettük, a Szovjetunió így is megszállt minket és a háborús szerepvállalás miatt az összes háború előtt, alatt elért területi növekedésről Magyarországnak le kellett mondani és nagy jóvátételt kellett fizetni.
Természetesen a politikai döntéseket, a közvéleményt az adott korszakban kell nézni, hogy megértsük őket, viszont utólag sokszor már teljesen más a dolgok megítélése.
#1: A finnekkel vívott téli háborúban győztek, de óriási emberáldozatok árán. De a Szovjetunió nem az a hely volt, ahol az emberélet számított, hanem az eredmény. Ennek szellemében vívták végig a téli háborút és az azt követő világháborút, véreztették ki az ellenfeleiket folyamatos rohamjaikkal. Nem csak védekezésnél próbálkoztak kétségbeesett rohamokkal, hanem akkor is, amikor nyeregben voltak, magabiztos támadó helyzetben voltak.
#2:
Legelőször Hitler és vezérkara tekintett így az egészre, a Barbarossa hadműveletet megelőző csapásként indították a hírszerzésükre támaszkodva. Későbbiekben Vlagyimir Rezun, ex-KGB-s tiszt állította ezt. Utána Mihail Meltjukov, Vlagyimir Neyvezsin, Borisz Szokolov, Valerij Danilov, Joachim Hoffmann és Mark Solonyin.
1993-ban Dr. Pavel Bobylev ezredes nyilvánosságra hozott leveleket, térképeket a Védelmi Minisztérium irattárából, melyeket szovjet támadási tervekként lehet értelmezni.
Akik ezt az elmélet erősítik, támogatják, előszeretettel hivatkoznak bizonyítékként Zsukov 1941. május 15-i beszédjére.
Ha megnézzük a Vörös Hadsereg nagyságát, láthatjuk, hogy nem egyszerű védekezés miatt növelhették 3-4-szeresre, hanem támadás miatt.
#3:
Ha körültekintően jártak volna el, nem nézték volna le teljesen a Vörös Hadsereget, nyerhettek volna háborút ellenük. 1942-ben kellett volna végrehajtaniuk a Vaskalapács hadműveletet és akkor a szovjetek nem tudták volna pótolni veszteségeiket egykönnyen.
Azért mert történelmi távlatból szemlélve tény hogy hiba volt, az egy másik kérdés hogy volt választásunk vagy sem.
Egyébként marha könnyű szintén történelmi távlatból megmondani a frankót, hogy mit és mikor kellett volna, egy kicsit túl sok a változó szerintem.
papírbakancsban vágóhídra küldték a magyar katonákat a náci párti politikusok és vezérkar.
ennyi
egyből sztálingrál
nincs itt miről beszélni, kérdező
ha Szovjetuniót nem támadjuk meg, visszakaptuk volna Erdélyt
Semmi értelme nem volt, még akkor sem.
Hitler, miután felsült a Barbarossa-hadművelet, megígérte Horthynak, hogyha csapatokat küld az orosz frontra, akkor még területeket kap Erdélyből.
Namost ugye már eleve agyrém, hogy miért a 2000 kilóméterre lévő Donnál kell harcolni Erdélyért, és miért nem Erdélyben? Azért, mert Románia a szövetségesünk volt.
Ráadásul akkor a magyar hadsereg krémje ment ki a Donhoz. Ez a krém totálisan korszerűtlenül és hiányosan volt megszervezve, kiképezve és felszerelve. Még megszálló csapatoknak csak-csak, de frontharcra maximálisan alkalmatlan volt.
Teljesen oktalan hülyeség volt, aminek az egyetlen haszonélvezője maximum a német fél lehetett volna.
Szerintem ezeket az időket frankón jellemzi egy valószínűleg meg nem történt beszélgetés, amikor egyik reggel Roosevelthez bekopog a titkára:
- Elnök úr, hadüzenetet kaptunk Magyarországtól.
- Ajaj. Az nem jó hír. Magyarország? Az hol van?
- Az egy királyság Európában.
- Értem. És ki ott a király?
- Nincs királyuk. Egy Ellentengernagy a kormányzójuk.
- Ellentengernagy? Melyik tenger partján van ez a Magyarország?
- Tengerük sincs.
- Értem. És miért akarnak minket megtámadni?
- Területi követeléseik vannak.
- Velünk szemben?
- Nem, Romániával szemben.
- Akkor miért nem őket akarják megtámadni?
- Azt nem tehetik, mert ők a szövetségesük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!