Mekkora szerepe volt Ferenc Józsefnek Magyarország I. világháborúba való belépésében? Persze a Monarchián belül.
Az Osztrák-Magyar Monarchiában a háború és béke kérdésében egyes egyedül a Legfőbb Hadúr, azaz I. Ferenc József császár és király döntött.
Az osztrák és a magyar miniszterelnök, és a közös osztrák-magyar hadügy, pénzügy és külügyminiszterek csak konzultatív, tanácsadói jogkörökkel rendelkeztek. Javaslataikat az uralkodó udvariasan meghallgatta ugyan, de a döntés kizárólag az Ő kezében volt.
Ez koránt sem egyedi, hiszen Németországban II. Vilmos, és Oroszországban II. Miklós hasonlóan rendkívüli hatalommal bírt.
Játszunk el a gondolattal, hogy a magyar miniszterelnök, gróf Tisza István és a magyar Országgyűlés nem akar háborút, és szembeszáll Ferenc Józseffel. Nem így történt, Tisza amúgy is szuperlojális volt az uralkodóhoz, de gondoljuk tovább ezt a forgatókönyvet.
Ez esetben Ferenc József egyszerűen élt volna alkotmányos uralkodói jogköreivel. Leváltotta volna a kormányt, és feloszlatta volna a parlamentet. Ezt követően a hadsereg segítségével vagy közvetlenül kézbe veszi Magyarország kormányzását, vagy bábkormányt nevez ki.
Magyarország nem véletlenül döntött a kiegyezés mellett 1867 -ben Ausztriával.
Legyünk őszinték, Nagy-Magyarország lakosságának kevesebb mint a fele volt magyar.Egyszerűen szükségünk volt az Osztrák-Magyar Monarchiára, hogy féken tarthassuk a nemzetiségeinket, akiket főleg Oroszország támogatott és bujtogatott.
Magyarország egymaga csak középhatalom volt, Ausztriával együtt viszont a világ harmadik legnagyobb hadseregével rendelkezett. Egyedül semmi esélyünk nem lett volna az oroszok, szerbek, románok és a hazai nemzetiségek ellen.
Harmadik legnagyobb hadsereg?!
Erre kicsi esélyt látok minek után Oroszországnak,Németországnak és N.B.nak ,Franciaországnak is nagyobb serege volt mint nekünk.( a közös hadsereg(mely a teljes haderő 7/8-d része békeidőben 450,háborúban 1800 ezer katonát számlált,az OMM 1914-es hadi kiadásai is jócskán alulmaradnak a rivális országokével szemben.)
Ferenc József üzent hadat(,,Mindent megfontoltam.....˝).
De a hadüzenetben szinte az egész Monarchia(néhány kivétellel) beleegyezett,támogatta.(Tisza István kivétel volt,több nyomós érvet is felsorakoztatott a hadba lépés ellen,de a németek később őt is meggyőték).
Azt hozzá kell tennem,hogy a háború kitörésekor csak egy Szerbia elleni háborúval számoltak(nem számítottak orosz beavatkozásra annak ellenére,hogy tudták a konfrontáció az antantal szinte elkerülhetetlen a közeljövőben.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!