Van alkotmányjogi akadálya?
Az Ogy választja a köztársasági elnököt és a népszavazásról szóló hatályban lévő alkotmánybéli paragrafus alapján, az Ogy hatáskörébe tartozó személyi és szervezeti kérdésekről pedig nem tartható népszavazás. A posztok választási menetéről meg az Alkotmány meg másik rendelkezésre határoz.
Szóval néhány alkotmánymódosítás után lehetne tartani referendumot, csak éppenséggel ha a kormányzat eleve azt akarja mint te nincs sok értelme a dolognak. Konzultatív népszavazást meg éppenséggel bármiről lehet kiírni, de az megint csak a kormány dolga.
Ekkora butaságot!
Már megválaszolták:
1. hazánk államformája nem királyság! (nem monarchia) így nincs értelme O.V. királyi címéről diskurálni.
2. Magyarország jogállam, ahol a három hatalmi ág elkülönül egymástól. A Köztársasági Elnök, illetve a miniszterelnöki pozíciót nem töltheti be ugyanazon személy.
3. Már ne haragudj, de vitatkoznék veled a miniszterelnök intelligenciájával kapcsolatban!
4. Jómagam nagyon ellene vagyok az efféle személyi kultusznak. Úgy vélem, hogy nem egy ember irányít egy országot, mert amint egy ember irányít, onnantól már nem demokrácia van, hanem türannisz. Az pedig kerülendő!
Az aláírás gyűjtés előtt el kell érned, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete a következő módosításokat végezze el:
- nem a "hogy" szó elé, hanem utána kell írni vesszőt,
- az "utána" szó helyes formája "utánna" legyen,
- a "királlyá" helyes formája "királyá" legyen.
Tóvári Tomi! Te vagy a kérdező? Már csak az "órakkor" és a "külömbség" hiányzik.
"Magyarország jogállam, ahol a három hatalmi ág elkülönül egymástól. A Köztársasági Elnök, illetve a miniszterelnöki pozíciót nem töltheti be ugyanazon személy."
Igen, de nem ezért, a köztársasági elnök mind a három hatalmi ágtól független. Ezért kontrollálhatja a bírói ágat a kormányt és az Országgyűlést.
"Magyarország jogállam, ahol a három hatalmi ág elkülönül egymástól. A Köztársasági Elnök, illetve a miniszterelnöki pozíciót nem töltheti be ugyanazon személy."
Igen, de nem ezért, a köztársasági elnök mind a három hatalmi ágtól független. Ezért kontrollálhatja a bírói ágat a kormányt és az Országgyűlést."
A Köztársasági Elnök mint intézmény, egy amolyan negyedik ág az Alkotmánybírósággal egyetemben, vagy idesorolhatnám az ÁSZ-t. Ezeknek az intézményeknek a feladata az alkotmányosság megőrzése.
A Köztársasági Elnök nem lehet semmilyen pártnak a tagja, és semmilyen módon nem befolyásolható. A miniszerelnök, más néven Kormányfő a Kormány elképzeléseit, céljait hajtja végre, továbbá az Országgyűlés által megszavazott törvényeket. Ha innen nézzük akkor tehát a Kormányfő a végrehajtó ágért felel, és alá van rendelve az OGY-nek. (hihetetlen, de elvileg így van) A Köztársasági Elnök ellenben mindenkitől független személy. Vagyis nem lehet valaki egyszerre Kormányfő és Államfő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!