Miért így vívták a 17-18-19 században a csatákat? (bővebben lent)
Szinte minden filmben olyanok ezek a csaták, hogy felsorakozik egymás előtt a két sereg, és kb. 20 m-ről elkezdik egymást puffogtatni ezekkel a régi kovás és egyéb kezdetleges puskákkal. Oké addig van értelme, hogy lőnek egyet, de utána ennek mi értelme van? Lőnek egyet, és utána szépen vigyázzba állva megvárják amíg az ellenfél is lő rájuk egy sortüzet utána meg töltenek és kezdődik elölről. Ennek szerintem semmi értelme sincs, miért nem rohantak az első sortűz után egymásnak bajonettel?
Lehet, hogy kicsit lüke vagyok ehhez :D :S (google-vel már próbálkoztam, de nem találtam semmi használhatót)
Nem tudom,hogy milyen filmben láttad ezt.A régi puskákba,ágyúkba csak egy lövedék volt.Ha azt kilőtték az ellenségre,csak akkor tudtak újra lőni,ha újratöltöttek.Volt olyan puska,amibe beletették a lőport,és még egy pálcával le is kellett tuszkolni a csőbe.Ez pedig időbe tellett.A közelharcra pedig csak parancsra kerülhetett sor,általában,ha már nem volt elég lőszer stb.
Azért akkor a háborút nem kényelmes karoszékben ülve irányították a fejesek,hanem ott voltak az első sorban,kockáztatva az életüket,esetleg még meg is haltak. Pl.II.Lajos király,aki belefulladt a Csele-patakba.
"Lőnek egyet, és utána szépen vigyázzba állva megvárják amíg az ellenfél is lő rájuk egy sortüzet utána meg töltenek és kezdődik elölről."
A lövészeknek az a dolga, hogy lőjenek. A csatamezőn ezenkívül még sok másféle egység is volt, pl. lovasság, tüzérség stb. Mindegyik a saját dolgát végzi. A rohamozás a lovasság dolga.
Első válaszoló!
Tudom, hogy lassan tudtak ezekkel a puskákkal lőni, mert pucolni kellett pár lövés utána, különbem elakad a lőszer, puskaport tölteni bele, golyó, fojtás, éppen ezért nem értem, hogy mi értelme volt közvetlen közelről ilyen fegyverrel egynél több lövést leadni? Amíg újra tudnak vele lőni az eléggé "sok" idő.
Amúgy köszönöm a válaszokat!
"Igen értem én, de eléggé röhejes látvány amikor pár lépésre állnak egymástól, lehet, hogy ez nem így volt, csak a filmekben túlozzák el?"
Lehet, hogy a háború röhejes látvány egy marslakó nézőpontjából.
Nyilván nem méterekre álltak egymástól, de állhattak egészen addig, amíg nem vezényelték őket közelharcra vagy visszavonulásra.
A 18. századnak nagy vívmánya volt a fegyelem feltalálása, vagyis az, hogy a katonákat kiképezték arra, hogy együtt és parancsra mozogjanak. Korábban egymásnak estek volna vagy elfutottak volna.
Nem figyelted meg eléggé a módszert!
Nem úgy volt, hogy tüzeltek és vártak az ellenség tüzére!
Három sor volt, az első tüzelt, a második felkészült a harmadik töltött. Az első sor tüzelés után hátra ment tölteni, a következő sor közben tüzelt. Így mentek szépen körbe-körbe.
Ez a módszer a maga idejében nagyon hatékony volt.
A fegyelmezett alakzatok az ellenségben félelmet keltenek, a saját morált viszont növelik. Erre már a rómaiak is rájöttek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!