Minden a Panzer IV harckocsival kapcsolatban. Véleményetek?
Bár ha azt nézzük,a Panzer IV jobb rádióval rendelkezett mint a T-34/85 és optikája is precízebb volt,tehát még mindig volt esélye annak ellenére,hogy a késői T-34-es kb 10 tonnával volt nehezebb,ami sokat számított,ami azt jelenti,hogy több lehetőség volt a harckocsiban(ha a Panzer IV futóművét is 30 tonna elszállítására tervezték volna akkor valószínűleg egy új toronyba belefért volna a párduc harckocsi ágyúja is.
Egyébként ha gondolod megnézheted az oldalam(még új) :
www.gportal.hu/panzer-militia
A Panzer IV.-est az egész Világháború idején gyártották. Kezdeti változatai 19, későbbi típusaik 25 tonnát nyomtak. Főleg a MELL-páncélzatot erősítették. Illetve PAJZS-páncélzatot szereltek fel ami védte a futóművet, és a tank oldalát, valamint a tornyot.
Ezáltal a tank személyzete bízhatott benne, hogy az első 3-4 "halálos csapást" kivédhetik. Ez óriási lélektani előnyt jelentett a német katonák számára. A Kurszki tankcsatát zömmel ezekkel a harckocsikkal vívták meg. Nagy előnye volt, hogy kiforrott típus volt, nagyon jó, és megbízható futóművel, akár 10 ezer km-t ment javítás nélkül. És csak a felét fogyasztotta a T34-es üzemanyagának. Ehhez jöt a kitünő 75 mm-es löveg, és a Karl-Zeiss optika, mit cél bemérő eszköz.
A Panzer IV. nekem is kedvenc tankom, hiszen alakjában megjelenik a német technika megfontoltsága, eleganciája.
Néhány kérdés azonban van még.
1. Mennyi a gyártás költsége ? Ebben kétségkívül ez volt a leg gazdaságosabb tank.
2. Miért volt a "MELL" páncélzat majdnem függőleges ?
Gyártástechnológiai okai voltak. Gyorsabb, gazdaságosabb lett a gyártás.
Viszont, így az ellenség "hatékony találati felülete" kisebb lett.
És ráadásul ott, - és pont ot volt a leg vastagabb a páncél. Csábította az ellenfelet, hogy azt a pontot célozza meg, ezt tudták a tervezők is. Egyébként erre a lemezre szokták elhelyezni a tartalák lánctalpakat is.
3. A tank alacsony építésű volt, ez a közelharcban
gyakran döntőnek bizonyult. A parancsnoki torony viszont az ellenfelek feje fölé magasodott, ami előny volt a kilátás miatt.
4. a 75-mm-es löveg teljesen megfelelt a célnak. A Párduc harckocsinak is 75-mm lett a fő fegyvere, de a csövet meghosszabították, hogy nagyobb legyen a kezdősebesség. És ezzel sokkal messzebbre, és pontosabban lőhetett mint az oroszok.
Viszont felesleges volt ezért a Tigrisbe 88 mm-es löveget szerelni, mert kisebb űrmérettel is hozhatták volna ugyan azt a teljesítményt.
Ezzel csak feleslegesen növekedett a Tigris harckocsi súlya.
5. Célzó berendezések. A Panzer IV.-ben két egymással szembeforgó körívre bontott logarléccel számították a lőelemeket. A skálát csak le kellet olvasni.
Ezzel szemben a T34-ben szöget mértek, majd logaritmus táblázatból határozták meg a távolságot, azt vissza kellett " ballisztikus" pályára "fejteni" és ezzel kellett beirányozni a löveget.
Ezekkel szemben a Tigris harckocsiban un. koincidenciás célzóberendezés volt. Ez úgy működött, hogy a keresőbe benéző német katona 2 db. T34-est látott. (az egyiket fejjel lefelé! ) Elkezdte tekerni a magassági irányzékot, s mikor a 2 kép egyesült, az ágyút el lehetett sütni, és el is találták a célt könnyedén.
Tehát amíg a Tigris leadott 3 lövést, addig a Pz.IV-es kettőt, a T34-es pedig csak egyet tudott lőni.
Ezek is szempontok, úgy hiszem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!