Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A világháború után melyik...

A világháború után melyik volt a legjobb tank a világon?

Figyelt kérdés
Az érdekelne, hogy melyik volt és mennyi ideig ? És hogy miért pont az.
2012. febr. 17. 21:26
1 2 3 4 5
 11/41 Pro Patria ***** válasza:
0%

Közvetlenül a háború után egyértelműen a JSz-3-as volt a világ legkiválóbb tankja.

Amikor 1945-ben a győzelmi felvonuláson minden nemzet a hadifejlesztései csúcsát mutatta be, a nyugati szakértők egyszerűen elhűltek a JSz-3-asoktól. Nem emlékszem pontosan, de talán Patton mondta azt egy megdöbbent angol parancsnoknak, hogy "ne aggódj, mi azért még veletek vagyunk..."

A páncéltest kidolgozottsága több, mint ideális! Nézd meg, egyszerűen minden irányból lecsúsznak róla a találatok:

[link]

[link]


Max páncélzata 160 mm! A legerősebb általa használt lőszer 155 mm acélpáncélt ütött át 500 méteren!


Mellé összevetésül írom, hogy a brit Centurion a legvastagabb részén 150 mm-es páncélt kapott, és koránt sem olyan jól kialakítva formailag:

[link]


A JSz-3 hegemóniáját talán csak az amerikai M48 Patton törte meg.

2012. febr. 19. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim ***** válasza:
Is-3 kétségtelenül fejlett harckocsi volt, de korántsem annyira jó mint ahogy azt sokan hiszik. Centurion alapjaiban véve már egy modernebb ágat képviselt az MBT ágat(aminek első képviselője a Párduc volt) míg az IS-3 a "klasszikus" nehézharckocsik képviselője volt ami zsákutcának bizonyult. A Tigrisek is így jártak. Szóval az IS-3 jó harckocsi volt, de a kategória amit képviselt megszűnésre volt ítélve.
2012. febr. 19. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 Pro Patria ***** válasza:
0%

Ettől még 1945-ben egyetlen nemzetnek sem volt olyan harceszköze, amely akár csak a siker halvány esélyével fel tudta volna venni a küzdelmet egy JSz-3-assal szemben.


Másfelől az, hogy a jövőben mi maradt életképes, más kérdés. A dinoszauruszok kihaltak, mégis a Föld történetének legnagyobb részében abszolút egyeduralkodók voltak.

A JSz-2 például a háborúban kiválóan bizonyított, "tigrisgyilkos" volt a beceneve. A JSz-3 még további - még lenyűgözőbb - fejlesztéseket is megért, mint a JSz-7, ami 1948-ban(!) készült el, és már kinézetéből is látszik, hogy formai kialakítása egyszerűen sebezhetetlenné teszi (a szovjet mérnökök jó munkát végeztek, a lövedék egyszerűen sehol nem talál "fogást" rajta, mindenhonnan lecsúszik) ezt a harckocsit.

[link]


Az utolsó változat a JSz-10-es volt.


Más kérdés, hogy aztán a szovjetek áttértek a "45 tonnánál ne legyen nehezebb" elvre, így a T-54/55 - T-62 - T-64 - T-72 - T-80 - T-90 irányvonal bontakozódott ki mára, de a nyugati tankok például ma is vannak olyan nehezek, mint anno egy Királytigris.

M1A1 Abrams: 60 tonna

Leopard 2: 62 tonna

Leclerc: 54 tonna

Challanger 2: 62 tonna

Merkava: 65 tonna


A Párduc érdemeit természetesen nem akarom elvitatni, nekem is személyes kedvencem.

A Királytigris pedig nem a legjobb harckocsi volt a második világháborúban, nem volt kiemelkedően erős ágyúja a többi nemzet hasonló eszközéhez képest, és a páncélzata is csak frontálisan volt irdatlanul vastag. Ezt az itt elhangzott tévedésekhez szeretném hozzáfűzni.

2012. febr. 19. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
A mai tankok azért mert tonnát tekintve nőttek nem hasonlít az elvük a Tigrisekre vagy az IS-ekre. Az valóban igaz, hogy a Királytigris nem volt a háború legjobb harckocsija csak a legerősebb a kettő nem ugyan az. 88-as lövege az IS-3 122mm-eresénél is jobb volt. Amúgy azok a drasztikus ballisztikai formák tényleg jók voltak ebben a szovjetek vitathatatlanul élen jártak, de azért nem voltak sebezhetetlenek és a különböző ötvözőanyagok használatával feleslegesnek is bizonyultak. És az sem mellékes, hogy az optikai és rádiós felszereltségük silány volt és nem sok lőszert tudtak magukkal vinni. pl az IS-3 csukafej formájú páncélzatát csak a Chieftain utánozta le azon kívül más nem nagyon. Koreában és az arab-izraeli háborúkban pl az IS-3 korántsem szerepelt fényesen. Szóval a jövő sokkal inkább az MBT-k felé sodorta a fejlesztéseket.
2012. febr. 19. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 Pro Patria ***** válasza:
0%

"Az valóban igaz, hogy a Királytigris nem volt a háború legjobb harckocsija csak a legerősebb a kettő nem ugyan az. 88-as lövege az IS-3 122mm-eresénél is jobb volt."

- Nem, a legerősebb sem volt, az amerikai M26 Pershing 90 mm-es M3-as ágyúja HVAP lőszerrel 1000 méteren, 30 foknál, 195 mm-es átütést ért el.

A Királytigris 88 mm KwK 43 L/71-es ágyúja HVAP lőszerrel 1000 méteren, 30 foknál, 193 mm-es átütést ért el.

Bár APCBC lőszerrel ezek az értékek 167 mm-re és 120 mm-re redukálodnak a Királytigris javára.

(Elsimerem, az M26 csak a háború végén jelent meg, de az M36 Jackson páncélvadász már '44-től jelen volt a fronton, és az is ezt az ágyút használta.)


Szóval az csak legenda, hogy a Királytigris olyan brutális fenevad lett volna, amire senkinek (se szovjeteknek, se amerikaiaknak) nem volt válasza. Ezt főként ők maguk generálták, hogy nagyobb hősöknek tűnjenek.:)


"Amúgy azok a drasztikus ballisztikai formák tényleg jók voltak ebben a szovjetek vitathatatlanul élen jártak, de azért nem voltak sebezhetetlenek és a különböző ötvözőanyagok használatával feleslegesnek is bizonyultak."

- Igen, a T-54/55-ös, T-64-es tankoknál már ezért nem is törekedtek ilyen szép kidolgozásra a szovjet mérnökök.


"És az sem mellékes, hogy az optikai és rádiós felszereltségük silány volt és nem sok lőszert tudtak magukkal vinni."

- Ezek teljesen igazak.


"Koreában és az arab-izraeli háborúkban pl az IS-3 korántsem szerepelt fényesen."

- Addigra már megjelent az amerikaiaknál a Patton-család, ahogyan írtam is. Az arab-izraeli háborúban már végképp elszállt felettük az idő. (Ekkoriban rohamléptekkel fejlődött a technika, ugyebár.)

2012. febr. 20. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
A legerősebb harckocsi a háborúban Királytigris volt ez nem legenda. Páncélja pl a Pershinghez viszonyítva jobb volt főleg szemből. Az való igaz, hogy HVAP lőszerrel a Pershing és a Slugger képes volt a Királytigris 88-asát kicsivel meghaladó teljesítményt elérni ám a a HVAP lőszer nem volt túl elterjedett szóval háborúban a tankok közt a Királytigris lövege volt nagy általánosságban a legerősebb. Az sem mellékes, hogy pontosabb is volt és gyorsabban lehetett vele lőni. Az valóban nem igaz, hogy a Királytigris legyőzhetetlen volt (a legnagyobb ellenfele igazából önmaga volt). Én úgy tudom pl Királytigrist a háborúban szemből nem lőttek ki legalábbis bizonyíték erre nincs. Na de nem is ez a kérdés. Amúgy közvetlenül a háború után a Pershingek és Centurionok fel tudták volna venni a harcot az IS-3-al főleg a Pershing az általad is említett 90mm-es lövegnek köszönhetően.
2012. febr. 20. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 Pro Patria ***** válasza:
29%

"A legerősebb harckocsi a háborúban Királytigris volt ez nem legenda. Páncélja pl a Pershinghez viszonyítva jobb volt főleg szemből."

- Szemből, igen. A Királytigris szemből feleslegesen(!) vastag páncéllal rendelkezett, a 150-es döntött frontális testpáncél helyett bőven elég lett volna 100-120 is, és a 180-as sík frontális toronypáncél helyett 160 is – a saját kora fegyvereivel szemben. (De még ennél kevesebb is elég lett volna, ha döntött lemezeket alkalmaznak a toronynál.)


Viszont oldalt máris csak 80 mm volt a páncélja, és döntve sem volt eléggé. Ráadásul mivel hegesztett, és nem öntött teste volt, ezért az illesztéseknél egyébként is sérülékeny volt.

A Királytigris egyszerűen aránytalan páncélzattal volt ellátva, ugyanebből a tömegből sokkal jobb kombinációt is lehetett volna készíteni.


Láthattuk ezt a nagy riválisnál, a JSz-2-es nehézharckocsinál, ahol bár "csak" 120 mm a test frontális páncélja, de így is áttörhetetlen az akkori eszközökkel, a tornyon pedig elől 100 mm ugyan a páncélvastagság, ámde oldalt is 90 mm, és a testen is, sőt a futógörgők között is végig 90 mm-es. Emellett ezek szinte mindenhol döntött lemezek, míg a Királytigrisen a legtöbb sík felület. Ráadásul a JSz-ek öntött testet kaptak hegesztett helyett.

És mindezek miatt a páncél körkörösen jó védelmet nyújtott mindenhonnan a személyzetnek, ellentétben a Királytigrissel, ami szemből feleslegesen vastag, mindenhol máshol pedig aránytalanul vékony páncélzatot kapott.


Az új generációt képező JSz-3-as páncélzata pedig már valóban sebezhetetlen volt. Még az elődjénél is vastagabb, és jobban kidolgozott volt.

A frontális testpáncél 120 mm, a toronypáncél szemből 200-230 mm(!), oldalról 75-115 mm!

Hihetetlen számok!

(Ekkoriban már valóban szükség is volt ilyen vastagságra, nem úgy, mint a Királytigris idejében.)


És ez még egy M26 Pershingnek is szinte áttörhetetlen akadályt képzett. A torony szemből még HVAP lőszerrel sem üthető át számára.


"Amúgy közvetlenül a háború után a Pershingek és Centurionok fel tudták volna venni a harcot az IS-3-al főleg a Pershing az általad is említett 90mm-es lövegnek köszönhetően."

- Csakhogy a serpenyőforma, amit a JSz-3-asoknál alkalmaztak, az effektív páncélvastagságot akár meg is duplázhatja (ami egyébként már ennélkül is irdatlan vastag volt), sőt, nagy eséllyel károsodás nélkül lecsúsztatja magáról a találatot.

2012. febr. 20. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
Jómagam a 80-as évek végén voltam katona/hk szerelő/ akkoriban az Oroszok nem a T-72-est hajtották az itteni lőtereiken, hanem a T-64-et.Mindenhol csak a T-34 -T-72-röl beszélnek,pedig a 64-es sokkal jobb.
2012. febr. 20. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
Igen szemből tudtak volna vékonyabb lemezből is emgfelelő vastagságú lemezt gyártani, de a Királytigris oldalt lévő 80mm-es lemezei se számítottak az akkor szinten vékonynak a többi harckocsi oldalt még ennyi védelemmel se bírt kívéve az IS típust ugye. Amúgy a toronynál alkalamztak jobban döntött lemezeket is a Porsche féle tornynál ami remek ballisztikai formával rendelkezett csak drága és nehezen gyártható volt. Amúgy az IS-2-es frontpáncélja nem volt áttörhetetlen. Még StuG-III-asok is át tudták lőni közelről kedvező szög esetén. Amúgy az öntött páncél nagy előny volt, de ezt el is vesztette azzal, hogy az öntések után a lemezek nem kaptak hőkezelést így szilárdságuk nem volt megfelelő. Páncéllepattogzódás gyakori volt a szovjet harckocsiknál. IS-3 sem volt sebezhetetlen. A tornya frontális páncélzatát pl a PaK-44 APCBC lőszerrel át tudta volna lőni, de a már említett HVAP lőszerrel a 90mm-es löveg is 500 méteren hatékony lett volna ellene. Szemből is ki lehetett volna lőni az adatok alapján mert harc közben nemcsak a torony védelme számít.
2012. febr. 20. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
Amúgy az IS-2-es és 3-as nem rendelkezett öntött testtel hanem elektronikus ívhegesztéssel készültek csak a tornyuk volt öntött aminek minősége hagyott némi kívánnivalót maga után. A Királytigrisnek volt hegesztett és szegecselt a páncélja.
2012. febr. 20. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!