Volt Magyarországon győztes forradalom? És mikor?
Attól függ, mit nevezel forradalomnak.
A forradalom jelentése a mai értelemben radikális változást hozó folyamat, az esetben, amire te gondolsz, felkelés.
Ilyen tekintetben a forradalmaink többsége sikeres volt.
A probléma csak az, hogy a magyar forradalmak szinte mindig összekapcsolódtak fegyveres felkeléssel, szabadságharccal, amit levertek.
Viszont nem szabad elfelejteni, hogy se Rákóczi nem a teljes szabadságért lázadt fel, se '48 nem a teljes függetlenedésért tört ki, ahogy '56 sem a kommunista blokkból való kilépésért.
Rákóczi a nemesi előjogok sárba tiprása miatt indított felkelést. Ezt elérte. Mármint, megvédte a nemesi szabadságjogokat. Azok érvényét visszaállították.
1848-ban a forradalom a polgárosításért, a jobbágyfelszabadításért, közteherviselésért tört ki. Ezek az áprilisi törvényekkel teljesültek és az után senki nem törölte el őket. A másik cél a felelős magyar kormány és a polgári alapú képviseleti rendszer volt, amit igaz, hogy '49-ben visszavontak, de a '48-as alapokon '67-ben ismét bevezettek és utána elméletben máig érvényes. (Gyakorlatban ugye 1948 és 1991 között nem, de ez más kérdés.) Akkor miért is neveznénk vesztesnek a forradalmat? Ja, mert utána egyeseknek ez nem volt elég és a teljes függetlenségért indultak harcba, amit nem érhettek el? A forradalomnak nem ez volt az alapvető célja, úgyhogy ettől még a forradalom nem bukott el. Csak a szabadságharc.
1956-nál már nem ennyire egyértelmű a helyzet, de az sem volt teljes bukás. Akkor lett volna sikertelen, ha semmi változást nem érünk el. Viszont Rákosit leváltották, Kádár pedig egyértelmű előrelépés volt, ha a forradalom alapcélkitűzései szempontjából nem is teljes siker.
Tehát ebből a háromból kettő sikeresnek mondható és még a harmadik is legrosszabb esetben is csak félsiker.
Igaz, hogy Magyarország 1000 éves fennállásából 450 évet(!) idegen uralmak alatt töltött, és igaz, hogy komolyabb háborút nem nyert meg már jó ideje, de ez nem azt jelenti, hogy részleges sikereink sem voltak.
Például Zrínyi Miklós hadakozása (mármint a fiatalabbiknak) a törökkel szemben, ami olyan sikeres volt, hogy az osztrákok el is tették láb alól.
Rákóczi különösen kedves példám, mivel ekkor az ország színe-java fogott össze egy közös célért. A legszegényebb jobbágytól a leggazdagabb főnemesig, a fiatal és jómódú egyetemistáktól az öreg és szegény molnárokig, férfiak és nők, az egész ország fogott össze a Habsburgok ellen, és viharos gyorsasággal felszabadították szinte az egész országot. Évek kellettek a Habsburgoknak a visszaszorításhoz, és két(!) megsemmisítő vereséget kellett mérniük a kurucokra a fegyverletételhez. Rákóczinak emellett már az anyja, Zrínyi Ilona is - férfiakat megszégyenítő bátorsággal - védte Munkácsot a Habsburgok ellen.
1848-ban egyértelműen legyőztük az osztrák haderőt (ami igen nagy szó, ha belegondolunk, hogy '48-ig NEM létezett magyar hadsereg, és egy frissen megszületett haderő győzött le egy számban, felszerelésben, kiképzésben, tapasztalatban, és vezetésben is sokszoros túlerőben lévő európai nagyhatalmat) - csak a cári Oroszország irdatlan embertömege volt képes vérbe folytan (és sokszor még ezalatt is képesek voltunk sikeres hadmozdulatokat végrehajtani.)
Az 1930-as években legyőztük a kisantant nálunkénál sokkalta erősebb hadseregeit, mind a szlovákokat (a szlovák-magyar kisháború) mind a szerbeket. Ezek szabályos háborúk voltak, amiket Magyarország MEGNYERT. Csak Romániával szemben igaz az, hogy "Hitler adta nekünk ajándékba", a többit fegyverrel szereztük vissza - csak ezt a kommunizmus alatt elhallgatták.
Persze a világháború után ezeknek is elveszett az eredménye.
Nos, ezek mind nem kapcsolódnak szorosan a forradalom-témába, de fontosnak láttam elmondani.
Viszont hogy ne csak offoljak, az olyan - kommunizmus alatt kevésbé tanított - erdélyi fejedelmek, mint Bocskai, Bethlen, Báthory, mind vezettek SIKERES felkeléseket az osztrák befolyás alatt álló magyar területeken.
A kommunista vezetésnek érdeke volt a magyarságnak azt tanítani 40 éven keresztül, hogy "jaj, ti szánalmasak, minden forradalmat elbuktok! egyetlen háborút se nyertetek meg soha!" stb, szabályosan sulykolták, ezzel demoralizálva a magyar népet, nehogy eszükbe jusson fellázadni. Így akarták elejét venni a forradalmaknak.
"Rákóczi különösen kedves példám, mivel ekkor az ország színe-java fogott össze egy közös célért. "
Lehet, hogy csak én értem félre, amit mondani akarsz, de szerintem ez így nem igaz.
Ugyanis a nép célja a függetlenség volt, a nemességé viszont csak az előjogaik védelme.
Bár ha csak a népet számítjuk, az is elég széles összefogás volt egy közös célért, de a nemesség vezette a egészet, akiknek teljesen más céljaik voltak.
"A legszegényebb jobbágytól a leggazdagabb főnemesig, a fiatal és jómódú egyetemistáktól az öreg és szegény molnárokig"
Így már biztos, hogy tévedsz.
A legszegényebb paraszt független Magyar Királyságot akart, a leggazdagabb főnemes pedig a nemesi szabadságjogai tiszteletben tartását. Hol itt a közös cél?
"férfiak és nők, az egész ország fogott össze a Habsburgok ellen"
Ez végül is még korrekt.
"és viharos gyorsasággal felszabadították szinte az egész országot."
Amit aztán a nemesség fel is adott, amikor az udvar teljesítette a követeléseiket, amiért valójában kitört a felkelés.
"1848-ban egyértelműen legyőztük az osztrák haderőt (ami igen nagy szó, ha belegondolunk, hogy '48-ig NEM létezett magyar hadsereg, és egy frissen megszületett haderő győzött le egy számban, felszerelésben, kiképzésben, tapasztalatban, és vezetésben is sokszoros túlerőben lévő európai nagyhatalmat) - csak a cári Oroszország irdatlan embertömege volt képes vérbe folytan (és sokszor még ezalatt is képesek voltunk sikeres hadmozdulatokat végrehajtani.) "
Ez is egy szempont, bár én továbbra is fenntartom, hogy még eddig sem kell elmenni. A forradalom győzött. A vívmányai 1867 után teljes mértékben teljesültek. Tehát értelmetlen vesztesnek titulálni. A szabadságharc pedig, bár a végén elbukott, de, amiatt, amit te is említesz, azt se kell lebecsülni.
"A kommunista vezetésnek érdeke volt a magyarságnak azt tanítani 40 éven keresztül, hogy "jaj, ti szánalmasak, minden forradalmat elbuktok! egyetlen háborút se nyertetek meg soha!" stb, szabályosan sulykolták, ezzel demoralizálva a magyar népet, nehogy eszükbe jusson fellázadni."
Ez is egy szempont lehetett, de szerintem sokkal inkább az volt a cél, hogy felmagasztalják a szocializmust a "bús ezer évhez" képest. Akkor ugyanis mi el voltunk nyomva és minden próbálkozásunk kudarcba fulladt, most viszont a dicső Szovjetunió segítségével kivívhattuk szabadságunkat és boldogan élhetünk.
"tényleg Romániá-n kívül minden területet mi vettünk vissza?"
Ez így nem korrekt.
A Felvidék déli részét és Kárpátalja magyar lakta területeit az első bécsi döntés adta vissza. Igaz, azt is fegyverrel vettük be, de ez csak annyit jelentett, hogy a magyar hadsereg bevonult oda, ahonnan a németek és az olaszok előzőleg kiparancsolták a csehszlovák hadsereget. Vagyis ezt nem nevezhetjük hódításnak.
Kárpátalját lényegében megszálltuk, ez igaz. Viszont azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez alatt Németország épp megszállta a maradék Csehországot, úgyhogy sok ellenállásra nem kellett számítanunk.
Aztán jött a szlovák-magyar kisháború, ahol azonban a gyakorlatilag nem létező szlovák hadsereget nem volt nehéz elpáholni.
Észak-Erdély egy részét fegyverrel szereztük vissza, de az se volt igazán face to face háború, hiszen Hitler keverte közben a háttérben a sz@rt és közbenjárt a rendezésben.
A Délvidéket fegyverrel szereztük vissza, de azt meg nem egyedül, hanem a Jugoszláviát megszálló németekkel együttműködve.
Tehát igazából mindegyikre elmondható, hogy fegyverrel szereztük vissza, de, ha úgy nézzük, egyikről sem.
"Am amit a komcsit be magyaráztak hogy szánalmas vesztes nép vagyunk azt sajnos még mindig rengetegen elhiszik"
Na ja. Nem sikerült még kiirtani ezt a szemléletmódot.
"De volt olyan felkelésünk ami TELJESEN sikeres volt?"
Még mindig nem tisztáztad, hogy mit értesz felkelés alatt.
Az 1848-as forradalom teljesen sikeres volt. Minden követelés teljesült. Áprilisi törvények, meg minden. Csak a szabadságharc "bukott el", de az már külön lapra tartozik.
A Rákóczi-felkelés is teljes siker volt, mert amiért a nemesek elindították, azt megkapták. Az már más kérdés, hogy a nép becumizta, hogy mi most a szabadságért lázadunk, aztán hápogtak, hogy az mégse lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!