Volt még egy olyan nemzet aki annyira keményen edzették a katonáit mint a Spártaiak?
Én már beszéltem az izraeli hadseregről egy hölgy ismerősömmel.Azt mondta, hogy csak a hivatásosak kapnak kemény kiképzést. Ő és a hölgytársasi inkább olyan subidubikiképzést kaptak, ami csak az alapokról szólt.
Ma már sokkal több technika áll rendelkezésre, mint az ókorban, amikor az állóképesség fontosabb volt (persze ez ma is fontos de akkor hatványozottan az volt).
Hogy ki a jobb (spártai vs mongol)? A mongolok előtt hatalmas terület volt és az üss és fuss taktikát kiválóan tudták alkalmazni (kiváló lovas nemzet lévén) de egy közvetlen rohamban ahol nincs hova visszavonulni, biztos hogy alulmaradnának a spártaikkal szemben. és ugye kiképzésről volt szó nem területhódításokról.
A janicsárok nem voltak olyan kemény harcosok még a saját korukban sem csak milliárdnyian voltak és kegyetlenül mészároltak.
Harcos törzsek? ott nem volt ilyen jellegű kiképzés. Egy-két dolgot megtanítottak, aztán a többi jött a felnőtté válással. Az ő erejük a szívósságban és a vadságban volt. Ha kiképzést kapnak nem lehettek volna olyan vadak (pl. kelták, germánok)
SS nem csak ideológiailag edzett katonák voltak. A kezdetekben nagyon komoly felvételi követelmények voltak. Nem véletlen volt az SS az elit között az elit.
Modern kori hadsereg tekintetében én még mindig a szpeznacra szavazok.
"Hogy ki a jobb (spártai vs mongol)? A mongolok előtt hatalmas terület volt és az üss és fuss taktikát kiválóan tudták alkalmazni (kiváló lovas nemzet lévén) de egy közvetlen rohamban ahol nincs hova visszavonulni, biztos hogy alulmaradnának a spártaikkal szemben. és ugye kiképzésről volt szó nem területhódításokról.
A janicsárok nem voltak olyan kemény harcosok még a saját korukban sem csak milliárdnyian voltak és kegyetlenül mészároltak.
Harcos törzsek? ott nem volt ilyen jellegű kiképzés. Egy-két dolgot megtanítottak, aztán a többi jött a felnőtté válással. Az ő erejük a szívósságban és a vadságban volt. Ha kiképzést kapnak nem lehettek volna olyan vadak (pl. kelták, germánok)
SS nem csak ideológiailag edzett katonák voltak. A kezdetekben nagyon komoly felvételi követelmények voltak. Nem véletlen volt az SS az elit között az elit.
Modern kori hadsereg tekintetében én még mindig a szpeznacra szavazok."
A mongolok a közelharcban is rendkívül jók kellettek legyenek, legalábbis erre utal, hogy rengeteg várost, jól kiépített erődítményt is el tudtak foglalni a hódításaik során.
A janicsárok pedig igenis kemény és rettegett harcosok voltak, a török haderőnek pedig még 5% -át sem tették ki ezért nem igazán lehet róluk elmondani, hogy sokan lettek volna. Igaz, a 16.-17. század után romlott a minőségük és a fegyvelmük, de addig általában elég jól teljesítettek a harcmezőkön.
Nem kifejezetten a harcos "törzsekre" gondoltam, hanem inkább "kasztokra", vagyis ha egy társadalomban, törzsben kialakult egy harcosi réteg, akkor ők általában csak ezzel foglalkoztak és emiatt viszonylag jól képzettek voltak.
Mongol vs. Spártai. -.-"
Mindent az adott korban kell értékelni.
Arányokat nem tudnék mondani, de elit katonának ott vannak például napjainkban is a gurkák (brit hadseregben) és kiválóan képzett katonái voltak még harcoló szerzetesrendeknek: Templomosok, keresztesek...
Szerintem a janicsárokat sem kell lefitymálni és úgy egyáltalán az ideológiai központú elitképzést sem, a fanatizmus/ideológia hihetetlen elszántságot tud kölcsönözni. Kemény edzés tartozott hozzá az SS-nél is, a janicsároknál egyenest gyerekkortól.
Hozzátehetjük, hogy a janicsároknak nemigen volt senkijük, semmihez nem kötődtek a társaikon és Allahon kívül, a katonáskodás a hivatásuk volt.
A mongolok és spártaiak összemérése tényleg értelmetlen, különböző korok különböző technológiái miatt is(pl.: bronz és acél fegyverek). Ha ettől el is tekintünk, valószínűleg mindkettő verte volna a másikat a saját terepén(A punok is valszeg megverték volna a spártaiakat a tengeren. :P). A mongolok igen különbözőféle ellenfelekkel vették fel a harcot sikerrel, gyakran számbeli hátrányban is és a taktikájukat sem lehet elintézni egy sima "üss-fuss" jellemzéssel. Ilyet max. partizánokra használhatunk azok közül is a hátulgombolósokra.
A mongolokat megedzette az élet, hasonlóképpen mint a hajdúkat, akik elég hírhedtek voltak a saját korukban. Kemény körülmények kemény embert kívánnak.
És talán még nem volt szó a szamurájokról, berserkerekről, maszáj harcosokról... Csak tippnek. Aki akar nézzen utána.
1.44-es azért még bújjál bele egy kicsit a törikönyvekbe.
és van értelme összehasonlítani különböző korok katonáit, az hogy a te fantáziád nem terjed ki eddig még nem jelenti azt hogy hülyeség lenne.
mivel a mongolok elég nagy területen garázdálkodtak a saját terep fogalma inkább vicces.
túlerő ellen győztek. Te úgy tudod hogy a spártaiaknál ilyenre nem volt példa???
egy dologban megkövetek mindenkit A janicsárokat egy kalap alá vettem az egész oszmán hadsereggel. Ez volt az én tudatlanságom. A többihez tartom magam.
Kemények voltak a mongolok egy spártai, szemtől szemben egy mongolt keresztbe lenyelne és utána böfögne egyet kecsesen.
07:40-es
Amennyiben nekem a fantáziám szegényes, úgy neked a szövegértéssel van gondod. A saját terep nem a terület nagyságát, hanem a viszonyait jelenti, és mivel a két nép megütközését nem egy boxmeccs keretein belül képzeltem el(mert az én törikönyveim nem boxmeccsekről szólnak), elég képtelen ötletnek tartom pl., hogy egy nehéz fegyverzetű gyalogos spártai sereg a pusztán bármit is kezdhetett volna egy mongol sereggel, egy szűk hegyvidéki területen a helyzet fordított.
Nem is tudom mire vélni ezt a "nagy terület" teóriát, egy csatához egy termopüla is elég nagy terület és a mongoloknak sem volt szüksége ennél nagyobb helyre, hogy bármilyen hadicsellel megverjenek egy sereget. A különbség a terület bejárhatóságában, a terepviszonyokban rejlik.
Jut is eszembe, ha már én bujdokolhatnék többet a törikönyvekben, én is fölhívhatnám a figyelmedet, hogy nem szerencsés, ha a taktikai ismereteidet filmekből kölcsönzöd. A "jó öreg skót üss-fuss" módszer kissé kevéssé illik bele a kultúrájában, terepviszonyaiban és területileg is igen távoli mongol világba. Hallottál már olyanról, mint pl.: "Zászlókanyarodás"?
A túlerő emlegetésével az általános tévképzeteknek próbáltam elejét venni("hogy a mongolok barbár hordái, mint a tenger elárasztották az ellenséget"... de ha jól emlékszem, a janicsárokról is valami ilyesmit írtál először).
Egy szóval sem említettem, hogy a spártaiak sosem küzdöttek túlerő ellen. Tedd meg azt a szívességet, hogy nem nézel ennyire hülyének.
Csak mellesleg úgy gondolom, nem kell lenézni az oszmán hadsereget sem(ahogyan egy hadsereget sincs jogunk lenézni), ha az is lócitrom lett volna, nem lett volna Oszmán Birodalom sem.
Jól van egye fene, elhiszem neked, hogy két kor két elit egysége összehasonlítható(elhiheted, hogy van annyi fantáziám), csak éppen ennek semmi értelme ugyanúgy, ahogyan a történelemben nincs olyan, hogy "ha" és "talán". Ez már nem történelem, hanem fantasy.
Különben pedig nem tudom, mi alapján mérted fel egy mongol katona képzettségét, gyöngécske fantáziámmal képtelen vagyok elképzelni. Talán egyszer megvertél egy mongol cserediákot?
Legutoljára pedig, ha legközelebb dühből gépelsz, tedd meg azt a szívességet is, hogy mielőtt elküldöd, szépen megnyugszol, átnézed és kijavítgatod a szöveget.
Neked lesz előnyösebb, hidd el.
Semmi értelme sincs összehasonlítani harcosokat több száz év különbséggel. De azért írok "elitet":
- Perzsa halhatatlanok. A maga idejében egy roppant szervezett és jól kiképzett elit egység volt.
- Római légiók. Szervezettek, egységes fegyverzet és kiképzés.
- Lovagok. Egész életükben a harcot tanulták.
- Szamurájok. Szintúgy mint a lovagok.
- Janicsárok. Szintén gyerekkoruktól a harcra voltak nevelve. Ja és 15 ezernél sose voltak többen.
- Flamand és svájci zsoldosok. Koruk legótőképesebb katonái.
- Waffen-SS. Sok tagja már gyerekkorától a Hitlerjugend tagja volt, ami a katonai kiképzést alapozta meg.
Az SS után nem is volt több ekkora lélekszámmal rendelkező elit haderő. (2-2,5 millió tagja volt.)
Most különítsük el a kiképzést az elit jelzőtől.
Egyedül a janicsárokat képezték gyerekkoruk óta harca a spártaiakon kívül.
Azt nem számoltam hogy pl vadászni tanították-e őket mert az nem harc,illetve nem olyan harc.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!