Mennyi lehetett Hitler IQ-ja?
17:53
"Tudom, hogy kérdésre nem lehet kérdéssel válaszolni, de mi volt a célod a kérdéssel ?"
Gondolom, azt akarta visszahallani minél többektől, hogy Hitler zseni volt, meg a náci vezetés zsenikből állt.
Ami nem igaz, mert a 120-as IQ kb. az a szint, ami egy sikeres érettségihez kell, 130 pedig egy jobb mérnök vagy átlagos természettudományos kutató szintje. Kifejezett zseni nem volt a náci vezetésben.
08:01
"Összegezve a válaszokat, elég ha csak "átlagosan okosak" vagyunk /120IQ/ és egy egész országot irányíthatunk, akkor bárkiből lehet miniszter vagy egyéb befolyásos ember? Elég ha jól "el tudom magam adni"?"
Nem, a nácik sem azért kerültek hatalomra, mert X volt az IQ-juk, hanem volt egy történelmi szituáció, amit ügyesen kihasználtak.
Pl. volt egy gazdasági válság. A válság előtt az NSDAP egy 2%-os törpepárt volt, a válságnak köszönhetően nőtt 35%-os nagypárttá. 1932 második felében már csökkent az NSDAP népszerűsége, mert a gazdaság kezdett kilendülni a mélypontról. Ha Hitler nem szerzi meg a hatalmat 1933. januárjában ügyes húzásokkal, részben erőszakosan, és ellenfelei hülyeségét kihasználva, akkor mondjuk az 1936-os választásokra a náci párt visszasüllyedt volna középpárttá, és Hitler egy lábjegyzet lett volna a történelemben.
Ugyanakkor 1933-ban nem azért vette át Hitler a hatalmat, mert volt egy jó ötlete vagy egyszerűen mázlija volt, hanem azért, mert volt egy hihetetlenül erős kapcsolatrendszere és egy csomó háttérszervezete (SA, SS, frontharcos szervezetek), amelyekre támaszkodhatott.
Tehát rengeteg munka, megfelelő alkalom, jó döntések és borzasztó sok szerencse. Hitler pályafutásában az egyik legfigyelemreméltóbb tény a mázlisorozat, ami végigkísérte az életét nagyjából 1941-ig.
Nem lehet általános szabályokat levonni történelmi eseményekből, csak korlátozottakat. Hitler és Sztálin pl. rendkívül különböző emberek voltak, és teljesen más módszerekkel kerültek hatalomra.
Egy demokráciában megint mások a szabályok, eltérnek a diktátorokra vonatkozó szabályoktól. Egy miniszterelnök máshogy kerül hatalomra, mint egy diktátor, de ennek is több módja van. Végül, egy miniszter megint egész más kérdés, mert ott egyszerre játszik szerepet a szakmai és a politikai teljesítmény.
Szóval nincsenek szabályok, de a történelmet befolyásoló nagy személyiségek jellemrajzában általában benne van, hogy iszonyatos munkabírásuk van és bátrak, mernek kockáztatni, valamint nagy az állóképességük, tűrik a stresszt, tűrik a kudarcokat, félre tudják tenni a büszkeségüket, ha kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!