Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » 1912 körül tudták ezt a Royal...

1912 körül tudták ezt a Royal Navy-nél?

Figyelt kérdés
Vajon a világháború kitörése előtti években mennyire volt információjuk az angoloknak a német flottafejlesztésről? A fő kérdés: tudták, hogy a német csatacirkálók sokkal védettebbek, mint a saját hasonló kategóriába eső hajóik? (Invincible, Lion, stb.)

tegnapelőtt 16:30
 1/4 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


A brit Királyi Haditengerészet (Royal Navy) vezetése, az Admiralitás teljesen tisztában volt a német flottafejlesztés jelentette fenyegetéssel, hiszen az 1904-1910 közötti főparancsnok (First Sea Lord), John Arbuthnot Fisher flottatengernagy éppen a német Császári Haditengerészet (Kaiserliche Marine) fejlesztése miatt hajtotta végre híres reformjait (ebbe tartozott a HMS Dreadnought, az első "all big gun" csatahajó és az első csatacirkáló, az HMS Invincible, valamint a teljesen új brit haditengerészeti stratégia).


Fisher flottatengernagy tanácsadója minden idők legkiemelkedőbb haditengerészeti teoretikusa, Sir Julian Stafford Corbett, akinek fő műve a tengeri hadviselés Bibliája, az 1911-ben megjelent "Some Principles of Maritime Strategy" volt. Corbett olyan a tengeri hadviselésben, mint Clausewitz. LINK: [link]


De nemhogy a brit Admiralitás és a brit politikai elit, de a szélesebb közvélemény is pontosan tisztában volt a német flottafejlesztés méretével és fenyegetésével, aminek következtében komoly pánikhangulat alakult ki.

Ugyanis a brit politikusok és a brit sajtó gondoskodott arról, hogy a brit közvéleményben paranoid pánikhangulat alakuljon ki a német flottafejlesztés miatt.


Winston Churchill "The World Crisis" első, az 1911-1914 közötti évek eseményeivel foglalkozó része tárgyalja a témát. LINK: [link]


Tudták-e a britek, hogy a német csatacirkálók erősebb páncélzattal épültek?


Persze, hiszen ezt még a könyvesboltokban szabadon kapható különféle brit flottaévkönyvek, köztük a hatalmas terjedelmű és fantasztikus színvonalú Brassey’s Naval Annual / The Naval Annual is közölte.


LINKELEM:


The Naval Annual 1908

[link]


The Naval Annual 1910

[link]


The Naval Annual 1911

[link]


The Naval Annual 1914

[link]

tegnapelőtt 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Akkor miért nem történt időben intézkedés a brit csatacirkáló-koncepció erőteljes megváltoztatására? Fishert egyébként, részben a csatacirkálói miatt egyesesek tényleges elmebetegnek tartják, tartották.
tegnap 04:46
 3/4 kürasszír ***** válasza:

# 2


Fisher úgy képzelete, hogy a sebesség jobb védelmet nyújt a csatacirkálóknak, mint az erős páncélzat, így a hangsúlyt a sebességre és a nagy tűzerőre helyezte.


A csatacirkálókat eredetileg csak az ellenséges páncélos cirkálók, és az azoknál könnyebb egységek leküzdésére szánták, a briteknél a csatacirkálók a brit páncélos cirkálók utódai voltak.


Történt intézkedés a csatacirkáló koncepció javítására, hiszen a brit csatacirkálók generációi egyre erősebb páncélzatot kaptak.


Egyébként a csatahajók voltak a legfontosabb hadihajótípus, nem pedig a csatacirkálók, a brit csatahajóknak pedig elegendően vastag páncélzatuk volt.


FISHER:


Fishert nehéz lenne elmebetegnek tartani, hiszen az ő átgondolt reformjai révén nyerte meg a flottaépítési versenyt Nagy-Britannia Németországgal szemben.


A Fisher-féle csatacirkáló koncepció tévút volt, ez vitathatatlan, de az HMS Dreadnought és a következő dreadnought csatahajók megépítése, majd a szuper dreadnoughtok kifejlesztése, az új brit haditengerészeti stratégia mind mind helyes ötletnek bizonyult, és ezeket is Fisher vezette be.


A németek is követtek el Fisher csatacirkáló koncepciójához hasonló hibát, ugyanis a rosszul tervezett német könnyű egységek, a torpedónaszádok/rombolók (Großes Torpedoboot) jellemzően alulmúlták a brit rombolókat az I. világháború idején és súlyos hátrányt jelentettek a német haditengerészetnek.

tegnap 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

A korábbiakhoz képest sokkal több nehéz löveggel felfegyverzett új csatahajó-koncepciója Cuniberti olasz mérnök találmánya volt. A német oldalon a kiscirkálók tűzerejével is baj volt. De mérlegeléskor az sokkal súlyosabban esik latba, hogy ha a Goeben is ott van Jütlandnál, Fischer sebességmániája miatt a németek valószínűleg látványosan megnyerik a csatát. és ezzel számukra kedvezően dől el az első világháború kimenetele.

Köszönöm a választ.

tegnap 18:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!