Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miként ítéljük meg a második...

Miként ítéljük meg a második világháborús brit repülőgép-hordozók torpedóvédelmét?

Figyelt kérdés
Közülük többet a német tengeralattjárók süllyesztettek el. Többnek mindössze 1 vagy 2 torpedó találat elég volt. Pedig a német torpedók közel sem voltak olyan hatékonyak, mint a japánok.

#torpedó #repülőgép-hordozó #repülőgép-anyahajó #Royal Navy #torpedóvédelem #brit haditengerészet
máj. 14. 00:34
 1/10 A kérdező kommentje:
máj. 14. 00:44
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Én a legendás és a hatékonytalanság skálája közt mozgok.
máj. 14. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


A nagy brit flotta repülőgép-hordozók torpedóvedelmét a hasonló kategóriás amerikai és japán hordozók torpedóvédelméhez kell mérni.


A brit hordozók torpedóvédelme,

ahogy a pancélzata is átlagban jobb volt, mint az amerikai és japán egységeké.


A torpedók áldozatául esett HMS Courageous ès HMS Eagle relatíve régi és elavult egységek voltak.


A vadonatúj HMS Ark Royal speciális eset, a torpedótalálat után a kapitánya parancsot adott a legénységnek a hajó elhagyására, érdemi kárelhárító munkálatok nélkül. Ennek ellenére a hajó rendkívül hosszú idő alatt süllyedt csak el, azaz ha időben megkezdik a kárelhárító munkálatokat, szinte biztosan megmenthető lett volna.

máj. 14. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

1. És hogyan alakult a sorhajókapitány későbbi pályafutása?


2. Van-e példa a második világháború időszakából olyan brit hordozóra, amelyet torpedótalálat ért és nem süllyedt el?

Mert amerikai oldalon ott van pl. a Saratoga.

máj. 14. 16:28
 5/10 A kérdező kommentje:
A csodálatos brit védettségről, a brit csodapáncélról szóló értesülések nálam kétségekbe ütköznek, mivel például a világ legjobb haditengerészeti pilótáival rendelkező japánok egy önfeláldozó támadás során simán elsüllyesztették a két brit csatahajót. Azok közül a Prince of Wales a legmodernebb, elvileg igen erős páncélzatú osztályt képviselte. Viszont ha belegondolunk, már a Bismarck is alaposan kilyugatta, megszorongatta annak idején. A brit csatahajó megmenekülése a német admirális döntésének köszönhető. (Csak ez már túlmutat a repülőgép-hordozók torpedóvédelmének kérdésén.)
máj. 14. 21:33
 6/10 kürasszír ***** válasza:
100%

# 5


Olyan súlyos légitámadást, mint az HMS Illustrious átvészelt, egyetlen amerikai, vagy japán hordozó sem élt volna tól. 1944-1945-ben a japán kamikazék ellen az amerikai hordozók igen gyengén szerepeltek, még a britek ellenállónak bizonyultak.


Nem hiába tervezték brit mintára, brit építési elveknek megfelelően az amerikai Midway-osztály nagy repülőgép-hordozóit.


Az HMS Prince of Wales és az HMS Repulse légi fedezet nélkül futott ki, pedig a II. világháborúban bebizonyosodott, hogy csatahajók légi fedezet nélkül nem operálhatnak a nyílt tengeren. Annyi és olyan érzékeny helyen kapott torpedótalálattól, mint a két brit egység, bármely csatahajó elsüllyedt volna 1941-ben.


Az HMS Prince of Wales elleni harcban a Bismarck is komoly sérüléseket szenvedett, talán utána kellene olvasni.


Mellesleg az HMS Prince of Wales nem volt teljesen hadrafogható állapotban, első bevetése során nagyszámú hajógyári munkás dolgozott a fedélzetén, mivel még nem készült el 100%-ban, például a négyágyús fő lövegtornyai sem működtek rendesen.


A brit King Georg V osztály, amelybe az HMS Prince of Wales is tartozott, vastagabb, jobb minőségű és korszerűbb felépítésű páncélzattal rendelkezett a Bismarck osztálynál.


A II. világháborús brit csatahajó páncéllemezeket éppenséggel az amerikaiak vetették alá összehasonlító anyagvizsgálatoknak és próbalövészeteknek (az amerikaiak megszerezték a japán Yamato osztály tartalék páncéllemezeit, valamint az elsüllyedt német Tirpitz csatahajóból is emeltek ki páncéllemezeket, továbbá megkapták hadizsákmányként az olasz Littorio csatahajót). Az US Navy egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy a brit páncéllemezek magasan a legjobb minőségűek voltak, az amerikai páncéllemezekhez képest is.

máj. 14. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 kürasszír ***** válasza:
100%

# 5


Továbbá a Bismarck nem lyugatta ki az HMS Prince of Wales-t, hiszen a német csatahajó egyetlen lövedéke sem ütötte át a brit csatahajó övpáncélját, vagy lövegtornyai páncélzatát, és egyetlen német lövedék sem hatolt be a brit egység létfontosságú részeit oltalmazó központi citadellába. Csak a páncélozatlan, vagy könnyű, repeszfogó, 75 mm-es, könnyű páncéllemezekkel védett részekben okoztak károkat.


Ellenben az HMS Prince of Wales lövedéke átütötte a Bismarck övpáncéljának peremét és kilyukasztotta az üzemanyagtartályt, igen súlyos üzemanyagszivárgást okozva, mely üzemanyag-veszteség később nagyban hozzájárult a Bismarck pusztulásához.


A német tengernagy azért nem próbálta elsüllyeszteni az HMS Prince of Wales-t, mert az ütközet során maga a Bismarck is borítékolhatóan súlyos sérüléseket szerezhetett volna, miközben 5 db brit csatahajó és 2 db repülőgép-hordozó volt útban a Bismarck felé. Lütjens admirális tudta, ha a Bismarck súlyosan megsérülne, akkor az a csatahajó halálos ítéletét jelentené, a közelgő nagy brit flottaerők miatt.

máj. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 kürasszír ***** válasza:
100%

# 5


Javaslom olvass egy komoly szakkönyvet a brit repülőgép hordozókról.


Ez 691 oldal terjedelemben foglalja össze a témát, szabadon letölthető:


British Aircraft Carriers: Design, Development and Service Histories


[link]

máj. 14. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Az továbbra is érdekelne, hogy volt-e olyan brit hordozó, amely torpedótalálatot vagy torpedótalálatokat kapott és túlélte?
máj. 17. 09:58
 10/10 kürasszír ***** válasza:

# 9


Tudtommal legmodernebb brit páncélos repülőgép-hordozók (Illustrious-, Implacable-osztályok) nem kaptak torpedótalálatot.


Viszont olyan súlyos sérüléseket túléltek, amelyet bizonyosan egyetlen amerikai, vagy japán II. világháborús repülőgép-hordozó sem élt volna túl.


Az amerikai és japán repülőgép-hordozók olyan erős, szofisztikált páncélvédelemmel egyáltalán nem rendelkeztek, mint a legmodernebb brit egységek.

máj. 19. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!