Elfogadnád a gondolatot ha valóban az MH és a NATO megerősítésére költik?
Egyes amerikai leendő kormánypárt politikusok keveslik az európai NATO-államoktól megkövetelt két százaléknyi védelmi hozzájárulást. Emelni kívánják a számot. A lengyeleket ez nyilván nem érdekli, mert ők már öt (százalék) közelében fizetnek, de vajon Te, el tudnád fogadni, tudnád szavazattal támogatni, ha Magyarország is mondjuk 3,5 százalékot költene honvédelmi célokra?
Ennek minden költség átcsoportosítási-adóemelési hatásával együtt.
"úgy ki ne támogatná a biztonságot, ha az nem kerül lemondásba, pénzbe, adóemelésbe:)"
Az elmúlt 14 évben elég lemondásba került számunkra, hogy a kormány GDP arányosan kötel ennyi pénzt lopott ki az országból és költötte a kormányragok és oligarcháik gazdagodására. A felelős magyar kormánynak nem ez a lenne a dolga, ha ezze felhagy akkor jut forrás a védelmi költségvetés emelésére.
Jó lenne belátni, hogy nem a feudalizmusban vagyunk...
nem! én abban hiszek amit Orbán mond
csak remélem így is van és nem kamuzik :D
hogy nekünk ki kell maradnunk ebből az egészből, és én leszarom ha hazaszeretetből mondja.. vagy emberi szeretetből vagymert ragaszkodik az adózó rabszolgáihoz.. ez így van és kész!
*de a tény az hogy közben ő is emeli a katonák és tartalékosok számát
szóval who knows
Véleményem szerint az Egyesült Államok két fő ok miatt kezdeményezni fogja a szövetségesi rendszerébe tartozó országok éves fegyverkezési kiadásainak további emelését.
Az egyik ok, hogy a potenciális főellenfelek, az orosz-kínai tömb ereje növekszik.
A másik, hogy az USA hadiipara annyira meghatározó a nyugati érdekkörben, hogy szinte minden fegyverüzleten többet vagy kevesebbet keresnek, hiszen még az európai gyártású fegyverek is részben amerikai licenceken, beépített amerikai berendezéseken, amerikai eszközökön alapulnak. Erre a legközelebbi példa a mi Gripenünk-amerikai hajtómű (csak a Volvo szerelte össze) és AIM-9, AIM-120, AGM-65 rakéták.
Ugyanakkor nagyon sok fegyverkategóriában az amerikai gyártóknak nincs komolyan esélyes, jól sikerült európai versenytársa. Nézzük például a harci helikoptereket, amelyeknél nyugati oldalon az amerikai AH-64 és AH-1 dominál. A német-francia Tiger igen problémás gép lett. Európából egyedül az AW 129 Mangusta rúghat labdába, de egyértelműen kisebb és gyengébb kategóriát képvisel, mint az amerikai típusok piacon lévő, a fejlesztésbe rengeteg harci tapasztalatot (Vietnam, Afganisztán, Irak...) "beépítő" változatai.
https://www.youtube.com/watch?v=cFvuMa-gMa0
A NATO-n belül nem is nagyon harapnak rá, inkább amerikai vasakat vesznek. Lásd legutóbb: Csehország, Szlovákia, Lengyelország. És a Trump-korszakban bizonyára majd Magyarország is.
https://www.youtube.com/watch?v=SCXZrnkrexc
Egyébként az AW 129-ben is ott az amerikai hajtómű, vagyis vétójoga révén az USA bármikor beleszólhat az exportba vagy a már leszállított gépek alkatrész-utánpótlásába, szervízelésébe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!