Igaz volt ez az arány a Tigris tank esetében ?
Ez attól függött mely évről beszélünk. A szovjet tankokba csak 43 után kezdtek rádiót szerelni ( A németeknél elejétől fogva volt) a t34/85 megjelenésével, Az azelőtti tipusokban abszolút nem is volt csak hébe hóba. így gyakran megesett hogy ha a németek kilőtték a vezér tankot a többi azt sem tudta mit csináljon. A 85-ös megjelenése elég sokmindent megváltoztatott, az szemből is ki tudta lőni a tigrist nem csak hátulról mint a 76 mm es lövegű orosz tankok.
Egyébként ugyan ez volt az oka a francia páncélosok leszereplésének is. A valóság az volt hogy sokkal jobbak voltak mint az akkori német páncélosok de nem volt rádiójuk.
egy harmadik pont a Shermanról. Kevesen tudják de millió variánsa volt annak. például volt erősen páncélozott változata is annak ami bírta a 88 as löveget is
Ezt a sztorit úgy szokták mesélni, hogy azért kellett 6 ezekből, mert csak a 6. tudott odaérni a Tigris mögé, hogy kilője. Az első 5-öt a Tigris ette meg.
De a Tigrisnek is megvolt a maga hátránya, például a borasztó magas meghibásodási ráta.
#3
Somkúti azt mondta közelről már a Sherman is kitudta lőni elölről
Szerintem Somkuti Bálint ebben a témában tévedett.
Az M4-esnek / a Shermannak kismillió variánsa volt, már a világháború idején is, és sokféleképp alakulhatott a meccs:
Ha az alapmodellű M4-est eresztették össze a Tigrissel, abból 10-et is kivégezhetett.
Ha egy 76 milissel / 17 fontos ágyúval felszereltet, akkor amelyik előbb látta meg a másikat, és lőtt pontosan, az könyvelhetett el kilövést.
Ha meg a Jumbót, akkor az M4-es képes volt elviselni a 88-as találatait.
A harckocsi összecsapás eredménye a következőktől függött:
- a harckocsi modelljétől
- az adott példány / példányok műszaki állapotától, és pótalkatrész támogatástól
- a személyzet képzettségétől
- a haditervtől
- a terepadottságoktól
Nem lehet leegyszerűsíteni így, hogy a Tigris az jobb, mint az M4-es.
Az M4-es / a Sherman kategóriabelijei a Pz IV-esek, és a T-34-esek voltak, közepes harckocsikként.
A Tigrishez fogható sorozatgyártásba vitt nehézharckocsijuk nem volt az amerikaiaknak, de nem is volt szükségük rá. A briteknek a Churchill volt a nehézharckocsijuk, de az lomha dög volt, és a britek a Sherman-t kedvelték a saját tervezéseikkel szemben. Az oroszok az ISz / JSz-1-essel rukkoltak elő, de tele volt gyermekbetegségekkel, visszavonták a harcokból, továbbfejlesztették ISz / JSz-2-esekké, azonban meglátásom szerint túltolták a dolgokat, mert a Tigris ellen elég volt a 85 milis is, ha esetleg nem, akkor 100, de az annál nagyobb, vagyis a 122-es az felesleges volt, sőt az teljesen másra való volt.
A Pz IV-esek, és a T-34-esek 80 %-os veszteséget hoztak össze a háború végére, addig az M4-es / Sherman az "csak" 15 %-os veszteséget.
Az M4-es debütálásakor a Pz III-as - Pz IV-es vegyes harccsoport ellen esett át a tűzkeresztségen Észak-Afrikában, csak az átlag amerikai GI szemében minden ellenséges harckocsi, vagy a Pz III-as, és a Pz IV-es az Tigrissé nőtt fel.
Az oroszok is kaptak sok M4-est, és aki tehette, azt arra váltott a T-34-esről, és kedvelte is az amerikai import modellt.
egy ismerősöm olvasott erről könyvet és ő is azt mondta hogy több sherman-t áldoztak egy tigris kilövésére, a pontos számot már nem tudom hogy mennyit.
érdekességként írom, ebben a könyvben az is volt hogy egy isu-152 hosszába átvitt egy tigris, úgy értem az elején bement és a hátán jött ki a motoron keresztül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!