Harci rakéta, robotrepülőgép visszahívható kilövés után? Bomba ledobás után hatástalanítható?
Ezeket a sokszor több millió dolláros eszközöket általában kellő megfontolás után indítják el, nem jellemző az, hogy utána vissza kellene fordítani. A másik gond az, hogyha lehetne olyan kódot küldeni ezeknek az eszközöknek, akkor fennállna annak a veszélye is, hogy az ellenség birtokába kerül, ami igen csak nagy probléma lenne.
Az ellenség-barát felismerő rendszerrel pedig a potenciális célpontok (hadihajók, repülők, stb.) rendelkeznek, azok tudják eldönteni egy közeledő eszközről, hogy az veszélyt jelenthet-e számukra. De ez sem úgy működik, hogy akkor a közeledő eszközt semlegesíteni tudják egy paranccsal, hanem csupán annyit, hogy megpróbálnak-e védekezni ellene, vagy sem.
"Ha az ellenség-barát felismerő rendszer érzékeli hogy saját célpontra lőtték ki, mi lesz?"
Semmi, akkor már kilőtték. A kilövő esetében azt a célt szolgálja a rendszer, hogy baráti célra ki se lőjék a rakétát, míg a célpontnál ahogy előttem is írták, azt jelzi a rendszer hogy védekezni kell-e ellene, vagy sem. Általában egyébként a jeladó van a fogadó félnél, tehát a repülőn, tankon, stb. és a kilövő állomás tudja ezáltal hogy az adott célpont baráti, ezért nem kell rá lőni. Ha már lőtt, akkor már mindegy, útközben (tudtommal) nem lehet semlegesíteni a rakétákat.
Úgy képzeld el, mint a katonák karszalagját. Például X csapat sárga karszalagot hord, így ha valaki kilép az épületből egy sárga szalaggal, nem lősz rá, mert tudod hogy veled van. De ha véletlenül mégis lősz, akkor a szalag nem véd semmitől. Ez az ellenség-barát felismerő rendszer hasonlóan működik, csak digitalizálva.
A légibombák kioldás után már nem hatástalaníthatók, ha egyszer elindult akkor már be is fog csapódni és elműködik. Cirkálórakéták, légiharc rakéták EGY RÉSZÉNÉL (tehát nem mindnél! - típusfüggő) van lehetőség a kilövés utáni önmegsemmisítésre, de nem jellemző (azaz nem repül vissza, hanem repülés közben elműködik).
Az ellenség-barát felismerést nem a rakéta végzi, hanem az indító. Az ellenséges célpont is sugározhat "barát" jelet, a pilótára van bízva, hogy ezt elhiszi vagy ennek ellenére mégis célpontként azonosítja és indít.
Nincs minden járműben azonosító jelsugárzó, de az USA egyes harckocsijaiban, páncélozott járműveiben (okulva az Öböl-háborúk baráti tüzes veszteségeiből) van jeladó. Az összetettebb harcterüelteken (ahol közeli a harcérintkezés) tudja jelezni a felderítést, célmegjelölést végző eszköznek, hogy baráti jármű, de mint fent írtam az indítást végzőre van bízva az azonosítás nem az eszköz végzi önállóan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!