Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A 155-ös ágyúkat nem lenne...

A 155-ös ágyúkat nem lenne indokolt nagyobbakra cserélni? Vagy fizikálisan már túl nehéz lenne a katonáknak a lövedékeket mozgatni?

Figyelt kérdés
márc. 6. 21:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Tüzérségi ágyúkra gondolsz? Létezik nagyobb kaliberű tüzérség, de a sokkal nagyobb kaliberűek már általában önjáró aknavetők, szimplán azért, mert a túl nagy méretű lövedéket nem képesek megfelelő erővel kilőni. Illetve ahhoz hogy ki tudják, drasztikusan át kellene alakítani a járműveket, sokkal nagyobb térre, nagyobb csőre, erősebb alkatrészekre lenne szükség, ami egyszerűen nem éri meg. Éppen ezért standard a 120 illetve 125mm-es tank ágyú is. Léteztek nagyobb kaliberű ágyúk tankokra is, de túl nagy torony kellett hozzá, kevesebb lőszer fért el a tankban, lassabb volt az újratöltés, és így tovább.

Van egy optimális kaliber, amit használnak. Lehetne attól nagyobb, csak pénzügyileg nem éri meg, illetve lehetne kisebb is, de az meg nem elég hatékony. Nem a katonák ereje a lényeg, mert a hajók 300-400mm-es ágyúit is újra lehetett tölteni, csak míg egy hajón rendelkezésre áll a nagy tér és az infrastruktúra ekkora lövedékek mozgatásához, addig egy tüzérségi eszköznél ezt nagyságrendekkel nehezebb megoldani.

márc. 6. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt a 155 mm-es és 152 mm-es lövegek teljesítménye kielégíthetőnek mondható, de még a kisebb 105 mm-es és 122 mm-es lövegeket is elég gyakran alkalmazzák az Ukrán háborúkban ezek szerint akkor még ezeknek is kel hogy legyen valami haszna, nem beszélve a 80 mm-es aknavetőkről amik nem ágyúk de tüzérséghez tartoznak és ugyan úgy nagy számban alkalmaznak.


Másrészt az űrméret növekedésével az adott eszköz tömege is növekedni fog tehát ezáltal az ágyúnak korlátai is lesznek legfőképp mozgékonyság szállítás és tűzgyorsaság szempontjából legyen az mozgó gépiesített tüzérség vagy sima vontatott tüzérség egyaránt.

Példa:


152 mm: 2S19 Msta-S egyszerű kezelés mozgékonyság gyirs tűzgyorsaság

[link]


240 mm: 2S4 Tyulpan ugyan ez az eszköz nem nehezebb mint a fenti de a tűzgyorsaságban egyáltalán nem éri el az előző eszköz képességét ugyanis tüzelés előtt maga elé a földre kell rögzíteni az ágyút ráadásul semmi páncélvédettsége nincs az eszköznek.

[link]


800 mm: Schwerer Gustav erődök lerombolására tervezték amiben sikeres is volt csak volt egy sor hátránya nehéz szállíthatóság két párhuzamosan futó sínen szállították irdatlan sok idő volt az újra töltése túl drága volt és hamar elhasználódott az ágyúcső nem is gyártottak belőle csak kettőt. Árához és az üzembe helyezéséhez való energiabefektetés miatt nem volt értelme többet gyártani.

[link]

márc. 6. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Tüzérségi ágyúkra gondolok, igen. Azért már egy 300-400mm-es lövedéket kézzel nehezen lehetne mozgatni :D

Nekem az a tippem elsőre, hogy már a 155-ös lövedék is jó nehéz mozgatni kézi erővel, egyszerűen nem bírnának el sokkal nagyobb lövedékeket a katonák. Ez egyébkén szerintem a jövőben probléma lesz, mert a tankok évről-évre egyre védettebbek. Jobb, hatékonyabb páncéljuk van az újabbaknak. De a lövedékek robbanóanyagát hogy fejleszted? Nem tudsz beléjük erősebbet rakni, csak többet!

márc. 6. 21:51
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Nem tudsz beléjük erősebbet rakni, csak többet!"


Mondták a dinamit korában aztán felfedezték a tnt-t....

Mindig van mindenből modernebb.


A 155-152mm azért terjedt el mint a tüzérség "maximuma" (igen vannak kivételek de ritka) Mert a lövegek tömege még kezelhető, a gránátok még "könnyen" mozgathatók, és egy adott célpont megsemmisítésére elegendő. Ennél nagyobb nem éri meg egyszerűen.


M549 tipusú gránát 30km távolságig elrepül és van benne több mint 7 kiló comp B robbanóanyag (tnt nél erősebb) Egyszerűen nem nagyon van igény ennél nagyobb erőre, ha valamihez mégis akkor a./többet lőnek oda, b./ rakétát indítanak.

márc. 6. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 PMC Wagner ***** válasza:
100%
#3 A tankok teteje nagyon vékony, a páncéltörő lövedékek meg általában kumulatív lövedékek, ezekhez nem kell nagy robbanó fej. Lásd a háború egyik sztárfegyverét a Lancetet mindössze 3 kilós robbanófejjel rendelkezik és láthatod milyen eredményes az
márc. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A 152 vs. 155 űrméret nagyrészt tradíció, még a II. Vh-ból "megörökölt". Az ok, hogy amikor újabb lövegeket gyártottak akkor fontos volt, hogy úgymond felülről kompatibilisek legyenek, azaz a korábban legyártott sok százezer-millió skulót fel lehessen velük használni, a teljes karbantartási (csőcsere) infrastruktúrát ne kelljen kidobni, kis átalakítással használhatóak legyenek.

Az akkori ok többrétű:

- az akkori vontatók (s nagyon sok volt még a lovas fogat) ez a tömeg az amit még viszonylag jól tudtak mozgatni a harctéren;

- elégséges volt a lőtávjuk, a romboló képességük (s most is elég, egy 152/155-ös malac ha telibe találja a harckocsit - megfelelő fejjel - akkor úgy megy át rajta mint kés a vajon);

- a skuló mérete így is 50 kg felett van, ezt még két ember kézi erővel (megfelelő fogóval) könnyen tudja mozgatni, s a II. Vh. idején nem 2-3 db-t kellett tölteni, hanem sokszor 20-30-as sorozatokat lőttek, ha annyiszor emelsz fejenként 25 kg-t már azt is megérzed;

- nem csak a cső nőne meg, de biz' a talpméret is, meg az egész csillapítás, befogadó szerelvény minden, a talajnyomás sem mindegy! (minél nagyobb annál jobban besüpped a löveg, minden lövés után így is állítani kell kicsit - növelve a pontatlanságot) a talajnyomás kb. ennyit bír el.

márc. 6. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A tömegről egy összehasonlító adat, a németek gyártottak 170 mm-s nehézlöveget, a tömege 17 tonna volt! Ezzel szemben az orosz D-1 tarack 3,6 tonna - hát nagyon nem mindegy!
márc. 6. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

6/6 155 űrméret nagyrészt tradíció, még a II. Vh-ból "megörökölt"


Kicsit kijavítalak ha nem haragszol. Pont a napokba hoztam példának egy másik kérdésnél.


M 107 típusú 155mm gránátot a 30 as években tervezték, azóta gyártják és a mai nato 155mm es tarackok képesek a tüzelésére, ezt a modelt az m 102 155mm gránátból fejlesztették amit az első világháborúba használtak.


a tradíció az első világégés óta tart 110 éve (előtte is létezett 155mm csak nem volt semmilyen értelemben kompatibilis az átmérőt leszámítva), csak annyi változott a benne található robbanóanyag modernebb, nagyobb erejű és a ballisztikus süveg illetve a lövedék test fejlődött.

márc. 6. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"Ez egyébkén szerintem a jövőben probléma lesz, mert a tankok évről-évre egyre védettebbek"

A tüzérséget első sorban gyalogság és fix állások ellen használják, nem tankok vagy mozgó célpontok ellen. Tankok ellen léteznek sokkal hatékonyabb páncéltörő fegyverek. A saját feladataik ellátására bőven megfelel ez a kaliber, ahogy megfelelt eddig is. És a többi fegyvernem alapján itt sem a nagyobb kaliber felé fog elmozdulni a dolog, hanem a technológiailag fejlettebb lőszerek és a mozgékonyabb járművek felé ahogy történt ez a hajóknál, a tankoknál és a repülőknél is.

márc. 6. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=bBM6gcQh_NU


Autókat, kisbuszokat, stb mutat be mikor egy 155mm gránát rápottyan.

márc. 6. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!