Az Orosz haditengerészet miért szerepelt le ennyire amikor tulajdonképpen Ukrajnának haditengerészete se nagyon van?
Talán lehet hogy nem is az Oroszok hibája hanem maga a haditengerészet avult el mint fegyvernem, úgy mint régen a lovasság. Gondoljunk csak bele nyílt tengeren lassan cammogva a rakéták korában kiváló célpont egy felszíni hajó, talán csak a vadász és Hadászati ballisztikus rakéta-hordozó tengeralattjáróknak van még létjogosultsága amik el tudnak rejtőzni a víz alatt.
Az ukránok a legtöbb orosz hajót nem nyílt vízen, hanem kikötőben állva rongálták meg. Ott nem hajó, hanem csak kb. mint egy épület.
Amit vízen találtak el (ld. Moszkva cirkáló), azt meg tengeri viszonylatban gyakorlatilag szinte partközelben (<150 km). A hadihajókat nem arra tervezték, hogy partközelben cirkálgassanak, hanem hogy a nyílt vízen blokkolják/biztosítsák a hajóforgalmat.
Az oroszok mindig is bénák voltak a tengeren. Mint mikor átvezényelték a Balti flottát Szentpétervárról Vlagyivosztokba, hogy verje meg a japán haditengerészetet. Aztán gigantikus sz.pás lett a vége.
Elavultak az orosz hajók. Kezdésnek jól csinálták, mert az ukrán radarok pontszerűen voltak telepítve fixen, így kilőtték őket. Ezután Ukrajna "megvakult". Változnak az idők, jönnek az új fegyverek, de Oroszországnak nincs pénze a flottára. A Moszkva cirkálót úgy találták el, hogy közben 4 amerikai és brit felderítőgép vagy drón körözött a tenger fölött (véletlen pont arra amerre a hajó járt), és pont akkor lőtték ki a Moszkvát. Ami nagyjavításon esett át. Na de ez mégis mit jelent? Mert a hajó fordulóképtelen volt, a motorjai csak alapjáraton mehettek, mert már az élettartalmuk után jártak 5ször, a radarjai alaphelyzetben álltak (nem használták őket, valószínű nem is működtek), az ágyuiban nem volt hidraulika, így működésképtelen volt, a hajó kigyulladt, mert a tűzoltórendszer nem volt feltöltve... És ez volt a flotta koronája.
Egy ilyen orosz hadiflottát annyira nem nehéz visszaszorítani.
Jól összefoglalták előttem, annyit hozzátennék, hogy ezek a hajók nem is ilyen jellegű hadviselésre lettek tervezve. A 80-as, 90-es években még nem jelentettek valós veszélyt a drónok, teljesen más jellegű védelemmel látták el a hajókat. A hajóknak továbbra is van létjogosultsága, de ezek az elavult típusok erre a hadviselésre alkalmatlanok.
Majd fejlesztenek rajtuk, erről szól a háború. Gondolj csak bele, hogy az I. Világháború pilótái még triplafedeles repülővel repkedtek, a II. Világháború végén meg már sugárhajtású vadászok üldözték a brit bombázókat. Az ukrajnai háborúban a drónoké a főszerep, és nem csak a hajók vannak kitéve a veszélynek. Az összes tankra pánikszerűen szereli fel mindkét fél a ketreceket, de rengeteg tüzérségi és légvédelmi üteggel is drónok végeznek. Egyik fegyvernem sem volt felkészülve ekkora mennyiségű drónhasználatra, így a hajók sem. Amelyik hajót meg nem drónokkal süllyesztették el, azt a kikötőben rakétázták le, ahol a hajó képességei irrelevánsak. Nem véletlenül támadták a japánok is a pearl harbori kikötőt elsőnek.
Maguknak a hadihajóknak, rombolóknak, cirkálóknak fregattoknak mai napig van létjogosultsága. Rendszerint ezek védik a repülőgép hordozókat.
Az hogy az orosz haditengerészet a rendszeres korrupció, és amúgy is a döglődő gazdaság miatt le van maradva 30 évvel amin nem segít hogy a mai napig sorozzák a legénységüket csak ront.
Teljesen elavult eszközeik vannak és azt se tudják használni. Szemléletes példa a kuznyecov, olajkazán hajtja mikor már a modern hordozók rég nukleálisak (persze orosz jégtörő van nukleélis meghajtású), ugrósáncot használ mikor évtizedek óta katapultot használ a legtöbb tengerészet.
Elenyésző számú gépet tud üzemeltetni amik konkrétan a 80-as évekből maradtak meg, modernizálásuk minimális.
A Moszkva elmerülése nem kirívó eset csak szemléletes példája mennyire gagyi a haditengerészetük világviszonylatban, úgy hogy a világ legnagyobb partszakasza az övék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!