Az igaz, hogy a jugoszláv hadsereg volt az ötödik legerősebb a világon, amikor a csúcspontján volt?
Világviszonylatban az 5. helyezés az túlzás, de attól még világviszonylatban jelentősek voltak.
Ténylegesen erős a Szovjetunió, az USA, Anglia, Franciaország, Izrael, Egyiptom, Irak, Irán, India, és Pakisztán voltak.
Mondjuk Anglia idővel leépült, a 80-as évekre.
A Bundeswehr-t (nyugatnémetek) az csak politikai illemből írták be jónak, de gyakorlatban nem volt. Ellenben a Keletnémet Néphadsereg (NVA) ténylegesen jól szervezett volt.
Kína az a 80-as évekig egy harmadik világbeli szedett-vedett, annyit érő hadsereg volt, T-55-ös és MiG-21-es klónokkal, töménytelen mennyiségben.
A helyzet a 90-es / 2000-es években változott, a Szu-27-es Flanker, és T-72A klónok megjelenésével, akkortól lett minőségi a Kínai Népköztársaság Hadserege.
És akkor volt a Jugoszláv Néphadsereg, tudtak minőségi haditechnikát gyártani, önerőből, és jól védhető volt a terepük.
#6 a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg rendelkezik számos valóban ütőképes világviszonylatban is élvonalbeli dandárral / repülőgép-ezreddel, de a technikájának a zöme még mindig elavult T-55, Mig-21 klón. A ~1700 repülőgépből kb. 400 db a korszerűbbnek mondható 4. generációs klón, a többi elavult gép. A szárazföldi haderőnél hasonló a helyzet (jelenleg, mert nagyon sokat költenek haderő-fejlesztésre, a régi technika lecserélésére, de ez nem megy 1-2 év alatt).
A Jugoszláv Néphadsereg nem tudott minőségi haditechnikát gyártani... másodvonalbeli orosz technikát másoltak, a saját fejlesztésű eszközeik már akkor is elavultak voltak.
A Jugoszláv Néphadsereg az gyártott T-72 Urál / T-72A-kat M-84-es néven, és azzal jó választást tettek.
650 példányt gyártottak, és az sok, vagy kevés ?
Egy T-72-es Urál / T-72A felért 10 T-55-össel / M60-as Patton-el, és 7 - 8 Chieftain-el.
Az orosz T-72B-t 1984 vitték sorozatgyártásba, de amint láthattuk békeidőben, furcsa módszerekkel gyártották, és élesben le is szerepelt.
A Szovjet Hadseregnek volt olyan haditerve a 80-as évekből, amiben a jugókkal háborúztak volna. A Szovjet Hadsereg kisebb nehézségekkel, de keresztül ment volna rajtuk, ellenben a Magyar / Román / Bolgár Néphadseregeket több napra / hetekre megakaszthatták volna.
A T-55-ösre az RPG-7-estől a T-72-esig bármi veszélyt jelentett volna, mindegy, hogy fapados T-55-ös, vagy T-55AM, az Iljics szemöldökével pótpáncélozva.
T-72-esünk meg alig volt, a rendszerváltás után jutottak el a 200 + példányig abból.
Az orosz T-64B/BV-k tudták volna áttörni a jugó T-72/A-kat, a DHDCS T-64-esekből állt, az meg a T-64 / T-72 / T-80-as triád egyenértékű tagja volt.
Akkor az oroszok Mi-24-es Hind-jei és MiG-27-es Flogger-jei is igen nyomasztók lettek volna a jugó védőknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!