Már a barbár, félmeztelen germánok ellen sem nagyon állta meg. A hunok pedig többször a földbe döngölték őket. A középkorban sokkal fejlettebb volt minden. A páncélzat. A fegyverek. A harcmodor.
2023. okt. 30. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
3/18 anonim válasza:
Bizánc egy római-típusú haderőt örökölt meg, s mint tudjuk elég jól ellenálltak 1000 évig, mígnem a törökök bevették Konstantinápolyt. Persze a folyamatos technikai reformok szükségesek voltak, a rómaiak fegyverzete önmagában elég hamar elavult volna.
2023. okt. 30. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
4/18 anonim válasza:
Nem. A felszerelés és a stratégia is fejlődött.
2023. okt. 30. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
5/18 anonim válasza:
A Bizánciak azért sokat fejlődtek. Elég megemlíteni a nehézlovasságukat, ami a rómaiaknak nem volt. De azért mégis elég fejletlenek maradtak, hiszen az oszmánok, akik haditechnikában szintén nem voltak igazán fejlettek, végül begyalulták őket.
2023. okt. 30. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
6/18 anonim válasza:
Milyen római hadsereg milyen középkori hadsereg ellen? Mindkettő rengeteg variációt takarhat.
2023. okt. 30. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
7/18 anonim válasza:
Ahogy a 6-os írja. Nem mindegy, hogy a korai Római Köztársaságról beszélünk, vagy a Római Birodalomról ereje teljében, vagy a 15. századi Keletrómai (más néven Bizánci) Birodalomról, ahogy az sem mindegy, hogy kalandozó magyarokról, olasz zsoldosseregekről, vagy Nagy Károly frank katonáiról van szó.
Azt sem érdemes elfelejteni, hogy a rómaiak rendszeresen össze tudtak állítani több tízezres hadseregeket (Caesar például egy 65-75 ezres sereggel ostromolta meg Alesiát), míg a középkorban a csaták egy nem jelentéktelen része ilyen "két-három földesúr meg az unokatestvéreik bunyóznak a szomszédokkal meg az unokatestvéreikkel" jellegű volt, pár száz, maximum ezer résztvevővel. Persze voltak komolyabb csaták is, de ha a középkorban egy csatában 10 000 fő részt vett, az már igen komoly csata volt, míg az ókorban ilyen nagyságrendű csaták gyakorlatilag csak amolyan elő/utóvédharcoknak számítottak.
2023. okt. 30. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
8/18 PMC Wagner válasza:
" hiszen az oszmánok, akik haditechnikában szintén nem voltak igazán fejlettek, végül begyalulták őket."
Abban az időben az ottomán birodalom rendelkezett a legmodernabb hadsereggel, az első szuperhatalomnak is szokták nevezni
2023. okt. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
9/18 Dongaben válasza:
Ezt ìgy nem érdemes összevetni. A Római gyalogság harcmodorát viszont még egészen a tűzfegyverek elterjedéséig sikeresen alkalmazták.
2023. okt. 30. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
10/18 anonim válasza:
9-es: de megint, mi ez a mitikus "római gyalogság"? A hastatusok i.e. 3. századból? A római légiósok Cézár kampányából? A Varangiai Őrség Konstantinápolyból? Egy kb. 2000 évig bizonyítottan létező államról beszélünk, emberek. Picit olyan, mintha az angol gyalogságról beszélnénk: most akkor a crécy-i csata íjászairól beszélünk? Vagy Arthur Wellesley Redcoats-jairól? Esetleg az első világháború angol katonáiról?
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!