Öngyilkos drónok, olcsó rakéták és torpedók tömegével túl lehet lehet terhelni egy repülőgép anyahajó kötelék védelmi rendszerét úgy hogy utána a fő csapás már betaláljon ?
Igen, elvileg túl lehet - sok lúd disznót győz. A Hamasz akciónál is látható volt hiába a Vaskupola, ha túl sok a bejövő célpont, s Kijev felett is látni hiába a Patriot és megannyi korszerű légvédelmi eszköz ha egyidejűleg több rakéta, drón jön akkor 1-1 bizony betalálhat.
A gyakorlatban viszont elég nehéz lenne kivitelezni. Az amcsik pontosan tudják milyen eszközökkel támadhatják, azok mekkora hatótávolsággal rendelkeznek. Az anyahajó a szárazföldtől ezek távolságán kívül marad (az olcsó rakéták, egyszeri drónok hatótávján kívül). Több körös légvédelmi rendszere van, kívül légtérellenőrzők, repülőgépek, második vonal aegis cirkálók, rombolók, harmadik vonal az anyahajó saját rakétás és csöves légvédelme. Nem hagyják, hogy a potenciális veszélyt jelentő hajók indítási távolságba kerüljenek.
A Vaskupolának 30-50 km távolságból, szárazföldi területről kb. bárhonnan is indított rakétazáport kellett volna elfognia. Kijevnél hasonló a helyzet (nem tartják az ukránok légi- és szárazföldi kontroll alatt az indítási pontokat).
A baleset miatt elsüllyedt Kurszk tengeralattjáró harcmodora hasonló. A típust a US. Navy Nimitz-jellegű repülőgép-hordozói ellen fejlesztették ki. Még a hetvenes évek végén(!)
A műholdon érkező parancsok és adatok alapján elvileg 3 ilyen típusú hajó támadja külön irányokból, de egy kb. 500 km-es körön belülről a Nimitzet és hajócsoportját. Mindegyik tengeralattjáró 24 "Gránit" robotgépet indít, ezek nagyobbak a Tomahawknál és legalább kétszer olyan gyorsak. Nagyobb magasságba emelkedve gyorsabbak, mint az átlagos vadászgépek, pl. F-16, Rafale, F-18, Gripen.
A kb. 70 robotgép (1-2 meghibásodhat) MESTERSÉGES INTELLIGENCIA segítségével támad, az oroszok ezt gondolkodó méhrajnak hívják. Az MI eldönti, hogy melyik robotgép mit támad, fontossági sorrendbe rakja az észlelt célokat-hajókat. Mondjuk 2 robotgép rámegy a közelben lévő légvédelmi feladatkörű rombolóra, hogy társainak megkönnyítse a hordozóhoz vezető utat. Ha azt a 2-t leszedik, az MI észleli azt és mondjuk újabb 4 Gránitot ráfordít a rombolóra. Ha valamelyik G-ot lelövik, annak nem robban föl az atomtöltete, hpgy ne zavarja a többieket. A vadászgépek, a hordozó Sparrow- és Phalanx-rendszere, a kísérőhajók sora jónéhány Gránitot le fog lőni, de elég ha néhány átjut. Tekintve az atomtöltetet, a hordozó egyetlen találattól elsüllyed. Mindez a szovjet hadiipar és katonai számítástechnika hetvenes évekbeli szintje.
Ha 3 "Kurszk" (nyugati jelöléssel Oscar) típusú hajó indít, akkor az a 60-70 robotgép (illetve amennyi áttör közülük a légvédelmi rendszeren) a repülőgép-hordozós harci kötelék ÖSSZES hajóját megsemmisíti. Ezért figyelte a NATO annyira a Kurszkot, amikor átmeneti időre megjelent a Földközi-tengeren.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!