Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogyan fog kinézni az iráni...

Hogyan fog kinézni az iráni harcigép-flotta 10 év múlva?

Figyelt kérdés

Putyinék kaptak-kapnak most (drónokért cserében) tizenvalahány Szu-35-öt és ismeretlen számú Jak-130 kiképzőgépet. Az a kérdés mi lesz ebből, hol tartanak a 2020-as évek közepén? Mit néztek ki Iránból és támogatóiból?

a-változat: Kb. 60 db Szu-35 váltja az F-14-eket. Ezek mellé jön kb. kétszerannyi J-10 vadászbombázó a Phantomok helyére és legalább 50 Jak-130, amely azon kívül, hogy kiképzőgép, az F-5E vadászbombázó utódja lesz könnyű harci gépként. A Szu-24 bombázók helyére néhány tíz Szu-34 érkezik. A légierő elit magja pedig 1-2 századnyi kínai eredetű J-35 stealth-vadászgépen repül. A korábbi hazai származású kísérleti típusokról, F-5E klónokról lényegében lemondanak.

b-változat: Nagyjából ugyanez, de a Jak-130 kevésbé lesz jellemző, a kínai J-10 flottával párhuzamosan nagyszámú (szuperszónikus sebességre is képes) JL-15 érkezik, részben a kb. 100 üzemelő F-5E kiváltására.

c-változat: Csak egy századnyi, max egy ezrednyi Szu-35 "Super Flankert" vehetnek át és 1-2 századnyi Jak-130-at. A légierőben maradnak a régi építésű, de kínai segítséggel modernizált amerikai F-14, F-4, F-5E gépek és a kilencvenes években beszerzett-megszerzett szovjet-orosz gépanyag (régi MiG-29, Szu-24 gépek). Ezekhez gyártanak alkatrészt, miként az F-5E másolatokból, változatokból is újabb példányokat építenek úgy 100-200 gép erejéig.



#Irán #légierő #Közel-Kelet #Szu-35 #repülőgépgyártás
2023. szept. 10. 19:08
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
82%

Szerintem a Szuhoj beszerzések mentek a levesbe. Az első Szu-35-öknek már meg kellett volna érkezniük, de nincsenek sehol. Volt szó az egyiptomnak legyártott Szu-30-ak átvételéről, arról sincs hír.


Idén lehetett olvasni olyanokról, hogy az oroszok sok esetben a saját erőikhez küldik az exportra gyártott fegyvereket, hogy a veszteségeiket pótolják ami külkereskedelmi szempontból nem egy jó ötlet.


Én nem lennék meglepve, ha a Szu-35 bizniszből végül nem lenne semmi és Kína lenne a befutó. Ha a Szu-35-re van pénz, akkor nem kizárt hogy a J-20 exportváltozatása is akadna náluk forrás, ha Kína exportálni szeretné.

2023. szept. 10. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Két észrevétel:

1. Jelen helyzetben nem a ruszkik erőltetik a hadiipari exportot, hanem inkább a megrendelők. Algéria is szeretne pl Iszkandert, Szu-34-et és 35-öt, Armatát, de szerintem 3-5 évig biztos, hogy nincs szállítás...

2. Kína a következő 15 évben biztos, hogy nem engedi exportra a J-20-at. Oroszország se exportálja 2035 előtt a PAK-FA-t. Látjuk, Izrael is csak az F-35 gépet kapta meg az USA-tól, nem az F-22-t.

2023. szept. 10. 19:40
 3/20 anonim ***** válasza:
72%

Ha nem az oroszok erőltetik, akkor miért fogadnak el pénzt és megrendelést? Miért tárgyalnak erről? A hadiiparnak - mint minden más iparnak - úgy hiányzik az export ( amiért dollárt kapnak ), mint egy falat kenyér, főleg olyankor amikor a hazai piacon nincs forrás. Irán kifizette a Szu-35 dealt, repülőgép meg sehol...

Armatából már nem is lesz szállítás, azt a programot az algír álmok után pár hónappal kihúzták. A háborúban odaveszett Szu-34-ek pótlása el fog tartani még egy darabig, export jobb esetben csak azután. Szerintem ez biztosan több lesz, mint 5 év.


Nem tartom kizártnak, hogy Kína létrehoz egy J-20 exportváltozatot. Iparilag az a legjobb, ha sok a megrendelés, non stop megy a beszállítói lánc és így csökkennek az egy eladott egységre jutó költségek. Nagyon nagy hiba lenne ezt kihagyni, mert ezzel a saját iparukat hátráltatnák ráadásul Irán nem kimondottan "nyugatbarát" így kémkedés/szivárogtatás sem akkora probléma. A kínaiaknál már rendszerben állt 220-250db J-20 és állítólag idén már felfut a gyártás évi 100db fölé, kettő-négy év alatt ki tudnák elégítani Irán igényeit análkül, hogy a saját menetrendjük jelentősen megborulna. Az orosz csúszás miatti "monopol helyzetüket" kihasználva köthetnek olyan megállapodás, amiben rábírják az iráni légierőt nagyobb vásárlásra és egy teljeskörú modernizálásra ami mondjuk 100-120 gépes projekt 10 éves kifutással. Ez elég nagy kihagyott ziccer lenne a kínai hadiiparnak.


"Oroszország se exportálja 2035 előtt a PAK-FA"

Mivel annyit sem tudnak gyártani, amennyi a saját légierejüknek kellene. 3 év alatt sikerült legyártaniuk azt a 10-12 példányt ami csapatszolgálatba állt. A J-20-vől évente 100+db készül, az F-35-ből évente 150+. Ha minden jól megy akkor 2035-re legyártanak annyi Szu-57-et ami az orosz légierőnek kell. Fizetőképes kereslet lenne erre is - ahogy a Szu-35-re is - de iparilag nincsenek felkészülve ekkora piaci igény kiszolgálására. 2035-ben valszeg már senki nem fog Szu-57-et rendelni.

2023. szept. 10. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Érdekes, amit írsz és tényleg komolyan esélyes, hogy Kína ki fogja használni az oroszok eltűnését a piacról. Harckocsit, lé. rendszert, helikoptereket, repülőgépeket, és kézifegyvereket, kisebb-nagyobb hadihajókat, cirkálórakétákat ők is tudnak szállítani...és nem is rosszakat. Algériának sokkal több a pénze, mint Iránnak, ha sokat várakoztatják, jön a J-10.

A J-20 helyett viszont inkább az F-35-re kísértetiesen emlékeztető (biztos véletlen:) J-35 exportját várom.

https://www.youtube.com/watch?v=F5Jjq016k4E

2023. szept. 10. 20:54
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Kapni fognak max. 1-2 századnyi Szuhojt (az még a jövő zenéje, hogy melyik típust, alváltozatot), hozzá a kínaiaktól ezt-azt. Mindazonáltal a légierő gerincét már nem a merevszárnyas repülőgépek fogják alkotni a jövőben. Egyszerűen túl drága, nincs iráni légifölény semelyik konfliktusos területen, sokkal jobban járnak ha helyette légvédelmi eszközökből vásárolnak be jó alaposan.
2023. szept. 10. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Ebben is lehet valami. Akkor inkább nagyhatótávolságú drónokra alapozzák a csap.mérő erőt?
2023. szept. 10. 21:31
 7/20 anonim ***** válasza:

#6 másra nincs értelme. A térségben a Szaúdiak és Izrael ellenében akkor sem tudnák kivívni a légifölényt, ha 100 zsír új legújabb Szu-35-öst kapnának (főleg, hogy ezt nem néznék tétlenül és sokkal több pénzük van ahhoz hogy akár 2x annyi F-35-öst kunyeráljanak ki az USA-tól). Az iráni légierő arra elég, hogy lefedje a légtér egy részét s ne lehessen csak nagyobb erőkkel megtámadni, illetve "kellemetlenkedni" tudjanak azokon a területeken amiket a Szaúdiak, vagy Izrael nem biztosít.

Ha megpróbálnák bevetni az új gépeket pl. Jemenben máris odavezényelnének a Szaúdiak egy rakás F-15-öst, ami pariban van a Szu-35-össel (csak Szaudiaknak több van belőle). Egy drón, rakéta meg olcsóbb mint egy repülőgép ugyebár. Alapból azzal kell számolni védett területen, hogy egy részét lecsipkedni a légvédelem.

2023. szept. 10. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
72%

"Algériának sokkal több a pénze, mint Iránnak"


Ezt furcsállnám, ráadásul Irán viszont háromszor annyi olajat termel ki évente és még "közel" is van Kínához. :)


"tényleg komolyan esélyes, hogy Kína ki fogja használni az oroszok eltűnését a piacról"


Érdemes átgondolni, hogy milyen kopmex rendszereket tudnak biztosítani a nagy fegyverexportőrök a légierő szempontjából, pl az USA:

-vadászgépeket a hozzá való fegyverzettel

-szállító és tankergépeket

-EHC és AWACS gépeket.


Kínának ott a J-20, saját fegyverzettel. Ott a Y-20 tehergép aminek az YY-20-as változata tanker. Dolgoznak AWACS gépen is. Én nem lennék meglepve, ha abba az irányba lépnének ők is, amerre az amerikaiak és elkezdenének "takarékosabb" civil gépeket katonai célra átalakítani. Az Y-20 egy tehergép annak minden előnyével és hátrányával, viszont a polgári C919 egy utasszállító amit arra találtak ki, hogy kis terheléssel messzire repüljön. A C919-ből simán lehet csinálni tengerészeti járőrgépet ( ahogy a Boeing B737-ből is P-8 Poseidon lett ) vagy akár AWACS-t.


Ha egy csomagban tudsz kínálni mindent egy embargó alatt lévő vevőnek akkor nyert ügyed van.


Amit elrontottak, hogy a C919 után kihagytak egy kategóriát és egyből a CR929-re ugrottak. A köztes modell lenne igazán jó alap a katonai felhasználásra, bár a CR929 hosszú távú őrjáratra és tankernek eléggé ultimate megoldás lenne - erre még pár évet várni kell. Az oroszok ebben a kategóriában kb semmit nem tudnak kínálni. A Superjet 100 kicsi, az MC-21 kb sehol nem tart, ettől amúgy is eggyel nagyobb gépre lenne szükség.


Ha a kínaiak ügyesek, akkor betömik a piaci lyukakat, kihasználják Irán elszigeteltségét és ezzel a saját iparuknak is adnak egy lökést valamint rendelkezni fognak referenciával ami új piacokat nyithat meg számukra.


A J-35 gyártásának felfutása még több év, abból 2030 előtt nem nagyon lesz exportképes modell.

2023. szept. 10. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 kretens ***** válasza:
23%
Irán 2005-től már több saját műholdat is föld körüli pályára állitott.A közel keletről teljes műholdas lefedettségük van tehát mindent látnak felülről.Irán nem véletlen hogy a drónok és rakéták fejlesztésére gyúr már több mint harminc éve.Az usa arroganciája iránnal szemben és alábecsülése oda vezetett hogy Irán szép csendben egyszer csak és főleg a 2010-es katonai parádéikon bemutatták a több mint ötezer kilóméter hatótávolságú ballisztikus rakétáikat melyből szép csendben észrevétlenül több ezer darabot legyártottak.Ennek végül is az a lényege hogy ugyan le tudja az usa bombázni iránt de lehetetlen megakadályozni az iráni válaszcsapást a közel kelet összes kőolajkitermelő és feldolgozó üzemei ellen és gyakorlatilag izraeltől-pakisztánig szaud arábiára és a perzsa öböl nyugat barát sejkségeire kilőtt iráni rakétazáport.Ha Iránt megtámadják akkor gyakorlatilag az egész közel keleten kő kövön nem marad.Az usa egyetlen katonája sem térne haza élve a közel keleti katonai bázisaikról.
2023. szept. 10. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
54%

#9 bocs, de a nevedhez méltó amit írtál :)

Irán 0 db műholdat állított pályára, 0 db 5000 km hatótávolságú rakétájuk van. Van viszont egy csomó drónjuk, amit nem maguktól fejlesztettek, hanem a kínaiaktól kaptál a technológiát amin reszelgettek egy kicsit, hogy iráni gyártmánynak nézzen ki.

2023. szept. 10. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!