A németeknek volt érdemi esélyük elfoglalni Sztálingrádot?
Nekem úgy tűnik, hogy az egész eleve kudarcra ítélt öngyilkos próbálkozás volt. A 42 nyáron indított kék terv (Fall Blau) túlzottan ambíciózus célokat tűzött a kaukázusi olajmezők elfoglalásával, mert sem élőerőben, sem utánpótlásban, logisztikában nem álltak úgy, hogy teljesítsék. A nyári hőségben napi 45-50 km-eket gyalogoltak teljes menetfelszerelésben az orosz sztyeppéken, ahol még árnyék sincs, sokkal több volt a beteg a német hadseregben, mint a harci sérült. Mire őszre elérték Sztálingrádot, a teljesítőképességük már amúgyis végét járta, azt hiszem Paulos nem is akart bevonulni, a légierő úgyis rommá bombázta a várost, ment volna tovább, Hitler személyes parancsa volt az ostrom.
Aztán az őszi hónapokban óriási áldozatok árán utcáról utcára haladva mentek előre és végülis túlnyomórészt sikerült is elfoglalni a várost, de a szárnyak védelmét hátrahagyták a románoknak, olaszoknak, akiknél a Vörös hadsereg könnyebben tudott áttörni. Novembertől aztán katlanba zárták őket, nem jött utánpótlás, -40 fokos hidegben elfagytak a járműveik, élelem és üzemanyag nélkül nyugodtan mondhatjuk, hogy a borzalmas kínhalált haltak.
Elfoglalták, csak megtartani nem tudták.
Bakhmut lesz az oroszok Sztálingrádja.
A helyes kifejezés: majdnem teljesen elfoglalták. Szovjet kézen maradt egy kicsi hídfőállás - benne a kikötővel, amin át tudták dobni a ruszkik az erősítést. Ha elesett egy nap teszem fel 100 német és 1000 orosz, akkor a németeknek nem volt mint már erősítésként hozniuk az oroszok meg átdobtak másnapra kétezret. Ezért is hagyták a csatlósokra a szárnyvonalakat - elvonták onnan a német csapatokat hogy a városba vigyék erősítésnek.
Az oroszok nem voltak túl fényesek a nagy területen vívott, összetett "mozgóháborúban" (legalábbis a háború elején, de menet közben megtanulták a háború végére ezt is). Viszont behúzták a németeket egy olyan szituációba amiben érvényesülni tudott az oroszok erőforrás-fölénye. Mert a városi harc ilyen, cudar dolog, ami zabálja az élőerőt, hadianyagot - abban meg az oroszok álltak jobban.
Egyébként ja, nem volt esélye a németeknek a masszív erőforrás fölényben lévő szovjetek ellen elfoglalni Sztálingrádot. Ha egy területre koncentrálnak akkor talán, de azzal meg máshonnan vonnak el erőket és ott maradnak védtelenek. Akkor egy másik csatában, máshol fogy el az erejük. Csak az időpont és a helyszín volt kérdéses, a végkimenetel nem.
A németeknek önmagában a háború megnyerésére nem volt esélyük. Az oroszok és a Szövetségesek többszörös erőforrás-fölényben voltak minden téren (élőerő, üzemanyag, élelmiszer, ipari kapacitások stb.). A sok lúd meg előbb-utóbb disznót győz.
Dávid és Góliát harca, ahol lehet Dávid fürgén, okosan mozogva jól megsorozza Góliátot, bevisz pár kőkemény ütést, repül pár fog, de Góliát annyival erősebb, hogy mikor elkezd fogyni Dávidban a szufla akkor fogja és egyszerűen a falhoz nyomja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!