Sztálingrád a második világháború pszichológiai
fordulópontja volt?
Figyelt kérdés
Végülis talán a világtörténelem legnagyobb csatájáról van szó, mindkét fél a végletekig belentolt minden erőt és a veszteségek is példátlan méretűek voltak. Többen haltak meg, mint a nyugati fronton a teljes háború alatt. A németek már az őszi hónapokban is rengeteg emberüket elveszítették, de tulajdonképpen a város 90%-át elfoglalták. Csak utána katlanba zárták őket és az utánpótlás hiánya miatt felmorzsolták a hadsereget. Ez a vereség azért is volt szimbolikus jelentőségű, mert innentől már csak visszavonultak, Goebbels is nem hiába mondta el februárban a totális háborúról szóló beszédét.
Igen. De nem csak pszichológiai, akkor jutottak legkeletebbre a németek, onnantól szinte folyamatos visszavonulás jött, kisebb ellenlökéseket leszámítva.
2023. máj. 28. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 anonim válasza:
Sztálingrád és El-Alamein voltak a lélektani fordulópontok. Ezutóbbinak a hadászati jelentősége nem volt kimondottan nagy, de mégis ez volt a németek és a nyugati szövetségesek háborújának fordulópontja.
2023. máj. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
Lélektani szempontból szerintem kompletten odavágott, hogy megindult mind az orosz mind a komplett szövetséges haderő előre. Ez Sztálingrádtól függetlenül is jó szarul nézett ki.
Nyilván pszichológiai szempontból betett az, hogy egy komplett haderőt elvesztettek Sztálingrádnál a támogatás lehetősége nélkül. A légi utánpótlás hamar csődöt mondott, a front meg tovább haladt az ott lévőknek pedig esélyük sem maradt a menekülésre.
De ha ránézünk a térképre, akkor az látszik, hogy hirtelen jött az Afrikai gyarmatok elvesztése is, és közben megindultak az oroszok is előre.
Érdemes a számokat is nézni, azért látszott, hogy az oroszok erősen növelik a hadseregüket ami már elég baljóslatú volt.
2023. máj. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 anonim válasza:
Sztálingrád a mai bahmut volt.
Semmi stratégiai jelentőség de jelentős erőket lekötött és ez volt a cél.
2023. máj. 29. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
5/9 anonim válasza:
#4 Ez ilyen szempontból nem igaz.
Sztálingrád erős iparváros volt, és utat nyithatott volna a Kaukázusi olajmezők felé. Ami a németeknek nyilván egy fontos dolog lett volna, főleg az afrikai területek elvesztése miatt.
Már csak a neve miatt is nagy presztízsveszteség lett volna Sztálinnak elveszíteni egy, a nevével fémjelzett várost. Valószínűleg lélektanilag is hatott volna az oroszokra.
2023. máj. 29. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 anonim válasza:
Inkább pszichológiai fordulópont volt. A fő fordulópont már '41-ben eldőlt amikor a szovjet hadsereg nem omlott teljesen össze hanem masszív ellenállást kifejtve folyamatosan vonult vissza. Mozgósították a tartalékokat, áttelepítették a gyárakat, átálltak haditermelésre. Mindez azt eredményezte hogy a németek egyszerűen képtelenek voltak az orosz tartalékokkal, hadigépezettel felvenni a versenyt (ráadásként megnyúltak az utánpótlási vonalaik amihez nem rendelkeznek elégséges logisztikai kapacitással). Állítottak fel ugyan folyamatosan a németek is új csapatokat, ontották a német gyárak is a hadianyagot - csak éppen az oroszok még többet ami tovább növelte a mennyiségi fölényüket. Innentől már borítékolható volt a bukás csak a csaták helyszínei (Volokomansk, Sztálingrád, Kurszk stb.) nem voltak még berajzolva a térképekre.
2023. máj. 29. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 anonim válasza:
#4 pszichológiai szerepe IS volt, de annál több. Iparváros (bár az üzemeket elkezdték áttelepíteni) és fontos logisztikai csomópont a déli hajózási útvonal mentén. Ha a németek beveszik azt jelenti a Volgán is át tudnak majd esetleg kelni ami igen jelentős természetes akadály. Délről özönlött fel az áru, ha azt a korridort a németek elvágják akkor az oroszoknál komoly üzemanyag-hiány lép fel jelentős kihívást támasztva a logisztikában (akkor is ha mindeközben kaptak bőven üzemanyagot a Lend-lease keretében is).
2023. máj. 29. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
Bahmuttal csak annyi a párhuzam hogy mindkét települést rommá lőtték, gyakorlatilag nem maradt épp ház és mindkét oldalnak irtózatos veszteségei voltak.
2023. máj. 29. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
Nem igazán volt kimondottan egy forduló pont. Már 41 ben lehetett látni amikor megnyitották a keleti frontot hogy ez a németeknek nem fog összejönni
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!