Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az igazság Sztálingrádról?

Az igazság Sztálingrádról?

Figyelt kérdés
Mennyire igaz, amit a középiskolai történelemtanárom mondott Sztálingrádról? Szerinte a német vezetés számára a bekerítés után gyorsan meglépett kitörés és visszavonulás még nagyobb katasztrófát, bekerítést eredményezett volna, mivel akkor a tovább csapódó orosz csapda, művelet, a sokkal délebbre, a Kaukázusban és környékén működő német seregeket ejtette volna fogságba. Inkább vesszen el 500 ezer, mint 1 millió emberünk-gondolták az OKW-nál. (Keményen számoló katonai matematika.) Így, a sztálingrádiak helyben maradásával, kitartásával, a feláldozásuk árán sikerülhetett a déli visszavonulás.

2023. máj. 5. 10:47
 1/6 anonim ***** válasza:
89%
A tanárod tévedett.
2023. máj. 5. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A második világháborúban a német hadsereg híres, sőt hírhedt volt hogy visszavonulás közben brutális veszteségeket tudtak okozni. A német hadsereg városi harcokban középszerű, nyílt terepeken kiemelkedő teljesítményre voltak képesek.


Azt állítani egy bekerített városi harcban kisebb veszteséget szenvedtek volna el mint egy tervezett nyílt terepen való visszavonulásban nem hogy valótlan, de konkrétan ostobaság.

2023. máj. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Rézben igaz. Amikor megindult Hoth felmentési kísérlete utána indították el a szovjetek a kis szaturnusz műveletet Rosztov irányába. Így a németek kénytelenek voltak oda erőket átcsoportosítani, elvonva a felmentésre küldött erőktől, ha nem akarták hogy a Dél-Hadseregcsoport további tekintélyes része is zsákba kerüljön. Nagyon okosan rendezte el az erőket Zsukov, tartalékolt az esetleges német felmentési kísérletek oldalba támadására, azok elvágására.

Paulusnak az elején lett volna lehetősége kitörni, de ahhoz fel kellett volna adnia a városban korábban vérrel-verejtékkel megszerzett pozíciókat, onnan kivonulni és teljesen elmozdulni nyugat felé. Utána már sem üzemanyaga, sem lőszere, sem számottevő gépesített ereje nem volt egy kitöréshez csak abban bízhatott hogy a felmentési kísérletek ill. a légi utánpótlás eredményes lesz.

2023. máj. 5. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
#2: Arról van szó, hogy ha ők egyből kitörnek, akkor a továbbjutó oroszok egy másik, még nagyobb erejű német csoportosítást ejtenek csapdába (=bekerítés). Addig mindenképp ki kellett tartani Sz-nál, amíg a kaukázusi erők visszavonulnak.
2023. máj. 5. 20:30
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#4 ha egyből hátrébb vonják az erőket akkor nem kerítették volna be Hoth erőit. A centrumban még maradt volna egy úgy-ahogy harcképes 6. hds (bár már erősen leharcolt volt - nem véletlenül a csatlósok védték a szárnyvonalait) és a Dél hds tarthatta volna a déli irányt a "menetből" történő előretörés elreteszelésére. Ehhez viszont az kellett volna, hogy AZONNAL mozduljon Paulus minden erejével akár annak az árán is hogy Sztálingrádból teljesen visszavonul. Na ezt nem engedélyezték neki.

Az utolsó fázisban már az volt a tét, hogy hajlandó-e az OKW feladni a Kaukázusi előrenyomulás lehetőségét azért hogy a 6. hds maradékát megmentse. Mint tudjuk nem volt hajlandó (addigra a 6. hds. már nem is képzett számottevő ütőerőt, a technika jó részét elveszítette, az élőerő harcértéke is meredeken zuhant). Bíztak a légi hídban és úgy voltak vele addig is leköt orosz erőket.

2023. máj. 5. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. máj. 6. 04:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!