Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A német hadsereg teljesítménye...

A német hadsereg teljesítménye a második világháborúban objektíven jónak tekinthető?

Figyelt kérdés

Tulajdonképpen ez csak hipotetikus kérdés, mert a háborút elveszítették és a náci birodalom romba dőlt, de ha azt vesszük nem kis katonai teljesítményeket tudtak felmutatni. A villámháborús taktika nagyon gyors sikereket hozott a kezdeti időszakban, az ilyen kisebb országokat, mint Dánia, Hollandia, Norvégia napok alatt letaposták és az ősellenség Franciaország is hat hét alatt elesett, ami az első világháborúban négy év alatt sem történt meg.

Amikor Párizs felett kitűzték a horogkeresztes lobogót, akkor azért félt tőlük a világ. Az angliai légi csata már inkább döntetlent hozott, mert nem sikerült a kitűzött célokat és bebizonyította, hogy Hitler nem verhetetlen. A Szovjetunió elleni hadjáratban is az elején nagyon szépen nyomultak előre, a Wehrmacht csak menekülőket látott, azt is hitték pár hónap alatt végeznek és az európai országrészt nagyjából el is foglalták. Aztán persze jöttek a vesztes csaták és az USA belépése után nyilván nem volt már érdemi esélyük, de Európa nagyrészét csak meghódították, erre talán Napóleon volt utoljára képes és nem gyakran fordult elő a történelemben.



2023. jún. 23. 12:46
 1/10 anonim ***** válasza:
73%
Ha hitler hagyta volna a tábornokait dolgozni akkor ma a 3. birodalom uralná európát. Hitler mohósága és a mindenténtudokjobban hozzáállása miatt bukták a háborút.
2023. jún. 23. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A német hadsereg a II. VH-ban eléggé kiemelkedő volt, hisz kvázi egész Európát letarolták 3 év alatt 1942-ig. Főleg úgy, hogy óriási tévhit, hogy a német hadseregben döntően gépesített hadosztályok lettek volna, mert ez kamu, pl. Lengyelországot főleg többségében lovas, gyalogos meg biciklis hadosztályok rohanták le.


De azt sem ártana megnézni, hogy mi volt ennek az előzménye, volt egy 1929-33-as nagy gazdasági világválság, amiből egyes országok a gazdaság fellendítésével mászott ki, egyesek meg a hadsereg fellendítésével, Németország ez utóbbit választotta és 1933-óta erőteljesen támogatta a hadsereget, míg pl. Franciaország a Benelux államok vagy Anglia a gazdaságának a fellendítésével volt elfoglalva. Tehát a németeknek rögtön volt 7 év előnyük.

Másik, más lenne ma a világ, ha Hitler nem rögtön azonnal akart volna mindent, a német verség már 1941 júniusában a Barbarossa hadműveletben megpecsételődött, amiben neki mentek a Szovjetuniónak és sikerült ismét 2 frontos háborúba menniük, ahelyett, hogy Angliára koncentráltak volna teljes egészében, majd Afrika egészére és talán Amerikára, sokkal másabb lett volna a helyzet egy védelmi paktummal a szovjetekkel, de hát nem így lett és nem ez lett a vége, ami jobb is, hogy így lett, ahogy most lett tegyük hozzá. De ha magát a német hadsereg teljesítményét nézzük, akkor vitán felül áll, hogy nagyon jól teljesítettek.

2023. jún. 23. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
77%

"de hát nem így lett és nem ez lett a vége, ami jobb is, hogy így lett, ahogy most lett tegyük hozzá"

Nem tudni milyen lett volna a világ ha egy német-szovjet szövetség nyeri a háborút. A németeknek főleg, de a szovjeteknek is olyan technológiai újításaik és kutatásaik voltak, amik hatalmasat lendítettek a világon. A németek nélkül a Holdra sem jutottunk volna fel, az amcsik a mai napig az akkori német tudósok munkájára alapoznak. Például az első dohányzásmentes kampány is a nácikhoz fűződik, simán lehet hogy nem terjed el a gyorskaja meg a mindenféle drogok, a dohányzás, energiaitalozás, gyorséttermek és ma egy sokkal egészségesebb társadalomban élnénk. De a szovjetek például az űrkutatásban jártak rettenetesen elől, ha nem omlott volna össze az a rendszer, lehet hogy már új lakhelyet keresnénk a fajunknak.

Persze az is lehet hogy roszabb lett volna, csak azt mondom hogy nem érdemes így kijelenteni hogy ez sokkal jobb, hiszen azok a rendszerek sem voltak gonoszak, csak mások. Nem tudjuk milyen világ lenne most.


Valóban nem volt okos dolog a szovjeteket megtámadni, de a logika szerintem érthető mögötte. Németországnak nem volt sok esélye partraszállni Angliában, az USA meg aztán főleg kívül esett az elérhető területeken. Kezdetektől az volt Hitler célja, hogy a franciákat lerohanja, mire a britek befosnak és megadják magukat, aztán nekimegy a szovjeteknek. Tehát egyrészt kezdetektől a keleti terjeszkedés volt a célja, nehéz lett volna pont ezt elengednie, másrészt az oroszok az első világháborúban fele ekkora területveszteség után kapituláltak. Gondoljatok bele, ha a franciák után a szovjetunió is megadja magát, amire szerintem a kezdeti sikerek láttán még lett is volna esély, akkor beadták volna a derekukat a britek is.

Persze nem így ment és sok múlott Hitler makacsságán is, de összességében szerintem logikusan cselekedett. Azon ment el a háború, hogy sem a britek, sem a szovjetek nem voltak hajlandóak megadni magukat. Így pedig a német haderő lehetett bármilyen erős is, egyszerűen a számbeli fölénye sem volt már meg ennyi ellenséggel szemben...

2023. jún. 23. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
85%

3-as


Várjál, az űrkutatás mai és akkori teljesítményének az alapja a német mérnökök voltak...se a szovjetek se az amerikaik nem jártak rettenetesen elől a német mérnökök nélkül, ezt tisztázzuk a II. VH után az amerikaiak meg a szovjetek is összelopkodták a német mérnököket, a szovjetek a németeknek köszönhetik, hogy kijutottak elsőként az űrbe, míg az amerikaiak a németeknek köszönhetik, hogy elsőként jutottak el a Holdra.


Ha a német ideológiát nézzük az "élettér" elméletüket, akkor igen is jobb hogy veszítettek és erre ment a világ amerre most, vagy a népírtásokat, amikeot végbe vittek, szerintem ha németek nyertek volna, a Német Birodalom szomszédságában lévő népeknek főleg keleten, aligha maradhatott volna maradásuk, köztük nekünk sem, vagy elhajtottak volna vagy kiirtották volna a magyarságot is a területért, hogy németek lakhassák majd.


A németeknek minden esélyük megvolt partra szállni Angliába, azzal az ember tömeggel és felszereléssel, amivel neki mentek a Szovjeteknek, simán parta tudtak volna szállni a franciák felől délen, a norvégok felől északon, de még simán jutott volna erőből az Ír szigeten is egyszerre egy időbe partra szállniuk, ez nem az én gondolatom, hanem a NationalGeoraphy műsorában volt egy okfejtés egy történésztől.

2023. jún. 23. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Kiemelkedő volt, minden idők egyik legjobb hadserege volt. Sokkal jobbak voltak, mint más hadseregek. Taktikailag például, innovációkban. Pl. a tankjaikban volt rádió is, így könnyűszerrel legyőzték a francia harckocsikat, vagy összehangoltak különböző fegyvernemeket. A kiképzésük is jobb volt, kreatívak voltak, önállóak.

Állítólag bármely más haderőnél 50%-kal jobbak voltak.

Hitler valószínűleg nem tehetett mást. Az USA 1942-re belépett volna, így két tűz közé kerülnek, és ha az amcsik ellen meggyengülnek, a SZU előbb-utóbb megtámadja őket. Nyersanyaguk sem volt. Bár szerintem is jobb lett volna a nyugati frontra koncentrálni, kiépíteni a védelmet, nagy erőket ott tartani, és hátha nem támadnak az oroszok, és visszaverik a partraszállást.

2023. jún. 23. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

"A németeknek minden esélyük megvolt partra szállni Angliába"


Ez alapvetően nem igaz. A felszerelés oké, de ahhoz megfelelő légierő és tengerészet kellett volna, az meg nem volt.

2023. jún. 23. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Igazából nem tudom hogy nyerhették volna meg a háborút. Talán ha valahogy a mostanihoz hasonló végtelen háborúra játszottak volna... Nem tudom.


Talán ha megállnak még Franciaország lerohanása előtt, és inkább mentek volna rá a balkáni régióra meg az Afrikai gyarmatokra.


Igazából nehéz ügy, mert ennyire totális háború talán nem is nagyon volt másik, még az első világháborún is túltesz.


Az amerikaiak ellen semmi esély nem lett volna sehogy, Angolok is érinthetetlenek voltak és onnan ugyebár egész Németországot tudták bombázni, tudtak készülni egy partraszállásra.

2023. jún. 23. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 kürasszír ***** válasza:
100%

# 4


IDÉZLEK: "A németeknek minden esélyük megvolt partra szállni Angliába, azzal az ember tömeggel és felszereléssel, amivel neki mentek a Szovjeteknek, simán parta tudtak volna szállni a franciák felől délen, a norvégok felől északon, de még simán jutott volna erőből az Ír szigeten is egyszerre egy időbe partra szállniuk, ez nem az én gondolatom, hanem a NationalGeoraphy műsorában volt egy okfejtés egy történésztől."


Ez teljesen téves.


Egy sikeresen partraszállásnak két előfeltétele van:


1.) Teljes haditengerészeti fölény.


2.) Teljes légi fölény.


Ebből a németeknek konkrétan egyik sem volt meg.


A német légi fölény 1941-ben már elérhetetlen volt, tekintve hogy a brit ipar 1941-ben 15 000 db repülőgépet gyártott, még a német ipar csak 10 000 db-ot, azaz a brit repülőgépgyartás 50%-kal felülmúlta 1941-ben a németet.


A brit haditengerészet pedig eleve sokszoros erőfölényben volt a némettel szemben.

2023. jún. 23. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 kürasszír ***** válasza:
78%

# 2


IDÉZLEK: "De azt sem ártana megnézni, hogy mi volt ennek az előzménye, volt egy 1929-33-as nagy gazdasági világválság, amiből egyes országok a gazdaság fellendítésével mászott ki, egyesek meg a hadsereg fellendítésével, Németország ez utóbbit választotta és 1933-óta erőteljesen támogatta a hadsereget, míg pl. Franciaország a Benelux államok vagy Anglia a gazdaságának a fellendítésével volt elfoglalva."


Ez így nem igaz, hiszen a francia hadsereg nehézfegyverzetben, tankokban, tüzérségben, masszív fölényben volt a németekkel szemben 1939-1940-ben.


A francia hadsereg sokkal jobban motorizáltnak számított a németnél, 1940-ben 300 000 db francia katonai gépjárművel szemben csak 120 000 db német állt.

2023. jún. 23. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, katonailag kiváló teljesítmény nyújtottak. A német precizitás, fegyelmezettség, a "poroszos" fegyelem mellé mertek kreatívan, újszerűen gondolkozni.

A háborút viszont akkor sem tudták volna megnyerni ha csupa Rommel, Guderian képességű ül a német vezérkarban, politikai vezetésben. Politikai síkon bukott el. Nekimentek a fél világnak, olyan országokkal húztak újat amelyek erőforrás-kapacitása többszöröse volt a németekének. Élőerőben, élelmiszerben, nyersanyagokban (ide értve a kőolajat, energiahordozókat is), s ipari kapacitásban egyaránt. Sok lúd meg disznót győz.

A tévhitekkel ellentétben:

Anglia - ahogy fent is írták nem volt reális esélye a partraszállásnak. Sem a szükséges légi, sem a tengeri erő nem állt rendelkezésre. Ha pariban lett volna ez a kettő akkor sem ment volna, mivel a tengeri szállítókapacitások és a deszant kapacitások is hiányoztak. A Szövetségeseknek is számos mérnöki bravúrt kellett megugraniuk (ld. "mobil" kikötők, tenger alatti olajvezeték stb.) és a többszörös fölény mellett is megizzadtak Normandiában.

Szovjetunió - nem volt elég szállítókapacitása a németeknek a teljes SZU elfoglalásához. Az csoda, hogy Moszkváig bírták, már úgyis több ezer km-re nyúlt az utánpótlás.

Hozzáteszem, a SZU és a Szövetséges hadvezetés gyorsan tanult. A háború végére számos olyan kiváló hadvezetőjük volt aki képességeiben pariban volt a legjobb német tábornokokkal.

2023. jún. 23. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!