1940 nyarán, helyes indulólépésként, egy jó akcióval, Olaszország meg tudta-e volna szállni Máltát?
Megvolt-e ekkor az ehhez szükséges erejük? Akár tiszta vagy kombinált ejtőernyős-tengeri hadművelettel? Máltán ekkor még nem állomásoztak sem Hurricane, pláne nem Spitfire gépek. Csupán pár Gladiator és Sunderland.
Viszont már volt aknamező és radar, rendelkezésre állt egy helyőrség és a partvédelmi tüzérség.
Ha teljes erőből nekiindulnak akkor valószínűleg igen. Pont úgy ahogy Krétán is meg tudták vetni a lábukat (igaz azt a németek vették be és nem az olaszok). Ott is volt tengeri aknazár, partvédelmi tüzérség s elég nagy létszámú angol csapattestek védték.
Málta légvédelme a kritikus időszakban 3 azaz három vadászgépre olvadt, de az olasz hadvezetés töketlenkedett, elúszott a lehetőség előttük.
Valójában az okos, céltudatos, hatékony tervezésen kívül a csapatok partratételére kialakított hajók is hiányoztak az olasz haditengerészeti repertoárból.
Az olaszok szinte minden téren gyenge vagy hiányos eszközparkra szorultak. 1942-1943-tól az ipar kisebb sorozatokban szállított néhány már használhatóbb repülőgépet, de a kiváló típusaik csak a fegyverletétel előtti utolsó hónapokban szóltak bele -elenyésző mennyiségben- a harcokba.
Az olasz cirkálókról, meg csatahajókról inkább ne ejtsünk részletesen szót. Bár a leggyengébbek az admirálisaik voltak.
Kedves kérdező!
Nem.
Mert Málta védelmét elsősorban nem a partvédő tüzérség, a helyőrség és pár repülőgép biztosította.
Hanem a brit Mediterranean Fleet (Földközi-tengeri Flotta) csatahajói, repülőgép-hordozói, cirkálói, rombolói és tengeralattjárói.
# 4
A brit flotta egymaga sokkal nagyobb és erősebb volt, mint a német és az olasz együttvéve, 1940-ben is. Nem volt valós olasz flottafölény. A Földközi-tengeren pedig hagyományosan igen nagy brit flottaerők állomásoztak.
BRIT NEHÉZ HADIHAJÓK A FÖLDKÖZI-TENGEREN 1940 NYARÁN:
CSATAHAJÓ:
HMS Warspite (flottaparancsnok zászlóshajója)
HMS Malaya
HMS Valiant
HMS Royal Sovereign
CSATACIRKÁLÓ:
HMS Hood
HMS Renown
REPÜLŐGÉP-HORDOZÓ:
HMS Ark Royal
HMS Illustrious
HMS Eagle
Hogy az olasz flotta mire ment volna a britek ellen, bebizonyította a II. világháború legnagyobb európai tengeri csatája, a matapan-foki csata (1941. március 27-29.), amely ugye katasztrofális olasz vereséggel végződött.
# 6
De, megvédték volna.
Málta stratégiai fontosságú volt, mellesleg hivatalosan a brit Földközi-tengeri Flotta fő bázisa.
Már az olasz hadba lépésrtől állandóan nagy brit flottaerők fedezték.
A matapan-foki csatában sem védte meg az olasz flottát, hogy a térségben elvileg német légi fölény volt
A németek sem tudták légierővel elűzni a brit flottát Máltáról, folyamatos volt a brit jelenlét.
Az olaszok a II. Világháborúban mindenhol beégtek.
Pont Málta lett volna kivétel?
#8: Pár sikeres akciójuk-erősségük azért volt. Málta ellen viszont érthetetlen okból nem készültek fel időben. Túlzottan a franciák jártak a fejükben a húszas-harmincas években.
#9: "A németek sem tudták légierővel elűzni a brit flottát Máltáról, folyamatos volt a brit jelenlét." Mese habbal. Lásd 1942-t.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!