A német katonák harci morálja mikortól kezdett radikálisan csökkenni?
A kezdeti sikerek azért nagyon meghozták a hadsereg lelkesedését, pár hónap alatt a nyugati fronton mindenkit letapostak és Párizs felett is horogkeresztes zászlót fújt a szél.
A Szovjetunió elleni hadjárat elején is azért a német légierő nagyon meggyőzően szerepelt, a páncélosok is gyorsan törtek előre keletre, csak hát nyilván a terepviszonyok sokkal rosszabbak voltak a nyugaton megszokottakhoz képest. Télen azért már lankadhatott a harci kedv, mert a német katonák nem voltak szokva az olyan mértékű hideghez, akit a Szovjetunióban tapasztaltak. Mivel nem volt teli felszerelésük sem, ezért nagyon komoly szenvedések vártak rájuk. Viszont otthon még mindig úgy adta elő a náci propaganda, hogy győzelemre állnak. A sztálingrádi vereség nagyon jelentős pszichológiai fordulópont volt. Legkésőbb '43 nyarára azért világossá kellett váljon, hogy elveszítik a háborút.
Ez a harci kedv lanyhulása nem egyik napról a másikra jött el a német katonáknál. Eleve a kiskatonák, a csapattisztek nem látták át a folyamatot, ők csak azt látták, hogy kilőnek egy orosz tankot, aztán felbukkan még egy, majd azt is kilövik, és ezt ment így tovább. A harci kedv a német 6. hadsereg katonáinál is erős volt jóval a moszkvai bukfenc után. 42 augusztusában úgy vonultak Sztálingrád irányába, hogy 3 nap alatt beveszik a várost. Nyilván a 6. hadsereg katonáinak a morálja decemberre lerombolódott, de az átlag német katona a kurszki csatáig úgy gondolta, hogy legalább egy X-re kihozható a háború. 1944-től pedig, főleg a keleti fronton új motivációt jelentett az, hogy tudták, az oroszok kegyetlen bosszút állnak a németeken, ha ők nyernek.
Közben azt is látni kell, hogy kőkeményen ment a rotáció. Az 1941-es generáció 1943-ra kikopott a frontról, a helyettük érkező újoncok pedig a náci ideológiától fűtve hitt a harcban. Az 1943-as fiúk pedig 44-re fogytak el, és az ő helyettük érkezők megint lelkesek voltak. Általános nihil valószínűleg Berlin eleste után jött el a még életben lévő német katonák körében.
5 "Mikor az USA belépett. Nekik sokkal fejlettebb volt a fegyverzetük."
Ja, nyilván ezért küldtek 6 Shermant 1 Tigris ellen, mert annyival jobb volt a Sherman mint a Tigris! :D
9 - A tankokat, egyebeket nem csak legyártani kell tudni, hanem oda kell szállítani őket ahol aztán bevetésre kerülnek. Ha a németeket nem tudták volna olyan sokáig feltartani Sztálingrádnál, akkor
1, nem lett volna idő összpontosítani az erejüket, enélkül pedig nem tudták volna megfordítani a frontot.
2, nem lett volna elég idő és apparátus hogy pl 35 ezer tankot gyártsanak.
És ez bizony baj lett volna a Szovjetek szempontjából... Ami meg baj lett volna a nyugati szövetségesek szempontjából. Az erőforrások feletti kontrollt lépésről lépésre megszerezhették volna a németek. Sanszos hogy itt nem csak plusz 1-2 csata lett volna még hanem minden teljesen máshogy történt volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!