Elméleti kérdés. hogy alakult volna SZERINTETEK a történelem ha a habsbur birodalomnak is sikerül a gyarmatosítás idején afrikai és amerikai gyarmatokat szerezni és létrehozni egy minimum spanyol brodalom méretű gyarmatbirodalmat?
#2 Nem volt tengerük?
A kérdésre válaszolva: valószínűleg ma gazdagabb lenne Ausztria és Magyarország is, viszont a cigányok mellé még lennének négereink is.
Habsburgok voltak a spanyol aranykor uralkodói. :)
Kedves kérdező!
Ahogy a # 6 írta, a spanyol világbirodalmat éppenséggel pont Habsburg uralkodók hozták létre.
Egyébként a nagy gyarmatbirodalomnak nincs meghatározó jelentősége.
Spanyolország 1714 után, még jó egy évszázadig, már a Bourbon királyi ház uralma alatt, gigantikus gyarmatbirodalommal rendelkezett, mégis teljesen jelentéktelen államnak számított a gyarmatokkal egyáltalán nem rendelkező osztrák Habsburg Birodalom és Poroszország mellett.
# 5
IDÉZLEK: "A Habsburg Birodalomnak meg gyakorlatilag nem volt ipara."
Ezt honnan vetted? Mert egyáltalán nem igaz.
A Habsburg Birodalom egyes tartományai (Csehország, Morvaország, Alsó-Ausztria) Európa legfejlettebb, legiparosodottabb területei közé tartoztak.
A napóleoni háborúk alatt az osztrák ipar például több, mint 1 500 000 db puskát gyártott. Nem létező iparral nem lehetett volna ilyen mennyiségű fegyverzetet legyártani.
A napóleoni háborúk alatt az osztrák hadsereg létszáma a csúcson meghaladta a 600 000 katonát, ezek teljes fegyverzetét és felszerelését az osztrák ipar gyártotta a bakancsoktól az egyenruhán, puskákon át az ágyúkig.
ma 20:14
Pontosítok, ha a "gyakorlatilag" szó túlságosan elnagyolt: nem volt kiterjedt ipara a Habsburg Birodalomnak. Pl. a 19. században a Habsburg textiliparnál háromszor nagyobb volt a francia, ötször a német és tízszer a brit.
# 8
Ez megint nem igaz.
Mert ugye a gazdaságtörténet egyetemi tankönyvben csak az áll, hogy a Monarchia ipari nagyhatalom volt.
Ellenpélda:
1913-ban a német ipari termelés közel duplája a britnek, de a brit textilipari termelés háromszorosa a németnek. Ugyanakkor a brit GDP/fő 1990-es dollárárfolyamon számolva 4921 dollár/fő, még a német csak 3648 dollár/fő volt.
1913-ban a brit és a német bruttó hazai termék: német 244,3 milliárd dollár (67 milliós lakosság mellett), a brit 226,4 milliárd dollár (46 milliós lakosság mellett). Mindezt úgy, hogy a brit ipar fele volt a németnek.
ma 00:12
Azért hoztam a textilipart példának, mert az volt az ipari forradalom húzóágazata. Ez a cseh régióban valóban jelentős volt lokálisan, de a birodalom nagyja alig volt iparosodott (OMM előtti időkről beszélünk).
Szóval az alapkérdés az, hogy mi mit kezdtünk volna az esetleges gyarmatok nyújtotta anyagi és élő javakkal? Mert a cseh ipar önmagában szerintem kevés lett volna. És ahogy 5-ös írta, Spanyolország valóban Habsburg volt, tehát még csak nem is kell feltételezett párhuzamot vonni, konkrétan látjuk, hogy hiába volt meg a spanyoloknak a katalán ipari központjuk, nekünk meg a cseh, ha a többi feltétel nem áll fenn.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!