Ukránok miért állandóan tankokért könyörögnek mikor a tankok kora lejárt?
Kürasszír, a második világháború után sok hadihajót szétvágtak / bontottak / elsüllyesztettek kontrolláltan.
De az Iowák még frissen legyártottak és összeszereltek voltak, pénzpazarlásnak gondolták a leállításukat, selejtezésüket, meg a Távol-Kelet Japán legyőzése ellenére tűzfészek volt, potenciális bevetésekkel. Zajlott a kínai polgárháború, és még Korea is kitört.
Koreában a hadviselés színvonala nem változott jelentősen, nagyjából azzal a felszereléssel és technológiai színvonallal harcoltak, mint 5 - 6 - 7 éve. Tűztámogatóként, tüzérségként jó hasznát vették, 16,000 lövedéket tüzeltek el, minimum.
Véget ért a koreai háború, azután 2 egységük békebelien hajózott, a másik 2 tartalékflottába kerültek.
Vietnámban 1965-ben a Rolling Thunder kudarcos volt, felmerült ötletként, hogy a hadihajók megpróbálhatnák azt, amit a légierő nem tudott elvégezni, a USS New Jersey (BB-62) adta a tűztámogatást, 5,600 16-inches lövedéket, és 15,000 5-inches lövedéket lőtt el.
1982-ben Libanonban és Szíriában is segített a légvédelmet megsemmisíteni, mert az A-6-os Intruder-ek és A-7-es Corsair-ek nem bírtak hatékony zavaró berendezéssel.
A 80-as években megkapták még a BGM-109-es Tomahawk-okat is, és legutoljára az Öbölben vetették be őket, 2 egységet, akkorra már a robotrepülő lett a fegyverzetük, de mellettük a 16-inches ágyúikkal is lőttek, élesben.
1992-ben nyugdíjazták mindegyiket, és múzeumhajóként horgonyoznak békében.
# 21
Te összekevered a "hadihajót" és a "csatahajót".
Hadihajó = általános elnevezés, minden katonai célra használt, felfegyverzett hajó
Csatahajó = konkrét hadihajó típus, nevezetesen nehézfegyverzetű, nehézpáncélzatú nehéz hadihajó
Az Iowa osztály konkrétan a "fast battleship", a gyors csatahajó alkategóriába tartozik a csatahajókon belül.
CSATAHAJÓK CSOPORTOSÍTÁSA:
- pre-dreadnought csatahajó (HMS Dreadnought előtti), maximum 4 db 240-340mm-es ágyú főfegyverzet
- dreadnought csatahajó (a 18 000 tonnás HMS Dreadnought volt az első 1906-ban), vagy "all big gun battleship" - csupa nagy ágyús csatahajó, minimum 8 db, de inkább 10-12 db 280-305 mm-es főfegyverzet
- szuper dreadnought csatahajó (a 22 000 tonnás brit Orion osztállyal jelent meg 1912-ben), minimum 8-10 db legalább 340 mm-es, jellemzően 356, 381, vagy 406 mm-es ágyúkból álló főfegyverzet
- gyors csatahajó (a 27 500 tonnás brit Queen Elizabeth osztállyal jelent meg 1915-ben)
A briteknek is volt Iowa kategóriájú csatahajójuk, az HMS Vanguard, a legnagyobb méretű, Európában ténylegesen megépült csatahajó, de azt 1960-ban szétbontották.
Ezt is én írtam: [link]
" A 21. században nem tényező az az álla, amely nem rendelkezik globálisan akcióképes haditengerészettel.
Globális erőkivetítési képesség nincs haditengerészet és minimum 2-3 szuper repülőgép-hordozó nélkül. "
Az Északi-Sarki-óceán miatt sokmindent megkérdezek, de lehet tovább filozófálgatni az Orosz Haditengerészet állapotáról.
Összeszedik magukat, kifutnak Murmanszkból, az Atlanti-óceánra akarnak jutni, egyből a GIUK-átjáróba ütköznek, az sokmindent ellehetetlenítene.
Repülőgép-hordozóknál ott meg tervezésileg mentek félre a dolgok.
Az amerikaiak és a franciák, és nagyon régen a britek, amikor nekik is volt szuper repülőgép-hordozójuk, hagyományos katapultos módszerrel üzemeltették róluk a repülőiket, maximális fegyver és üzemanyagterheléssel.
Az oroszok meg ugrósáncos rep. hordozókat terveznek, a hátrányaikkal.
A Kuznyecov 1-2 hellyel-közzel működő éve alatt néhány hadgyakorlatokon részt vett, de a flotta valós légvédelmét olyenkor is a szárazföldi bázisú Szu-27-es Flanker-ek biztosították, mert a fedélzetről elvileg önállóan működő Szu-33-as Flanker-ek képtelenek voltak normális őrjáratozásra, a rövid ugrósánc, a kevés üzemanyagkapacitás, a kis terhelhetőségű hordozott fegyver, és a kevés példányszám miatt.
És végül a műszaki állapotuk is.
A kínai és indiai Kijev és Kuznyecov-osztályú rep. hordozók működőképesek, addig a Kuznyecov 1992 óta nagyrészt alkalmatlan katonai feladat végrehajtására, több időt töltött dokkban, és vontatóhajócskákkal hajózik, mint saját meghajtással. Ha megpróbálják, az jellemzően 1 - 2 hadgyakorlat, és a szíriai bevetése meg nem lett sikeres, a szárazföldi bázisú légierő végezte ott a munka 99 %-át.
# 28
A briteknek ma is van 2 db 65 000 tonnás szuper repülőgép-hordozójuk, az HMS Queen Elizabeth és az HMS Prince of Wales.
A francia hordozó, a de Gaulle jóval, egyharmaddal kisebb, 42 500 tonnás.
Nagyon rég a britek F-4-es Phantom II-t is tudtak üzemeltetni, azok a Victorious / Eagle / Ark Royal-ről szálltak fel, katapultosan.
F-35-ösnél három változat van, abból a STOVL változatot veszik, a B-t, a C-hez, ami katapultos, nincs alkalmas rep. hordozójuk.
Jó nagy butaság volt, hogy nem tartották meg múzeumi hajónak a Victorious / Eagle / Ark Royal közül valamelyiket, mindegyiket szétbontották.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!