Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A döntött páncélzat feltalálás...

A döntött páncélzat feltalálása miért váratott magára ennyit?

Figyelt kérdés
Somua S35 volt az első tank döntött páncéllal. Pedig ez igen logikus, hogyha megvan döntve a páncél, akkor könnyebben le is pattan róla a lövedék. Nekem ez annyira logikusnak tűnik, hogy egy középkori embernek is alap dolognak kellene legyen.
2023. márc. 29. 01:53
 1/10 anonim ***** válasza:
3%
Nem volt műszaki érzékük a mérnököknek
2023. márc. 29. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
70%
Hát, egyáltalán nem logikus. A dárda, íjvessző, kard teljesen más formát kíván meg.
2023. márc. 29. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
81%

"hogyha megvan döntve a páncél, akkor könnyebben le is pattan róla a lövedék."

Én úgy tudom, elsősorban nem a lövedék lepattanása volt a lényeg, hanem az, hogy ilyenkor több a páncélanyag, amin keresztül kell haladnia a lövedéknek, mintha merőlegesen találná el a páncélzatot, vagyis hasonló vastagságú páncélzat jóval nagyobb ellenállóképességgel bír.

2023. márc. 29. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
66%
A somua s35 nem nevezhető döntött páncélzatú tanknak. Csupán a véletlen hogy döntött volt egy piciny része. Elég ránézni. Christie volt az első aki kimondottan így tervezte a járműveket ezzel a céllal. Az oroszok a felfüggesztési rendszer mellett ezt is megvették tőle.
2023. márc. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ahogy fent is írják a döntött páncélzat nem a lövedék eltérítését szolgálja, hanem hogy szemből nagyobb az átmérője. Testpáncélnál meg elég mókás lett volna rombusz alakú vértezetet csinálni :)

Ha a behatás eltérítését nézed a sima sisak is "döntött páncélzat" mert nem vízszintes, hanem formázott (lekerekített v. csúcsos), azt a célt szolgálva hogy a felülről érkező csapás lecsússzon rajta. A pajzzsal sem 1:1-ben állsz bele az érkező csapásba hanem oldala elvezeted az ütést, szúrást.

2023. márc. 29. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
68%

Ezt nem kellett feltalálni, már a tankok előtt is készültek páncélozott járművek, amiken alkalmaztak döntött páncélzatot (hadihajók, páncélautók).


Nem vagyok a téma szakavatott szakértője, de a döntött páncélzat csökkenti a küzdőtér méretét, az első tankoknál pedig igazából csak az volt a cél, hogy a géppuskák tüzét kibírják.

Továbbá a korai tankok teljesen más szellemben épültek: vagy földi csatahajóként akarták őket használni (nagy személyzet, több löveg, mint egy guruló erőd), vagy kisharckocsikat alkalmaztak, amikben 1-2 fős személyzet egy könnyű, picike páncélozott, mozgatható géppuskafészekben ült.

2023. márc. 29. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
#6 pánélautó neeem páncélautó neeeem
2023. márc. 29. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
85%
Már a középkori várak falai elé is építettek ferde részeket, hogy lepattanjon róla az ágyú lövedék, az elv ismert volt. Az akkori mérnökök egyszerűen úgy gondolták, hogy a döntés előnyei nem elegendőek, hogy ellensúlyozzák a hátrányait, pl. a rosszabbul kihasználható belső teret.
2023. márc. 29. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
80%

Azt is le akartam írni a várfalakról, amit az #8-as írt, de megelőzött.


Egyébként már az első tankoknak is voltak döntött páncéllemezei:

[link]

Látod azt a páncéllemezt a fazon feje mellett? Na az egy döntött páncéllemez.


Ez egy nagyobb felbontású kép, itt jobban látszik:

[link]

Plusz egy másik fazon nem takarja ki a harckocsi ágyú házának az elülső lemeze is döntött, csak épp a függőleges tengely körül.


Aztán így néz ki a Saint-Chamon:

[link]

Észreveszel valamit az elején?


Ez pedig a Schneider CA1: [link]

2023. márc. 31. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Phoney ***** válasza:
80%

A középkori embernek is érthető volt. A középkor végi lemezpáncélzatok, sisakok formája is láthatóan úgy fejlődött, hogy nyílvesszők, ütések lehetőleg nehezen találjanak rajta merőleges felületet (szemből támadó ellenféltől legalábbis).

A nem döntött páncélú tankoknál volt oka, hogy nem látták érdemesnek ezért feláldozni a belső teret. A németeknél pl. gyakran a lőtávbeli fölény.

2023. nov. 11. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!