Oroszország és Ukrajna, NATO mihez kezdenek, ha a következő 2-3-4 évben is hiába vívják keményen a háborút, egyik fél sem lesz képes győzni?
Oktoberre idén vége lesz.
A ruszki keresi a lezárást jó uton halad.
Jövere Putyinnak szép választási kampányt kell csinálnia.
Lol, választási kampány Oroszországban?
Minek? Semmi tétje ott bármi választásnak mára.
#4
Afganisztán nem volt fontos az orosz nacionalisták számára, peremterület volt akkor is, csak próbálták bevonni, megtartani szovjet befolyási övezetnek. Olyan volt ez az oroszoknak, mint az amerikaiaknak a vietnami háború.
Ellenben Szevasztopolban, a Krímben, a Donbaszban többségében oroszok élnek, a lakosság nagy része orosz állampolgár, ezért nehezebben képzelhető el, hogy Moszkvában úgy döntenek, hogy kivonulnak, feladják a területeket.
Ebből a szempontból inkább olyan ez a háború az oroszoknak, mint a 67-es háború a zsidóknak, a falklandi háború a briteknek vagy az algériai háború a franciáknak. Ezeknél érezhető inkább történelmi analógia. Izrael is elfoglalta akkor a Golánt, Kelet-Jeruzsálemet, Júdeát, Szamáriát, melyek stratégiai fontosságúak vagy fontos érzelmi kötelék fűzi hozzá a zsidókat, ezért nem mondanának le a megszerzett területekről. A britek sem voltak hajlandók feladni a Falkland-szigeteket, de még csak tárgyalni sem hajlandók róla manapság sem Argentínával. Igaz, hogy ezek viszonylag rövid háborúk voltak, nem túl nehéz győzelemmel számukra. Franciaország viszont kivonult Algériából, elfogadta a fájó veszteséget, belefáradtak a sok éves kimerítő háborúba, a nemzetközi nyomás is ellenük volt, ilyen szempontból nézve a történelmi példákat, tanulságokat, az orosz társadalom, politika számára is eljöhet egyszer a fordulat. De akkor ez nem csak 2-3 éves háború lesz, hanem inkább 5-10 év, még sok százezer halottal.
A kérdésem elsősorban kicsit rövidebb időtávra, 2-3 évre szólt.
#6
Ez húsz éve volt igaz.
Egyébként az identitást nem is lehet mindig élesen szétválasztani, sok lehet a kettős identitású egyén is, akiben megvan, megvolt az orosz és ukrán tudat is, aztán a háború, annak következményei miatt mostanában lehet, hogy az egyikről már inkább lemond.
Az Oroszország által annektált területeken a Donbaszban legalább 40-60%-kal csökkent a népesség az utóbbi tíz évben, elmenekültek. Akik maradtak, valószínűleg inkább az oroszokhoz húznak, így ma már a Donbasz oroszok uralta részein legalább 70% lehet az orosz nemzetiségűek aránya szerintem.
A Krímben 2001-ben 60% volt az oroszok aránya, 2014-ben 67%, ma már legalább 80% lehet (több százezer beköltöző is volt Oroszország más részeiről).
Érdekes lenne látni, hogy a Donbasz ukrán ellenőrzésű részein hogyan változott a nemzetiségi helyzet. Például Szlovjanszban 2001-ben 24% vallotta magát orosznak, most már minden bizonnyal kevesebb lenne. Az ukrán részeken visszaszorulóban, eltűnőben lehet az orosz identitás a háború miatt, sok korábban orosz nyelvű, akár orosz nemzetiségű menekült is inkább ukránra vált az ország nyugatabbi részein vagy külföldön (kivéve persze, ha Oroszországba menekültek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!