Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A 20-25 mm-es légvédelmi...

A 20-25 mm-es légvédelmi gépágyúk manapság mennyire hatékonyak?

Figyelt kérdés

Az olasz Sidam 25 vagy a kínai Type 95 önjáró légvédelmi lövegek 4 x 25mm-es gépágyút használnak. Ezek a 25 mm-es lövegek, le tudnak szedni egy csatarepülőgépet vagy helikoptert, esetleg egy drónt?


(Más SPAAG-ok 30-35 mm-es gépágyúkat használnak).



2023. febr. 1. 17:58
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha eltalálja leszedi igen.
2023. febr. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%
Ezeket elsősorban alacsonyan (és ezáltal lassan) repülő célpontok ellen szokták alkalmazni, például az általad felsorolt csatarepülők, helikopterek, és drónok. Ezek ellen a mai napig kiválóan hatékonyak, és sokkal kisebb költségekkel járnak, mint egy rakétás légvédelmi rendszer. A 25mm-es kaliber ugyanúgy szétszed egy drónt, csatarepülőt, vagy helikoptert, mint egy 30-40mm-es kaliberű gépágyú, maximum több lövés kell hozzá. Igazából mindkét kalibernek vannak előnyei: a kisebb kaliberű gépágyúk általában nagyobb tűzgyorsasággal rendelkeznek (ezzel növelik az esélyt arra, hogy eltalálják a célpontot), a nagyobb kaliberű gépágyúk viszont kevesebb lövésből is elérik a pusztítócéljukat (hiszen az űrmérettel négyzetesen nő a célbajuttatható robbanóanyag mennyisége).
2023. febr. 1. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
48%

Ez nem a kaliber függvénye, az a 25 mm-es lövedék is untig elég, hogy kilyuggasson egy repülőt vagy drónt vagy helikoptert.


A cél észlelésén meg a tűzvezetésen múlik inkább, hogy egy ilyen cucc mennyire jól használható.

2023. febr. 1. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 kürasszír ***** válasza:
79%

A modern gépágyúk modern tűzvezetéssel elképesztően hatékonyak lehetnek közeli légi célok elhárításában.


LÁSD:

https://www.youtube.com/watch?v=pb5_F4_Eod8

2023. febr. 1. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
71%

A modernebb harci helikopterek azért már ellenállnak a 20 mm-es gépágyú tüzének. Persze le lehet szedni 25 mm-essel is, de ahhoz már tényleg k*rva sok skuló kell. Továbbá a nagyobb kaliber, nem csak nagyobb pusztítóerővel jár, hanem távolabbra és magasabbra is el lehet vele lőni. Ami a tűzgyorsaságot illetti.


Íme egy 40 mm-es gépágyú:

https://www.youtube.com/watch?v=Qsum_mJhM9Y


Azért erre nem lehet azt mondani, hogy lassú a tűzgyorsaság. Bár tény, hogy a legtöbb 35-40 mm-es gépágyú azért még manapság lassabb ennél. Viszont drónok ellen AHEAD lőszer kell, ott pedig 35 mm-esnél nem lehet kevesebb az űrméret. Nagyobb drónok ellen elég lehet a 25 mm.


Annyi előnye van még a 20-25 mm-nek, hogy mivel maguk a gépágyúk könnyűek így 4 darabot is fel lehet helyezni egy lövegtoronyra.

2023. febr. 1. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
40%

Attól függ... hány lövedék talál és hol, illetve milyen távolságból/magasságon.

A rakéták nagyon sérülékenyek, egyetlen vezérsík kicsit jobban megrongálódik, vagy találatot kap a rakétatest máris letér a pályájáról és célt téveszt. Az más kérdés hogy nem olyan könnyű a nagy sebesség, alacsony magasság, kicsi észlelési távolság miatt csöves légvédelmi fegyverekkel a leküzdése. Nagyon jó helyen kell hozzá lennie a lövegnek és piszok jó tűzvezetési rendszer kell.

A drónok aerodinamikailag enyhén túltervezettek. Értsd, egy lyuk a szárnyfelületen még a levegőben marad. Páncélzata viszont nulla, sokszor nincs tartalék rendszer, így ha érzékeny helyen éri találat akkor lezuhan, vagy meg kell szakítania a küldetést (pl. "ellövik" a kommunikációs rendszerét, vagy a szenzorait).

A tűztámogató harci helikoptereken, csatarepülőgépeken mindenből van tartalék rendszer, a kritikus alkatrészek duplikáltak. A legérzékenyebb részek részlegesen, vagy erősebben páncélozottak. Egyetlen kiragadott részlet: Apache, ha leáll a rotor kenése (elmegy az olaj) még egy óráig képes működni, s nem véletlenül van kettő hajtómű, bár erősen húzni fog az egyik oldalra, csökken a terhelhetőség, manőverezhetőség de még simán a levegőben marad. Az orosz-ukrán háborúban rengeteg olyan felvételt látni, hogy Szu-25-ösök gyerekfej nagyságú lyukakkal a szárnyon, oldalán simán leszálltak.

Ettől még akár le is küzdhetőek csöves légvédelmi eszközökkel, de mint írtam fent: attól függ hány pontos találat megy be, milyen távolságból/magasságon és hova. Ráadásként a repülőgépek nem túl sokáig tartózkodnak a löveg lőtávolságán belül. S még ott van a válaszcsapás lehetősége. A repülőgép a magassági fölény miatt előnyben van, meg ugyebár a repülőgép utána bármilyen pozícióból visszacsaphat a légvédelmi eszköz azért olyan gyorsan nem vált tűzpozíciót.

2023. febr. 3. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
51%

"A modernebb harci helikopterek azért már ellenállnak a 20 mm-es gépágyú tüzének."


Ez kb. semennyire nem igaz. Az összes légijármű - egy földihez képest - enyhén páncélozott. A modern helikoptereken is lényegében a pilóták közvetlen környezete van ténylegesen páncélozva, de egyetlen olyan golyóálló üveggel felszerelt helikopter sincs, ami egy 20 mm-es gépágyú tüzét kibírná. Ha valamilyen csoda folytán a levegőben is maradna egy sorozat után a helikopter, akkor is szinte biztosan harcképtelenné válna és a legjobb esetben is arra lenne képes, hogy valahogy hazavánszorogjon.

2023. febr. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Vannak olyan nagy kaliberű gépágyúk, amiknek azért jó a tűzgyorsasága.

https://www.youtube.com/watch?v=A6ZM-OVbP0o

https://www.youtube.com/watch?v=1lZGJPr7dS4


Egy 40 mm-estől ez azért nem rossz! Szerintem 45 mm-esben is meglehetne egy ilyen gépágyút építeni, ugyanilyen vagy akár picivel jobb tűzgyorsasággal. Bár akkor is maximum kb. 300-350 lövés/perc lenne a tűzgyorsasága egy 45 mm-esnek. Viszont önmagában ez kevés, éppen ezért az egycsövű variáns kevés lenne, minimum ikercsövűnek kellene lennie.

De egy SPAAG-ba be lehetne építeni.


Anno régen ott volt a ZSU-57-2 nevű önjáró légvédelmi löveg, ennek két darab 57 mm-es gépágyúja volt. Szerintem manapság simán meg lehetne építeni, egy olyan önjáró légvédelmi löveget, aminek kettő vagy akár három darab 45 mm-es gépágyúja van. (Négycsövű verziót is lehetne, de ahhoz már túl nagy torony kellene).

2023. ápr. 30. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

" (Négycsövű verziót is lehetne, de ahhoz már túl nagy torony kellene). "


Nem feltétlenül. A régi spaag-ok tornya azért volt olyan böszme nagy, mert ült benne 1-2 emberke. Ma már simán lehet (élő) személyzet nélküli távirányítású lövegtornyokat építeni.

2023. ápr. 30. 20:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!