Szerinted világháború lesz az orosz ukrán háborúból ?
Minél tovább húzódik, annál nagyobb rá az esély.
Nem véletlenül nem adta fel még sem Oroszország a háborút, sem az USA Ukrajna támogatását.
Oroszország ha visszavonul eredmények nélkül, akkor végleg leírta magát, a maradék kevés geopolitikai súlyának is annyi és Kína csatlósává degradálódik.
Az USA pedig, ha hagyja, hogy az oroszok győzzenek, akkor szintén sokat veszít a geopolitikai súlyából, ez gyakorlatilag felérne azzal, hogy feladja a hegemón szerepét a világban, ez jelzés lenne minden más feltörekvő országnak, hogy változóban vannak a dolgok, és már nem az USA fújja a passzátszelet.
Szóval mindkét oldal óriásit veszíthet, ezért nem engedheti meg magának egyik sem a vereséget.
Ez pedig elég esélyessé tesz egy világháborút.
#3 világháborúhoz kéne még néhány ország, nem? Egy összeomlófélbenlévő orosz birodalom nem elég hozzá. Kína nem fog beleállni, India nem fog beleállni, mi marad, Irán és Észak-Korea? A világ ellen? Ugyan már.
Regionális háború marad, ami valószínűleg átterjed az egykori orosz/szovjet érdekszféra mégtöbb részére, de vh nem lesz.
5:
Hagyományos fegyverekben nem egy súlycsoport az USA és Oroszország, de nukleáris fegyverekben igen. Egyébként épp ezért nem lesz közvetlen NATO-Oroszország háború, de ha lenne, akkor az világháború lenne, hiába gyengébbek az oroszok, mert rengeteg nagyváros pusztulna el a nukleáris háborúban.
"#3 világháborúhoz kéne még néhány ország, nem? Egy összeomlófélbenlévő orosz birodalom nem elég hozzá. Kína nem fog beleállni"
Miért ne állna bele Kína? Már most is konkrétan Taiwan annektálására készülnek, a Pelosi-látogatás után a sziget körbevétele ennek egy főpróbája volt.
Ha az USA még jobban belesodródik az ukrán konfliktusba, az tökéletes lehetőség lesz Kínának, hogy lépjen.
De ha Taiwan megtámadja Taiwant, vagy akár csak egy tengeri és légi blokádot von a sziget köré, akkor az USA muszáj lesz megtámadni a kínai flottát.
Szerintem egyébként Putyin is épp arra vár, hogy Kína lépjen Taiwan ügyben - tudja jól, hogy két fronton konfrontálódni két atomhatalom ellen már az USA-nak is nehézséget jelentene.
(Persze egyelőre úgy tűnik, hogy Hszi Csin jól megmalmozta Putyint.
Egészen biztosan voltak köztük egyeztetések az ukrán invázió előtt, a kínaiak tudtak róla, és szerintem Hszi tett is olyan vállalásokat Putyinnak, hogy esetleg ő is megtámadja Taiwan-t - de Putyin át lett b-szva, a kínaiaknak az is egy tökéletes forgatókönyv, ha a ruszkik veszítenek, és az ő energiabeszállító csatlósállamává válnak)
És higyjed el, hogy sokan várnak még erre, tele van konfliktus-gócokkal az egész világ, amik csak azért nem eszkalálódnak komolyan, mert az USA gyakorlatilag bárhol és bármikor képes komoly erővel beavatkozni.
De ha a kapacitásait kénytelen lesz lekötni Kínával szemben és közben még az ukránokat is támogatnia kell, nem lesz rá kapacitása, hogy mindenféle egyéb konfliktusokban rendet tegyen.
Így aztán fél afrika háborús zónává válik majd.
Ugyanúgy sok volt szovjet tagállam is arra vár, hogy Oroszország meggyengüljön, és így kiszabaduljon a ruszkik szorításából.
Indiának is vannak ám területi igényei, amiket elkezd majd érvényre juttatni, ha kitör a káosz, mert ebben a helyzetben senki le se sz-rja majd, hogy mondjuk bevonul Bangladesh nyugati területeire.
Európa sem lesz kímélve, kapásból ott van a szerb-koszovói helyzet, ami már most nagyon veszélyes.
Görög-török ellentét.
Magyarország ellentétei a szomszédos országokkal.
Persze nyilván nem fognak úgy szövetségeket deklarálni ezek az országok, meg hadüzeneteket küldözgetni, mint ahogy a második világháborúban volt.
Ez ma már nem divat, az ilyesféle nyílt sisakos dolgokon már rég túllépett a világ.
De ha a világ területeinek túlnyomó többségén háború zajlik, akkor bizony az már világháború.
A világ pontosan úgy működik nagyban, mint kicsiben az emberek egy adott halmaza.
Ha nincs egy erőszakszervezet(rendőrség), aki rendet tartana, akkor egymásnak esnek.
Ez igaz az országok sokaságára is.
Ha nincs USA, mint világrendőr, akkor egymásnak esnek.
És még mielőtt valaki okoskodna:
Nem azt állítom, hogy biztosan világháború lesz.
Csak annyit, hogy a valószínűsége elég nagy.
"Miért ne állna bele Kína?"
Mert sokkal több érdek köti az USA-hoz, mint az oroszokhoz.
Kínával kapcsolatban szerintem tévedés, hogy Tajvant támadnák meg, ha kitörne az USA-orosz háború. Tajvannak jelképes jelentősége van, a kínai kommunisták ennél pragmatikusabbak, egy USA-orosz háború esetén inkább tennék rá a kezüket az orosz nyersanyag és kőolaj készletekre, jól időzítve ezzel a világ vezető hatalmává válnának, miután az oroszok és az amerikaiak, európaiak sűrűn lakott területei romokban állnának az atomháború miatt.
De ez nem fog megtörténni, pont az atomfegyverek miatt nem.
#8
"Mert sokkal több érdek köti az USA-hoz, mint az oroszokhoz."
Mik ezek az érdekek?
A kereskedelmi összedrótozottság?
Egyrészt ez még nem garancia semmire.
Norman Angell, béke-nobel díjas újságíró, az 1910-ben megjelent, The Great Illusion című könyvében nagyon szépen levezette például, hogy Európában annyira összekapcsolódtak már gazdaságilag az országok és annyira sok kölcsönös függőség épült ki, hogy itt már többé nem lesz háború, mert senkinek sem érdeke.
És nem ő volt az egyetlen, aki ezt a nézetet hangoztatta akkoriban, sok szakértő vélekedett így.
Azt meg ugye mindenki tudja, hogy négy évvel később kitört az első világháború.
A második világháború előtt szintén nagyon sokan mondogatták ugyanezt - hogy nincs értelme háborúzni többé, senkinek nem érdeke, stb.
A másik dolog meg az, hogy a gazdasági háború fokozódik Kína és az USA között.
Az USA, felismerve a kínai termeléstől való függőségét, az utóbbi időben elkezdte hazavinni számos területen a gyártást Kínából.
És persze ez kölcsönös, ha az USA kevésbé kezd függeni az olcsó kínai gyártástól, akkor Kína is kevésbé fog függeni az USA-tól, mint felvevő piactól.
Ezenkívül, az USA nagyon komolyan szankcionálni kezdte Kínát a high tech területén. A chip-gyártásról azt kell tudni, (kicsit leegyszerűsítve) hogy a chipeket nyugaton tervezik, a félvezető-gyártó gépeket nyugaton gyártják és fejlesztik, magukat a chipeket, legalábbis a legfeljettebbeket ~90%-ban taiwanon gyártják, a maradékot meg az USA-ban.
Épp azért nem volt eddig értelme Kína számára megtámadni Taiwant, mert simán megvette a high-tech chipeket, oszt' jónapot, beépítette a kütyükbe, és eladta a mindenféle high tech szir-sz-rjait az USA-nak és Európában.
De ettől lett most elvágva.
Ezért van nagyobb racionalitása annak, hogy annektálja Taiwant, hogy rátegye a kezét az ottani high-tech chipgyártó gépekre és gyártó kapacitásra, hogy továbbra is képes legyen hozzájutni ezekhez a chipekhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!