A 2. világháborús német haditechnika túl van misztifikálva?
Részben igen, részben viszont nem. Sok területen jók voltak, számos innovatív megoldásuk volt (gázturbinás gépek, rakétatechnológia, kézi páncéltörő fegyverek stb.), de ezek kiforratlansága (illetve darabszáma) miatt nem tudtak érdemi hatást gyakorolni a háborúra.
Amiben jók voltak a már ismert fizikai elvek, eljárások gyakorlatba átültetése. Ilyen volt a gázturbinás repülőgépek, a németek állították először hadrendbe, az amerikaiak, angolok is fejlesztették de jóval később készült csak el a háború utánra. Nem technológia hanem eljárás, "know-how" volt a mozgóháború elve is. Az angolok találták ki, publikáltak róla a '30-as években egy tanulmányt. Az angol hadvezetést nem érdekelte, de egy német tiszt - bizonyos Guardian - is olvasta a tanulmányt, a többi már történelem.
A fáma már ritkán szól a rengeteg kudarcba fulladt kísérletről, eszközről amik nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
Igen, túlmisztifikált. Háborúkat sosem lehet csodafegyverekkel megnyerni, mert ilyenek nem léteznek.
Pl. ott van az egyébként joggal híres Tigris tank. Ez a hírnevének jelentős részét annak köszönheti, hogy minden bevetésüket gondosan megtervezték, pont ott és pont akkor vetették be őket, amikor kellett és mindig megkapták a szükséges fedezetet, a szükséges B-tervet, vagy az esetleges menekülőutakat. Kevés volt ezekből a tankokból, ezért nagyon meggondolták, hogy mikor és hogyan vessék be őket.
"#5 inkább hírhedt volt mint híres."
Nyilván rengeteg műszaki problémája volt, de ezerszer inkább híres, mintsem hírhedt. Amikor megjelent ez a tank, akkor konkrétan pánikoló fejlesztési rohamot indított el minden szövetséges országban. Minden tankot abban mértek, hogy képes-e kilőni a Tigrist és képes-e annak a találatát megfogni a páncélzata. Ezzel indult csak el igazán a nehéz harckocsi fejlesztés (ami zsákutcának is bizonyult, de ez már más téma).
"S amikor nem kellett nagyobb távolságot megtenni, gyors ütemben haladni, mert arra szintén képtelen volt."
Ez így igaz, de mint írtam, erre sosem használták. Ez egy nehéz áttörő harckocsi volt, nagyon-nagyon speciális feladatkörrel. Nem ezzel mentek szügyig sárba és nem ezzel akartak egyhuzamban 100 km-eket menni. Ezt arra és akkor használták, amikor kellett. Nyílt terepen, az ellenséges páncélosok megsemmisítésére, légi fedezettel, védett háttal és szárnyakkal.
Persze amikor a németek szénája egyre rosszabbul állt, ezek a feltételek el-el maradtak, de a hírnevét ekkor már megalapozták.
#7 nem feltétlenül menekültek előle fejvesztve csak belekalkulálták hogy 5-6 Shermant elveszítenek mire egyet kilőnek. A ruszkik ha felbukkant egy tigris akkor lerohanták, 2-300 méterről már át tudták ütni a páncélzatát a T-34-esek. Ezzel együtt ritka volt a tiszta harckocsi csata, az Európai terep eléggé tagolt, s mindig "operált" mellette gyalogság, tüzérség, légierő a csatákban.
Egyébként igaz abból a szempontból hogy a fejlesztéseket mindig az ellenfél legerősebb harckocsijára "méretezték". A németek a T-34-re (ez hívta életre a tigrist és a párducot), a Szövetségesek a tigrisre. Hozzáteszem a későbbi típusok már igen jó eséllyel vették fel a tigrissel a harcot 1:1-ben is (IS-1, IS-2, Pershing), de véget ért a háború mielőtt nagyobb számban szembe találkozhattak volna. Néhány kisebb csetepaté történt csak ezek között, ott már nem mindig a tigrisek voltak a nyerők.
"de csak belekalkulálták hogy 5-6 Shermant elveszítenek mire egyet kilőnek"
De a Tigrist nem vetették be tömegesen - ha akarták volna, se tudták volna - ez nem egy tömegharckocsi volt, sok katona még csak nem is találkozott vele közvetlenül. Ha jól emlékszem (bár erre megesküdni nem mernék) az egyszerre bevethető állapotban lévő Tigrisek száma 200 körül mozgott maximum. Tehát ilyen értelemben szerintem tök értelmetlen azzal példálózni, hogy NYILVÁN, sokkal több gyengébb harckocsi előbb-utóbb legyűrte, de ez nem egy tömeg gyártmány volt.
Egy profi ökölvívót is agyonverne egy kocsmai verekedésben 5-6 markosabb tahó, de ettől még nem mondhatjuk azt, hogy az ökölvívó tudása nem hasznos.
"Hozzáteszem a későbbi típusok már igen jó eséllyel vették fel a tigrissel a harcot 1:1-ben is (IS-1, IS-2, Pershing), de véget ért a háború mielőtt nagyobb számban szembe találkozhattak volna."
Itt meg pont ez a lényeg, amit mondasz: a 2-3 évvel későbbi nehézharckocsik nyilván felvehették vele a versenyt, csak éppen nagyrészt lekésték a háborút. Meg hát mire ezek a csatatérre kerültek, addigra a Tigris sem egy friss típus volt.
Látom mindenki csak tankokról beszél, de beszéljünk a lőfegyverekről is... Németország alkotta meg a világ első modernnek nevezhető gépkarabélyát, a Sturmgewehr 44-et (igaz, hogy kis számban vetették be, mert már későn jött). A Maschinengewehr 42 -es géppuska messze jobb volt mint a korszakban bármelyik ország géppuskája, az amcsik le is másolták, ez lett az M60-as. A Fallschirmjägergewehr 42 szintén fontos mérföldkő a fegyvertörténelemben az önműködő puskák közt... A Maschinenpistole 40
pedig mint préselt fémeket és műanyagot felhasználó könnyűfegyver... A háború utáni Európában a legtöbb ország a német szabvány lőszereket használta, még a keleti blokkban is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!