Oroszország szembeni szankciók miatt bajban van a háborút illetőleg Oroszország?
#9 nem kell kifejleszteni, megcsinálta az importtermék gyártója helyettük :) Átmenetileg csökkentheti a gyártási volument, ronthatja a minőséget a helyettesítő termék, de leállítani nem fogja. Nem azért állnak egyébként vesztésre mert ne tudnának elég harckocsit gyártani. Ha lenne még +2000 db elsővonalbeli a raktárban akkor is eléggé hasonló lenne a harci helyzet (akkor küldene a nyugat még +15000 javelint).
Egyetlen nagyhatalom sem olyan hülye, hogy pusztán költségtakarékossági okból letolt gatyával kiszolgáltassa magát teljesen a másik "oldalon" álló gyártóknak.
A kínaiaknak olyannyira megy a koppintás, hogy már saját fejlesztésű termékeik vannak. Már bőven túl annak azon a fázison hogy csak másoljanak - saját fejlesztésű termékeik vannak (pl. Huawei, Xiaomi). Elektrotechnikában bejárták ugyanazt az utat mint a japánok. 30-40 éve azok is csak pofátlanul másoltak, gagyi de olcsó termékekkel elárasztva a piacot, de ahogy kialakult a gyártástechnológia kultúrája, mérnöki háttere elkezdtek fejlesztgetni, már minőséget is képviselni tudó saját termékekkel már "alanyi" jogon megjelenni. Persze ettől még nem áll távol tőlük egy-egy szabadalom ellopása, ipari kémkedés - de hát melyik országtól nem? 😅
" Ettől még minden stratégiailag fontos, hadiipari létesítménynek van havária terve, alternatív beszállítási csatornája, illetve a hadügynek nyilvántartása a civil kapacitásokról, gépsorokról amik átállíthatóak fegyveralkatrész gyártására."
Ez működött is az analóg fegyverek tekintetében , sőt azoknál továbbra is működik. De a digitális eszközöknél már ez kevés, mivel Oroszország a digitális eszközök gyártásában kb sehol nincs. A Glonass vevők chipje pl nem orosz, hanem tajvani gyártású amerikai technika. Nem véletlenül nem használnak GPS vezérelt precíziós fegyvereket: a 2014 utáni ezeket érintő szankciók miatt nem tudják ezeket beszerezni. Ugyanezért nincs elegendő kódolt,digitális rádiójuk mert ők nem tudják az elektronikát legyártani hozzá. Hiába tudnak ők bármit összerakni civil üzemekben alkatrészekből, ha nincs egy normális levilágító gépsorod mikrochip gyártáshoz akkor meg vagy lőve.
2014 után azért enyhült a nemzetközi helyzet és idén februárig mondhatni boldog békeidők voltak ahol sokan bevállalták a szürkeexportot némi felárért de ez idén februárban megszűnt. Az oroszokra kivetett szankcióktól egyelőre befosott mindenki és még Kína sem exportál komoly cuccokat az oroszoknak, mert jobban féltik a saját iparukat egy esetleges nyugati szankciótól, mintsem aprópénzért eladjanak bármit az oroszoknak.
Cirkálórakétához vezérlőelektronikát nem fognak sufniban gyártani akármelyik polgári gyártósoron.
"A kínaiaknak olyannyira megy a koppintás, hogy már saját fejlesztésű termékeik vannak. "
Ja. A saját sugárhajtóművükkel pl. hogy állnak? Ja, hogy nem sikerült 70 éve.
Na és a saját repülőgéphordozójukkal? Mintha úgy emlékeznék, hogy az ukránoktól vettek egy rozsdás vázat, és azt pofózták volna fel.
"saját fejlesztésű termékeik vannak (pl. Huawei, Xiaomi). Elektrotechnikában bejárták ugyanazt az utat mint a japánok."
Azé' eléggé más telefont összeszerelni (99%-ban külföldi fejlesztésből), mint saját, modern haditechnikát gyártani.
#13 van saját fejlesztésű rakétájuk (némi orosz licence alapján) amivel embert küldtek az űrbe, szondát a Hold túloldalára csak megbirkóznak egy repülőgép-hajtóművel is. Egyébként a repülőgépeik nagy részét maguknak gyártják a saját gyáraikban, a saját eszközeikkel (igaz orosz licence alapján de kínai módosításokkal). A J20 viszont szinte saját fejlesztés.
Repülőgép-hordozóból olcsóbb volt venni egy félkészet mint legyártani nulláról egyet. Gyakorlatilag egy úszó vázat vettek csak és szinte mindent kicseréltek benne.
A telefonjaik, elektronikai eszközeik nagy része már jelentős mennyiségű saját fejlesztést is tartalmaz. Nem sima 1:1 koppintás.
"csak megbirkóznak egy repülőgép-hajtóművel is"
Nem igazán. A J-20 is orosz hajtóművel repül, mert a kínai évek óta késik. A jóval nagyobb gyártasi és tervezési know-howval rendelkező oroszok sem nagyon tudnak összerakni pl egy modern polgári hajtóművet, pedig ők már legyártottak pár ezer darabot.
"#13 van saját fejlesztésű rakétájuk (némi orosz licence alapján) amivel embert küldtek az űrbe, szondát a Hold túloldalára csak megbirkóznak egy repülőgép-hajtóművel is. "
Nem hogy a sugárhajtóművel nem állnak sehogy, de a gépeik 90+% a MIG-21 sárkányszerkezete vagy annak módosított variánsa. Nem képesek egy modern sárkányt sem tervezni nem hogy a 30X bonyolultabb hajtóműveket.
"#13 van saját fejlesztésű rakétájuk (némi orosz licence alapján) amivel embert küldtek az űrbe, szondát a Hold túloldalára csak megbirkóznak egy repülőgép-hajtóművel is."
Jaj de jó, hát akkor végülis lassan azon a szinten vannak, mint mondjuk az USA vagy a SZU az ötvenes-hatvanas években?
"A J20 viszont szinte saját fejlesztés."
Ja, csak hajtómű nincs hozzá, meg amúgy nincs kész, miközben a világ boldogabbik felére az USA már régesrég százával önti az F-35-ötösöket.
"Repülőgép-hordozóból olcsóbb volt venni egy félkészet mint legyártani nulláról egyet."
Vagy mondjuk úgy, hogy a tervezése és legyártása meghaladja a képességeiket.
"A telefonjaik, elektronikai eszközeik nagy része már jelentős mennyiségű saját fejlesztést is tartalmaz. Nem sima 1:1 koppintás."
És mi az a saját fejlesztés? A CPU? Nem. A GPU? Nem. A kijelző? Nem. Az aksi? Nem. A kamera? Nem. Saját fejlesztési műanyagházuk van telefonoknak? :D
"Nem is tudtam hogy az AMD és intelen kívül más is gyárt CPU-T és ráadásul orosz.."
Elég sok cég gyárt még CPU-t (nem csak PC-kbe szánt CPU-k vannak), mobilos fronton mindjárt az Apple (amerikai), Qualcomm (amerikai), Samsung (dél-koreai), MediaTek (tajvani), Nvidia (amerikai), de még a Google is (amerikai).
Plusz a Huawei (kínai) is gyárt mobil processzorokat, de ezek sosem képviselték a csúcsot: [link]
Itt tessék rákeresni arra, hogy "Kirin".
A kínai telefonok döntő többsége amerikai processzorokkal van felszerelve.
@19: az említett gyártók nagyrésze amerikai, a többiek pedig amerikai szabadalmakat licencelnek a sajátjukhoz. Ha nem kapnak licencet, akkor hiába a gyártósor...
Pontosan ez a helyzet a Huaweivel is: az igaz, hogy a Kirin saját fejlesztésük,csak éppen tele van amerikai szabadalommal védett technológiákkal,amelyektől meg lettek fosztva; ezért az már csak múlt idő...
A ruszkiknak egyrészt nincs licencük, másrészt ha valamelyik kínai cégtől akarnák megvásárolni,akkor az üzleti partnerük is a Huawei sorsára jutna -azt pedig nem fogják megkockáztatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!