Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A Tomahawk miért ennyire...

A Tomahawk miért ennyire veszélyes?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvastam, hogy milyen nagy a harcértéke ennek a rakétának. Miért lenne az? Elvileg lassú nem?

2022. szept. 30. 20:16
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Hivatalos megnevezése robotrepülő. Igen, ennek megfelelően nem gyors. És? Nem rakéták elfogása a feladata, hanem pl épületek, hidak stb elpusztítása távolról precíziós csapásméréssel. Azok a célpontok nem futnak el. Nem lelőhetetlen, de nem is agyaggalamb, hogy géppuskával lelőjék.
2022. szept. 30. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
A repülési profilja nagyon megnehezíti a légvédelem dolgát: alacsonyan (~150m) repül, követi a domborzatot, képes változtatni a repülési irányát. Az újabbak, pl: SLAM-ER már csökkentett észlelhetőségű a radarok számára.
2022. szept. 30. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Teljes nevén manőverező robotrepülőgép, egy előre betáplált pálya mentén közelíti meg a célt, majd a közelében kapcsolja be a saját radarját a célazonosításhoz, rávezetéshez.

1) Nagyon alacsony a megközelítési pályája, sík terepen 30 méter alatt. A felszíni tereptárgyakról visszaverődő radarzaj miatt a hosszú távú felderítő radarok nem tudják detektálni. A célponthoz telepített légvédelem sokszor csak pár 10 km-s, vagy csak még kisebb távolságból észleli amikor már alig van idő ellenintézkedést tenni. Egy nem "lopakodó" repülőgépet a felderítő radarok akár több száz km-ről észlelnek, van idő vadászgépeket ráemelni, könnyen befogható stb.

2) A röppályát úgy tervezik, hogy a lehető legtovább legyen "radarárnyékban" (völgyek, dombok, más tereptárgyak) és gondosan elkerüli az útvonalán lévő elhárító állásokat.

3) Általában nem egyesével lövi ki, hanem sokszor tucatnyi száguld a célpont felé.

4) Nincs rajta ember, nem kockáztatnak pilótát.


1+2+3 = mire detektálják, ellenintézkedést tesznek már nincs idő az összes Tomahawk-ot elfogni. Asszad bácsit kicsit megbüntizni 54 Tomahawk-ot lőtt ki az USA. Lehet a két célpont közellégvédelme leszedett 28-at, de 26 meg ízekre szaggatta a maga darabonként majd' 1 tonnás harci részével a két célpont repteret. Ha ugyanezt hagyományos repülőgépekkel akarták volna megcsinálni akkor 20-30 gépet is indítani kellett volna célpontonként és menet közben szembetalálkoznak a rájuk emelt elfogóvadászokkal + a teljes szír légvédelmi tűzzel. Biztos hogy veszítettek volna saját gépe(ke)t. Ha előbb a légvédelmet célozzák hagyományos repülőkkel ahhoz rengeteg bevetés kellett volna, 150-200 gépet több kanyarban "járatva".

2022. szept. 30. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Hozzáteszem az elvileg alacsony sebesség igen relatív. Egy elfogóvadász utazó, illetve maximális sebességéhez képest tényleg lassú, de 6-800 km/h utazó / rávezetési sebessége más szempontból - amikor 5-10 km távolságból lehet csak észlelni a kis megközelítési magasság miatt - viszont már egyből nem tűnik olyan lassúnak. 10 km észlelési távolság 600 km/h rávezetési sebességnél = 1 perc alatt teszi meg a hátralévő utat.
2022. szept. 30. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!