Magyarországon mennyibe kerülne egy 5. Generációs vadászgép kifejlesztése?
Én már annak is örülnék ha elektromos járműgyártásban vagy chip gyártásban gondolkozna az ország stadion és térkő helyett.
De a kérdésre válaszolva vannak mig-jeink, azokról minden tervrajz, azt kellene korszerűsíteni, szimulációkban tesztelni, és tesztpéldányokat legyártani.
10-15 milliárd forint lenne egy működő, még nem sorozatgyártott 4,5. generációs cucc
Megfizethetetlen lenne.
Egy ilyen fejlesztéshez előbb szükség van olyan háttérre amit nem lehet 1-2 év alatt létrehozni. Egy mobiltelefon fejlesztését sem lehetne megoldani.
Nem azért mert ne lenne annyi pénz vagy ember akinek ez megoldható - lehetne. Egyszerűen mire létrehozod mindazt ami szükséges hozzá, addigra azok, akiknek már ott van ez a háttér a cégében, azok már el is végezték a fejlesztést és neked már a 6. generációra kellene készülnöd és megint csak mire odajutsz hogy megvannak hozzá az eszközeid, tudásod, embereid akik képesek rá - máris megint le vagy maradva.
Az ilyen és hasonló technológiai cégek ezért jönnek létre úgy hogy nem a nulláról indítják őket, hanem egy már meglévő nagy cég alapítja vagy vesz részt benne, akár csak azzal, hogy tőlük veszik meg a gyártáshoz szükséges eszközöket, tudást.
Ha már létezik egy olyan cég ami képes legyártani egy vadászgépet, ott már utána van esély kutatókat is alkalmazni akik egy következő generációs gép fejlesztésével foglalkoznak.
"Az amcsik ak az F35 , ha jól tudom 1000 milliárd dollárban volt. "
Ezt ne úgy képzeld el, hogy volt egy ember aki adott 1000 milliárd dollárt hogy legyen az F35-ös kifejlesztve. Ez mindannak a költségét jelenti ami a sok év alatt a cégbe bekerült és sok másik gép kifejlesztése és gyártási kapacitásának kiépítése is benne van, amik ahhoz vezettek, hogy a végén lett az F35-ös típus is. Ha most kellene kiépíteni egy olyan technológiai kapacitást, megvenni mindazt a technikai információt ami kellene egy újabb generációs gép fejlesztéséhez, az kevesebbe kerülne ennél.
Hülye példa: teszem azt támadnak a marslakók és megszerzik valahol egy űrhajójukat. Akkor nem kellene beletenni egy Marsra is eljutó űrhajó kifejlesztésébe mindazt a pénzt amit a NASA már eddig beletett egy ilyen űrhajó kifejlesztésébe, hanem egyszerűen lekoppintanák azt ami ebben a marsi űrhajóban már készen van és azzal kellene a meglevő tudással tovább menni. Nem kell már kifejleszteni a lézeres fémmegmunkálást, a kerámiabevonatos hőpajzs technológiát vagy éppen kitalálni a tépőzárat, mint amit korábban az űrhajózás fejlesztésekor ki kellett találni előbb és csak aztán volt alkalmazható - hanem ezek már megvannak. Ahogy nem kell feltalálni újra a 3D nyomtatást a különleges alkatrészek elkészítéséhez sok millió dollárért, hanem már be lehet ballagni egy boltba és megvenni pár ezer dollárért egy kész 3D nyomtatót és lehet vele másolni a marslakók alkatrészeit.
Röviden: kevesebbe kerülne mint amibe korábban került az F35, de időben nem lenne lehetőség ezt megvalósítani a piaci versenytársak miatt, akinek már nem kitalálni kell hogy mi kell hozzá, nem kiépíteni kell a lehetőséget a fejlesztéshez - hanem már ott van nekik és csak időnként kell újabb és újabb eszközökkel ellátni.
Semmi értelem nem lenne fejlesztenünk. Mivel valószínűleg nem tudnánk versenyképes terveket letenni az asztalra. Annyi pénzünk nincs és háborúkat sem vívunk, hogy a saját hadseregünkön belül megtérülne.
Az 1-es meg nagyon el van tévedve. A Gripenjeink alapból 4,5. generációs gépek, mi a fenének indulnának ki az ősrégi Mig-ekből!?
A mostani gépeink kifejezetten korszerűek, folyamatosan a legfejletteb rendszerekkel vannak felszerelve és frissítve. Az egyetlen gyengepontjuk a lopakodás, védelemre tökéletesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!