Egy kínai különleges katonai hadművelet Tajvan ellen a harmadik világháborúhoz vezetne?
Ez nem Joe bácsin múlik, van egy komoly elemző-tanácsadó apparátusa az Egyesült Államoknak is, ahogy minden normális országnak is, és az elnökök általában erre a csapatra hallgatnak, még Trump is rájuk hallgatott az ilyen fajsúlyos ügyekben.
De amúgy ezt nem lehet tudni előre.
Egyelőre egy meglehetősen bonyolult, háromszereplős chicken game zajlik ott, USA, Taiwan, és Kína részvételével.
Nyilvánvalóan mindegyik szeretné úgy érvényesíteni a saját érdekeit és úgy elérni a saját céljait, hogy közben nem égetik fel az egész világot.
Mindenki arcoskodik, mindenki fenyeget, és mindenki figyeli, hogyan reagál a többi.
Kína a saját szemszögéből Taiwan-t akarja, ez nyilvánvaló, és ha biztos lenne abban, hogy az USA nem avatkozik be, akkor már lerohanta volna. De még nem biztos benne, ezért egyelőre csak nyilatkozgat nagyokat meg rendszeresen légtér-sértést követ el a harci gépeivel, ilyesmik, és az USA reakcióit figyeli.
Taiwan szemszögéből is érdekes a történet, mert ha ő is biztos lenne benne, hogy nem számíthat az USA-ra, akkor egyedül mi a f-sznak háborúzzon, tehát már tárgyalásokat kezdett volna Kínával, hogy úgy csatlakozzon névleg Kínához, hogy a szuverenitásából minél többet megőrizhessen azért.
Ugyanakkor azt sem veszi biztos, hogy az USA biztosan kisegítené, mert akkor meg már kinyilvánította volna a függetlenségét.
Tehát ő is az USA reakcióit figyeli.
Az USA szemszögéből a történet úgy néz ki, hogy Kína a fő riválisa a világ dominanciájáért folytatott vetélkedésben, ezért meg akarja akadályozni Kína mindenféle térnyerését.
Ezért lebegteti azt a lehetőséget, hogy bevatkozna katonailag Taiwan érdekében, hogy elrettentse Kínát az agressziótól, de ugyanakkor meg nem meri nagyon piszkálni őket, nem vonultat ott fel komoly haderőt.
Viszont komoly fegyvereket ad el Taiwannak.
Lehet, hogy úgy kalkulál, hogy ha nagyon komolyan felfegyverzi Taiwant, akkor kína számára egy támadás ugyanolyan befürdés lesz, mint a ruszkiknak ukrajna, elpörkölnek rengeteg hadianyagot-embert-gazdasági erőforrást, és végül, még ha el is foglalják taiwant, igencsak meggyengülnek közben katonailag és gazdaságilag is, újra erőre kell kapniuk, így ezzel az USA késleltetheti őket, miközben ő erősödhet.
Meg bőven lehetnek minden fél részéről egyéb más megfontolások és kalkulációk is, amikbe én nem gondoltam bele.
Rohadt bonyolult egy dolog ez a nagyhatalmi játszmázás.
,,A harmadik világháborút az indítja el, hogy Kína nem lesz már Észak-Korea szövetségese"
Már foglalt a harmadik világháború oka.
forrás:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!