Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Fognak még valaha páncélvadász...

Fognak még valaha páncélvadászokat, tehát torony nélküli tankokat csinálni? Olcsóbb, egyszerűbb és kicsit a hely is több benne.

Figyelt kérdés
2022. júl. 25. 11:20
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
76%
A #10-es teljesen jól leírta az okokat. Rengeteg hátrány mellett kapnának egy igen korlátozottan alkalmazható eszközt. Ami előny az minimális (a harckocsik többségét már nem szemből egy másik löveg, hanem fentről, oldalról, hátulról küzdik le levegőből / páncéltörő rakétával). A nagyobb löveg meg értelmetlen. A gyalogság nagyobb erejű tűztámogatására ott van a tüzérség, vagy a légierő. A penetrációt az átmérőnél sokkal jobban növeli a lövedék kezdősebessége és a kialakítása.
2022. júl. 26. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Jeffrey Spender ***** válasza:
77%

#8


Meg a Wolverine és a Jackson tulajdonképpen Sherman alvázon nyugszik, csak a teknőt módosították jelentősen, és toronynak meg vadiújat kapott, de ahogy mondod, ez nem volt akkora ugrás a sima Sherman-hoz képest, meg rendre félreazonosították a harckocsikat, hogy amit Tigrisnek néztek és eluralkodott az irracionális félelem az egységen, a légitámogatás után kiderült, hogy az csak Pz IV volt, nagyméretű kötényekkel.

2022. júl. 26. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

A korábbi kiváló válaszokhoz még annyit hozzátennék, hogy érdemes megnézni, hogy mi volt a torony nélküli harckocsik doktrínális szerepe.


Az első a kérdésben is szereplő páncélvadász szerepkör. Ide tartoztak például a német Jagdpanzerek, Jagdpantherek, Marderek, illetve a szovjet SU-85, SU-100, stb. Ezek elsősorban abból a célból jöttek létre, hogy a harcászati szinten kiváltsák a gyakran lovakkal, jobb esetben teherautókkal mozgatott páncéltörő lövegek, jobb védelmet és mobilitást biztosítva. Ezeket NEM abból a célból gyártották, hogy támadó hadműveleteket végezzenek velük (mint pl. a klasszikus tankokat), ezeknek a doktrínában gyakorlatilag ugyanaz volt a feladatuk, mint egy egyszerű páncéltörő lövegnek, csak rugalmasabban lehetett őket használni.


A második szerepkör pedig a második világháborúban újdonságként megjelent rohamlöveg szerepkör volt. Ide tartoztak például a német Stugok, Stuhok, a Brummbär, illetve a szovjet ISU-122 és az ISU-152. Ezeknek a feladata az volt, hogy a gyalogság számára biztosítsanak egyfajta tűzerőbeli erőszorzót, hogy a támadás során hatékonyabban tudjanak harcolni a beásott pozíciók ellen. Habár papíron ezeket nem szánták tankok elleni harcra, mind a németek, mindpedig a szovjetek kénytelenek voltak a páncélvadász szerepkörben is bevetni ezeket a járműveket, ahol legtöbbjük többé-kevésbé megfelelő volt erre a célra is.


Most, hogy értjük, hogy mire használták ezeket a járműveket, vizsgáljuk meg, hogy ezeket a szerepeket miféle eszközök látják el egy modern hadseregben.


A páncélvadász feladatkörre speciális járműveket már csak különleges esetekben alkalmaznak, elsősorban ott, ahol nehezebb harckocsik bevetése nem opció, például a könnyűgyalogság vagy a légidesszantosok. Az USA Tengerészgyalogosainál például a LAV-platformot módosították erre a feladatra. A leggyakrabb esetekben a páncélvadász feladatkört maguk a harckocsik látják el. Ha ez nem lehetséges, a legtöbb ország lövészpáncélosai fel vannak szerelve ATGM-ekkel, illetve a hidegháború óta egyre elterjedtebb a gyalogsági célravezérelt páncéltörő rakéta használata. Így míg korábban a páncélvadászok nagyobb taktikai mobilitást és rugalmasságot biztosítottak, mint a korábbi páncéltörő lövegek, ma már a feladatkörüket akár a gyalogság vagy az ahhoz tartozó lövészpáncélos is ugyanúgy el tudja látni, ha szükség van rá, így egyszerűen nem éri meg dedikált járműveket gyártani erre a szerepkörre.


A rohamlövegek feladatait egy klasszikus harckocsi nem hogy ugyanúgy, de egyenesen jobban el tudja látni. Ebben a feladatkörben az egyetlen előnyök az volt, hogy jóval olcsóbbak voltak, mint egy harckocsi. Arról nem is beszélve, hogy a gyalogság gépesítése exponenciálisan megnövelte egy gyalogosraj tűzerejét, így ha csak nincs az ellenfél oldalán páncélos támogatás, gyakran egy lövészpáncélos is bőven elégséges a szükséges tűzerő biztosítására.

2022. júl. 27. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Jeffrey Spender ***** válasza:

Kérdező, lehetséges ez, az Abrams Block 3 / Objekt 477 / 490 Molot / Buntar / és a T-14-es Armata jelentené ezt.


A személyzet egymás mellett ül a teknőben, páncélozott és jól védett kapszulában, a hagyományos torony helyett "csupasz" és távirányított 120 / 125 / 130 / 135 / 140 / 152 milis lövegek vannak, és az egész harckocsi 1,80 magas.


De ez nem páncélvadász, hanem 4. generációs harckocsi.


Az Abrams Block 3-as projektjét a Szovjetunió összeomlása miatt állították le, különben ha tovább megmaradt volna, akkor a fenyegetettség jegyében sorozatgyártásba viszik is. De máshogy történt, az Abrams Block 3-as sokáig egy roncstelepen rozsdásodott, és most amennyire lehetett, restaurálták, legalább kívülről, és múzeumba vitték.


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2022. júl. 28. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!