A hossztengelye körül forgó lövedéknek miért jobb az iránytartása, mint a "sima" lövedéknek?
Giroszkópikus hatás vagy giroszkópikus mátrix miatt. Vagy más néven precesszió. Ugyanez akadályozza meg hogy a kerékpárral eldőlj miközben tekersz.
Forgó szerkezet esetén a szögsebességből fakadó giroszkópikus hatás bekerül a modál analízisbe, a valóságban már nem nulla a függőleges perdületvektor, nyomaték iránya merőleges az eredeti erőre, így a giroszkópikus hatás irányba tartja a lövedéket.
Giroszkópikus hatás a fizika egy keményebb része, hatását számítani csak függvényekkel és mátrixokkal lehetséges.
az egyesnél a pont, bár a kerékpárnak ehhez kb. semmi köze. a kerékpár kerekei túl lassan forognak és túl kicsi a tömegük, hogy számítson. helyette az első villa kialakítása olyan, hogy az első kerék magától (a gravitációtól) is arra fordul, amerre dől a bicikli és az így keletkező centrifugális erő az ami egyenesbe rántja az egészet.
(a biciklizésnek egyébként ennyi a kulcsa. "arra kormányzol, amerre dőlsz" ha ezt megérti az ember, akkor tud biciklizni. semmi más nem kell hozzá)
a giroszkóp hatásra a szinte mindenki által ismert példa a pörgettyű, búgócsiga. megpörgeted és addig nem dől el, amíg túlzottan le nem lassul.
Az #1-es nagyjából jól leírta még akkor is ha a kerékpárnál más fizikai tényezők is lényegesek.
Komplex mechanikai ismeretek nélkül egyszerűen: amiért a búgócsiga sem borul el. Avagy pörgess meg egy pénz érmét az asztalon, az sem borul fel amíg forog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!